Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: eerst zien hoe Brussel 'chocola maakt' van herstelplan

Rutte: eerst zien hoe Brussel 'chocola maakt' van herstelplan

BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte heeft "niet te veel piketpalen geslagen" tijdens de videoconferentie met zijn 26 collega-leiders over het opzetten van een Europees herstelplan vanwege de coronacrisis. "Ik wil gewoon eerst weten wat er nodig is en of er behoefte aan is. Het heeft weinig zin om over getallen te spreken als je dat niet weet", zei hij na afloop. Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gaat nu aan de slag "om er chocola van te maken", aldus Rutte. "Ik ben blij dat er een analyse komt".

Volgens Rutte is er ook tijd om na te denken omdat de landen zelf, de Europese Centrale Bank en de EU al miljarden op tafel hebben gelegd "zodat er nu niet acuut een financieel probleem is", en er ook geen grote problemen op de financiële markten zijn. "We moeten ons ook realiseren dat zolang er geen vaccin is het virus weer de kop kan opsteken. Hoe reageert de economie daar dan op?"

Rutte noemde het "verstandig om gefaseerd te werk te gaan". "Ik zou zeggen, als een drietrapsraket." Eerst kwam de ECB met een steunprogramma ter waarde van 750 miljard euro en nu keurden de leiders het akkoord van de Eurogroep goed om via het noodfonds ESM, de Europese Investeringsbank en een programma voor werktijdverkorting en de volksgezondheid 540 miljard euro aan kredieten per 1 juni vrij te maken.

Goede sfeer

De derde fase is de EU-meerjarenbegroting (MFK) voor 2021 tot en met 2017 gekoppeld aan een herstelfonds vanaf 1 januari. Daarbij moet volgens de premier "hoe dan ook worden voorkomen dat leningen op een creatieve manier toch giften worden".

De e-top verliep ondanks de heersende meningsverschillen tussen vooral noord en zuid over de herstelstrategie volgens Rutte in een "goede sfeer". Hij erkende dat een fysieke bijeenkomst beter is om met elkaar zaken op te lossen, maar onthulde ook dat "we een hapje Indonesisch hebben gegeten tijdens de vergadering."

Meer uit Politiek

Van Oosten: geweld tegen hulpverleners is onacceptabel

DEN HAAG (ANP) - Dat ook deze jaarwisseling hulpverleners zijn belaagd en daarbij gewond zijn geraakt, is "onbegrijpelijk en onacceptabel", vindt justitieminister Foort van Oosten (VVD). "Zij zetten hun eigen viering opzij en verlaten huis en haard om te zorgen voor onze veiligheid. Dat verdient respect", schrijft de demissionaire bewindsman op X.

1 dag geleden
Van Weel 'geschokt en bedroefd' door explosie in Zwitserse bar

DEN HAAG (ANP) - De explosie in de Zwitserse bar waarbij vermoedelijk tientallen mensen om het leven zijn gekomen, heeft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "geschokt en bedroefd". Op X deelt de demissionair bewindsman zijn condoleances "aan iedereen die geraakt is" door de ramp in het skioord Crans-Montana.

1 dag geleden
Cultuurminister Moes vindt brand Vondelkerk 'groot verlies'

DEN HAAG (ANP) - De brand in de Vondelkerk in Amsterdam is een "groot verlies voor Nederland", vindt demissionair cultuurminister Gouke Moes (BBB). "Gelukkig zijn er voor zover bekend geen slachtoffers. Ik leef mee met de omwonenden", schrijft hij op X.

1 dag geleden
Politici veroordelen geweld tegen hulpverleners met oud en nieuw

DEN HAAG (ANP) - Ook deze nieuwjaarsnacht hadden hulpverleners te maken met geweld en dat wordt veroordeeld door verschillende partijleiders. "Dat juist zij te maken krijgen met ongekend geweld, is pijnlijk en onacceptabel", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA op X. Bij VVD-leider Dilan Yeşilgöz "overheerst helaas vooral verdriet en woede" door zulk geweld.

1 dag geleden
Van Weel bezorgd over hulp Gaza, contact met Israëlische minister

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakt zich zorgen over de dreigende vergunningsstop van hulporganisaties die onder andere actief zijn in Gaza. Daarover heeft de demissionaire bewindsman woensdag contact gehad met zijn Israëlische evenknie Gideon Saar, meldt een ministeriewoordvoerder.

1 dag geleden
Minister Van Weel: we moeten druk blijven opvoeren op Rusland

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel heeft in een bericht op X laten weten dat de "inzet van de Verenigde Staten" bij de onderhandeling over vrede tussen Rusland en Oekraïne wordt gewaardeerd, maar dat de "druk op Rusland" opgevoerd moet blijven worden "zodat zij hun oorlog stoppen".

4 dagen geleden
Jetten 'diep geschokt' door dodelijke steekpartij Suriname

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is diep geschokt door de dodelijke steekpartij in Suriname, waar volgens Surinaamse media negen mensen bij zijn omgekomen. Een man heeft in Meerzorg zijn eigen kinderen en buren doodgestoken. De politie schoot hem in zijn benen en wist hem te overmeesteren.

4 dagen geleden