
Rutte en tien EU-leiders roepen om akkoord hoger klimaatdoel 2030
BRUSSEL (ANP) - Elf EU-landen waaronder Nederland roepen de andere lidstaten in een gezamenlijke verklaring op in te stemmen met het voorstel van de Europese Commissie om de beoogde reductie van de CO2-uitstoot in de EU in 2030 op te voeren tot 55 procent ten opzicht van 1990. Eerder had de EU afgesproken de broeikasgasemissies met 40 procent te verminderen. Het klimaatdoel voor 2030 staat donderdag op de agenda van de 27 EU-leiders op hun najaarstop in Brussel.
Volgens de ondertekenaars, naast premier Mark Rutte onder anderen de Franse president Emmanuel Macron en de Spaanse premier Pedro Sánchez, zijn aanzienlijke emissiereducties "zowel nodig als mogelijk", schrijven ze. "Wij staan ervoor om substantieel het huidige doel voor 2030 te overtreffen." "Laten we, als een unie, een sterk en geloofwaardig antwoord geven op de klimaatcrisis en ons klimaatdoel voor 2030 verhogen tot minstens 55 procent, wat leidt tot klimaatneutraliteit in 2050."
Opvallend is dat de handtekening van de Italiaanse premier Giuseppe Conte ontbreekt. Begin maart steunde Italië wel een oproep aan de commissie voor snelle aanscherping van de klimaatdoelen voor 2030. Het voorstel om de CO2-uitstoot in de EU niet met 40 maar 55 procent te verminderen kwam uiteindelijk vorige maand. In de verklaring aan de vooravond van de top zeggen de elf de nieuwe ambitie van het dagelijks EU-bestuur te verwelkomen. "We moeten het eens worden over een klimaatdoel van minstens 55 procent."
In december spraken de 27 leiders af de EU in uiterlijk 2050 klimaatneutraal te krijgen. Op de top donderdag wordt wel gesproken over de nieuwe doelstelling voor 2030 maar een knoop wordt daar naar verwachting nog niet over doorgehakt.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft in de rechtbank beloofd de wolf die vorige maand een hardloopster in Het Nationale Park De Hoge Veluwe beet voorlopig niet te doden. De rechter wil meer informatie hebben over de betreffende wolf voordat zij eind volgende week uitspraak doet. De vergunning voor het afschieten van de 'probleemwolf' gaat zaterdag al in, maar de provincie heeft toegezegd daar nog geen gebruik van te maken.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep die zichzelf Volkeren voor Vrede noemt, wil rond de komende NAVO-top twee demonstraties houden in gaststad Den Haag. Als locatie voor de zogenoemde vredesmanifestaties hebben de initiatiefnemers het Tournooiveld of de Lange Vijverberg op het oog, niet ver van het Binnenhof. Het is nog niet bekend of de gemeente Den Haag akkoord is met die plek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Modi Ephraim, zegt verontrust en teleurgesteld te zijn dat Nederland de Israëlische samenwerking met de Europese Unie wil laten onderzoeken. De topdiplomaat waarschuwt voor een historische fout nu de Nederlandse regering aan de EU heeft gevraagd de associatie-overeenkomst met Israël nader te bekijken, laat hij op X weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber zou zich op belangrijkere zaken moeten focussen dan het uitje van minderjarige asielzoekers uit een azc in Sint Annaparochie. Dat laat vicevoorzitter Mark Boumans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vrijdag weten via zijn woordvoerder. Boumans is lid van de VVD en burgemeester van Doetinchem.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De politie heeft vrijdag een foto gepubliceerd van de man die vorige week de Turkse Cemil Önal (41) doodschoot in Rijswijk. Op de foto is een man te zien in zwarte sportkleding. Volgens de politie schoot hij de 41-jarige Önal dood op een vol terras.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Secretaris-generaal Mark Rutte van de NAVO wil dat de verhoogde norm voor uitgaven aan defensie in 2032 van kracht wordt. Dat zei premier Dick Schoof vrijdag op zijn persconferentie na de ministerraad. Het is voor het eerst dat het tijdpad voor de mogelijke nieuwe NAVO-norm openbaar wordt gemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een man uit Moldavië is in zijn land opgepakt, omdat hij in 2021 betrokken zou zijn geweest bij aanvallen met ransomware op Nederlandse organisaties. Hij zit vast, zodat hij kan worden uitgeleverd.
2 uur geleden