Rutte en Hoekstra verklaren onder ede over toeslagenaffaire
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte en minister van Financiën Wopke Hoekstra staan centraal op de laatste dag van de verhoren over het toeslagenschandaal bij de Belastingdienst. De bewindspersonen zullen elk zeker twee en een half uur onder ede worden gehoord door de ondervragingscommissie.
De vragen die de commissie zal hebben voor Rutte, zullen vooral betrekking hebben op zijn rol als voorzitter van de 'ministeriële commissie fraude'. De Kamer wil al veel langer duidelijkheid over de rol die deze commissie heeft gespeeld, en de ondervragers hebben al meer informatie over de MC Fraude. Hoeveel wist de fraudecommissie en waartoe heeft ze opdracht gegeven, zullen de ondervragers willen weten.
Bovendien ging het vooral mis de afgelopen jaren, waarin Rutte in het Torentje zat. Hij werd ook betrokken bij de afhandeling van de toeslagenaffaire, toen de eerste slachtoffers in beeld kwamen. Hoewel veel namen van bewindspersonen de afgelopen weken al langskwamen tijdens de verhoren, werd Rutte pas prominent genoemd tijdens het verhoor van oud-staatssecretaris Menno Snel. De commissie vroeg naar hun onderlinge contact over de compensatie voor gedupeerde ouders.
Wopke Hoekstra is als minister van Financiën uiteindelijk verantwoordelijk voor de Belastingdienst, dat onder zijn departement valt. De commissie zal willen weten wanneer hij signalen van Snel of van ambtenaren heeft ontvangen over wat er zich afspeelde bij Toeslagen. Hoekstra greep overigens na het vertrek van Snel ook in bij de fiscus, en begon aan een reorganisatie, maar dat valt buiten de periode die de commissie onderzoekt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) verwacht de uitkomsten van het onderzoek naar asbest in speelzand binnen enkele weken. Dat laat een woordvoerder weten naar aanleiding van een rondgang van het AD langs asbestlabs. Deze laboratoria hebben in diverse monsters van verschillende soorten speelzand asbest gevonden, schrijft de krant.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid berispt de drie Nederlandse reclasseringsorganisaties. Die zouden gebruikmaken van een algoritme dat vaak een te lage inschatting maakt van de kans dat verdachten en veroordeelden opnieuw de fout ingaan. Bovendien bestaat het risico dat dit door een computer uitgevoerde stappenplan discrimineert. Reclasseringsmedewerkers gebruiken dit digitale hulpmiddel als zij in een strafproces advies geven aan rechters en het Openbaar Ministerie.
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een gesloten cultuur en gebrek aan toezicht van buitenaf maakten het mogelijk dat kindermishandeling en -misbruik lange tijd konden voortduren in het Jeugddorp De Glind in Gelderland. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze constateren dat het ook nu nog aan openheid schort bij zorgorganisatie Pluryn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt carnavalsvierders voor een koud weekend. De hulporganisatie roept feestvierders daarom op goed op elkaar te letten. Tijdens carnaval zet het Rode Kruis meer dan 820 vrijwilligers in op bijna tachtig evenementen voor eerste hulp.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie wil tientallen treinstellen kopen om ze om te bouwen tot gewondentreinen, een soort rijdende hospitaals. De aanschaf is volgens de krijgsmacht nodig om in geval van een gewapend conflict waar Nederlandse militairen bij betrokken zijn, snel gewonden te kunnen repatriëren, schrijft staatssecretaris Gijs Tuinman aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Zeker twintig actievoerders van Greenpeace hebben donderdagochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet, als tegengeluid op de coalitieplannen van D66, VVD en CDA om het vliegveld te gaan gebruiken voor burgerluchtvaart. Ze blijven "zo lang als nodig, tot het kabinet de plannen intrekt", aldus een woordvoerder.
2 uur geledenHOEVELAKEN (ANP) - Meld Misdaad Anoniem heeft in 2025 een recordaantal anonieme tips binnengekregen. Het meldpunt stuurde 32.007 meldingen door naar de politie, gemeenten en opsporingsdiensten. Dat is een stijging van 32 procent ten opzichte van een jaar eerder.
4 uur geleden