Rutte: dit is geen economische crisis, maar een kopersstaking
DEN HAAG (ANP) - De economische krimp die ontstaan is door de coronacrisis betekent niet dat er sprake is van een economische crisis, zegt premier Mark Rutte. Het gaat slechts om een "kopersstaking", aldus de minister-president. "Omdat we niets gekocht hebben maandenlang. Maar de economie is fundamenteel sterk."
Daarom wordt voor volgend jaar - ten opzichte van de barre situatie in 2020 - alweer een economische groei van 3,5 procent verwacht. Volgens Rutte is dat ook de voornaamste reden dat het kabinet nu besluit juist de knip te trekken, in plaats van te bezuinigen. "Bezuinigingen of belastingverhogingen zijn nu zo'n onzin. Dat is ook echt niet nodig."
Veel partijen in de Tweede Kamer zijn blij dat het kabinet besloten heeft zich 'uit de crisis te investeren'. Zij zien dat ook als een andere koers ten opzichte van het beleid na de financiële crisis in 2008 en de eurocrisis die daarop volgde. Op het zuinige beleid van voornamelijk de kabinetten onder leiding van Rutte zelf is veel kritiek geweest. Hij zit al sinds 2010 in het torentje.
Volgens Rutte was dat niet een foute keuze. "Nederland was de snelst groeiende economie van West-Europa in 2016, 2017 en 2018. Dat waren we naar mijn absolute overtuiging omdat we, toen we echt een economische crisis hadden - dus anders dan deze, het lef gehad hebben hier om diep te snijden." Was dat toen niet gebeurd, dan hadden we er "echt anders voorgestaan", volgens de premier. Bovendien, zo benadrukt het kabinet steevast, heeft het kabinet de coronaklap kunnen opvangen omdat de overheidsfinanciën er begin dit jaar juist zo goed voorstonden.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - PRO-partijleider Jesse Klaver heeft premier Rob Jetten uitgenodigd om komende week te onderhandelen over het belastingplan. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam hekelt hij dat er nog altijd geen zicht is op een meerderheid voor dat pakket aan belastingen. "Als het kabinet stilvalt, moet het initiatief van ons komen."
2 uur geledenBANGKOK (ANP) - Nederland is net als een aantal andere landen weggelopen bij een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) toen de Russische minister van Financiën de groep zou toespreken. Dat meldt het ministerie van Financiën aan het ANP.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel hoopt dat Albert Heijn alsnog aangifte doet van een vermoedelijke hackpoging begin deze week. Donderdagavond werd bekend dat het supermarktbedrijf, dat nog altijd kampt met de naweeën van het beveiligingsincident, dat nog niet heeft gedaan. Het bedrijf heeft ook nog niet verteld wat er precies is voorgevallen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.
2 dagen geleden