Rutte en Macron eens over aanpak migratie
DEN HAAG (ANP) - Nederland en Frankrijk zijn het eens over de aanpak van migratie. Dat maakten premier Mark Rutte en de Franse president Emmanuel Macron duidelijk na overleg in Den Haag. Ook naderen beide landen elkaar als het gaat om een antwoord op de Amerikaanse miljardensubsidies voor groene technologie.
Beide leiders spraken elkaar in aanloop naar de Europese top van 9 en 10 februari. Rutte is in Europa al steun aan het zoeken voor zijn wens om de migratie onder controle te krijgen. De visumpolitiek moet volgens hem worden aangepakt, asielzoekers moeten blijven in het land waar ze als eerste arriveren (het Dublinsysteem), de Europese grensbewaking moet beter en landen moeten uitgeprocedeerde asielzoekers sneller terugnemen.
"We zijn het daar vergaand over eens", zei premier Rutte op een gezamenlijke persconferentie. Op de top van volgende week zullen volgens hem "stappen" worden gezet, maar daarmee is het nog niet klaar. Ook bij de top in maart zal opnieuw erover gesproken worden, verwacht hij.
Asielsysteem
Volgens Macron moet de Europese Unie voorkomen dat het asielsysteem wordt misbruikt. "We moeten het systeem verbeteren als we het willen behouden." En het moet "efficiënter" worden. Ook dienen de lasten van de migratie eerlijker te worden verdeeld, vindt de president.
Op economisch gebied liggen de meningen wat verder uit elkaar. Frankrijk wil een EU-fonds als tegenhanger van de Amerikaanse Inflation Reduction Act (IRA), maakte Parijs eerder duidelijk. Macron sprak over 380 miljard euro. "We moeten snel en samen reageren", verklaarde de president die hoopt op een snel akkoord in Brussel.
Europese potjes
Volgens Rutte is er al heel veel geld beschikbaar in Europese potjes. "We hebben afgesproken daar eerst naar te kijken", zei hij. In dit kader kan volgens hem ook naar de regels voor staatssteun worden gekeken. Zowel Macron als Rutte zei dat de EU dezelfde vrijstellingen van de VS moet krijgen als Mexico en Canada om zo "onbedoelde gevolgen" van de Amerikaanse groene wetgeving te voorkomen.
Ze spraken ook over de oorlog in Oekraïne. Macron zei dat er "niets is uitgesloten" als het gaat om militaire hulp aan de regering in Kiev. "Maar het moet wel nuttig zijn voor het Oekraïense leger." Hij benadrukte verder "geen escalatie te willen" van het conflict. Anders dan Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten heeft Frankrijk nog geen zware gevechtstanks toegezegd aan Oekraïne, wel lichtere antitankvoertuigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kiezer "heeft duidelijk gekozen voor een mentaliteit van samenwerking", denkt partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). In het debat over de verkiezingsuitslag noemt hij het "een duidelijk signaal" dat middenpartijen als D66 en het CDA hebben gewonnen. "Het gaat om een mentaliteit: gericht op samenwerking en het niet uitvergroten van verschillen, zonder je eigen meningen en opvattingen tekort te doen."
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt zich zorgen over de rol van kunstmatige intelligentie (AI) voor de nationale en internationale veiligheid. Het kabinet werkt daarom aan een internationale AI-strategie om het AI-beleid "toekomstbestendig" te maken, vertelde demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel donderdag tijdens een conferentie over AI in Eindhoven. Concreet betekent dit dat het kabinet via de EU, de NAVO en de Verenigde Naties wil pleiten voor "effectieve wet- en regelgeving rondom AI".
6 uur geleden