Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte denkt anders over terughalen IS-vrouwen, veiligheid voorop

Rutte denkt anders over terughalen IS-vrouwen, veiligheid voorop

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is anders gaan denken over het ophalen van IS-vrouwen uit kampen in Syrië om ze in Nederland te kunnen berechten. Rutte zei tijdens zijn wekelijkse persconferentie dat voor hem voorop staat het land veilig te houden. Hij vindt het gevaar voor Nederland groter als de vrouwen hun vervolging ontlopen en later alsnog hierheen komen en er niets meer tegen ze valt te doen.

Deze week zijn opnieuw meerdere vrouwen en hun kinderen teruggebracht, nadat de rechter eerder had bepaald dat de rechtsvervolging van de Syriëgangers zou vervallen als ze niet tijdig voor de rechter worden gebracht. Rutte weet niet of er nog meer vrouwen worden opgehaald, omdat dit afhangt van de beslissing van de rechter in hun afzonderlijke zaken.

Rutte en zijn VVD hebben altijd gezegd dat ze willen dat Syriëgangers in de regio berecht moeten worden. In de praktijk lukt dat niet, omdat daar geen of te weinig goede rechtbanken zijn. "Mijn denken is daar verschoven, heel eerlijk. Het is een weging tussen twee kwaden. Ik dacht dat je een risico neemt om ze op te halen, maar ik vind het gevaar voor Nederland groter als zij worden ontslagen van rechtsvervolging en naar Nederland terugkomen." In de door Koerden beheerde kampen zitten nog ongeveer dertig Nederlandse IS-vrouwen met hun tientallen kinderen vast.

De premier vond eerder ook dat Syriëgangers beter daar kunnen sneuvelen. Vrijdag zei hij dat dit zijn opvatting was, maar geen beleid. Nu zegt hij vooral de verantwoordelijkheid te voelen om dit land goed te beschermen tegen gevaarlijke situaties. Volgens hem blijkt dat rechters "stevig kijken" naar de IS-vrouwen tijdens hun proces. Ook wijst hij erop dat de betrokkenen in een deradicaliseringsprogramma komen om ze af te brengen van hun extreme standpunten.

Meer uit Binnenland

Meer reclametijd moet NPO 12 miljoen euro opleveren

DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.

1 uur geleden
Volkszanger René Karst (59) overleden

DEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.

3 uur geleden
Voorzitter klimaatplatform: nieuw kabinet moet 'gretig' zijn

DEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

3 uur geleden
Paul van Gorcum, de Baron in Bassie & Adriaan, overleden

OEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.

3 uur geleden
Schrikker Stichting: eerder kinderen uit gezinshuis gehaald

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.

4 uur geleden
Brekelmans zet 'grote vraagtekens' bij vredesplan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.

4 uur geleden
Kabinet bekijkt gevolgen overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.

4 uur geleden