Rutte en tien EU-leiders roepen om akkoord hoger klimaatdoel 2030
BRUSSEL (ANP) - Elf EU-landen waaronder Nederland roepen de andere lidstaten in een gezamenlijke verklaring op in te stemmen met het voorstel van de Europese Commissie om de beoogde reductie van de CO2-uitstoot in de EU in 2030 op te voeren tot 55 procent ten opzicht van 1990. Eerder had de EU afgesproken de broeikasgasemissies met 40 procent te verminderen. Het klimaatdoel voor 2030 staat donderdag op de agenda van de 27 EU-leiders op hun najaarstop in Brussel.
Volgens de ondertekenaars, naast premier Mark Rutte onder anderen de Franse president Emmanuel Macron en de Spaanse premier Pedro Sánchez, zijn aanzienlijke emissiereducties "zowel nodig als mogelijk", schrijven ze. "Wij staan ervoor om substantieel het huidige doel voor 2030 te overtreffen." "Laten we, als een unie, een sterk en geloofwaardig antwoord geven op de klimaatcrisis en ons klimaatdoel voor 2030 verhogen tot minstens 55 procent, wat leidt tot klimaatneutraliteit in 2050."
Opvallend is dat de handtekening van de Italiaanse premier Giuseppe Conte ontbreekt. Begin maart steunde Italië wel een oproep aan de commissie voor snelle aanscherping van de klimaatdoelen voor 2030. Het voorstel om de CO2-uitstoot in de EU niet met 40 maar 55 procent te verminderen kwam uiteindelijk vorige maand. In de verklaring aan de vooravond van de top zeggen de elf de nieuwe ambitie van het dagelijks EU-bestuur te verwelkomen. "We moeten het eens worden over een klimaatdoel van minstens 55 procent."
In december spraken de 27 leiders af de EU in uiterlijk 2050 klimaatneutraal te krijgen. Op de top donderdag wordt wel gesproken over de nieuwe doelstelling voor 2030 maar een knoop wordt daar naar verwachting nog niet over doorgehakt.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
53 minuten geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
5 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
8 uur geleden