Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: dankzij deal met VS luchtafweer en raketten voor Oekraïne

Rutte: dankzij deal met VS luchtafweer en raketten voor Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - Oekraïne krijgt dankzij een nieuwe wapendeal met de Verenigde Staten "luchtverdedigingswapens, raketten en munitie", zegt NAVO-chef Mark Rutte. Europese landen kopen die van de VS, waarna zij Oekraïne kunnen helpen, zei Rutte op bezoek bij de Amerikaanse president Donald Trump. Er zitten in ieder geval de felbegeerde Patriot-luchtverdedigingssystemen bij, zei Trump.

Tot dusver wilde Trump Oekraïne geen nieuwe wapens geven en Rusland geen extra strafmaatregelen opleggen. Hij hoopte de Russische president Vladimir Poetin gunstig te stemmen en over te halen een wapenstilstand te sluiten. Maar Trumps geduld raakt naar eigen zeggen op.

Oekraïne kan rekenen op "miljarden" dollars aan extra wapenleveringen, verzekerde Trump. De eerste Patriots zouden "binnen enkele dagen" worden verscheept.

Langeafstandswapens

Of Oekraïne ook langeafstandswapens krijgt, naast luchtverdedigingswapens Kyivs andere grote wens, is onduidelijk. De VS zouden langeafstandsraketten voor F-16's willen leveren, berichtten meerdere media maandag. Oekraïne zou graag de vliegvelden en dronefabrieken raken die Rusland gebruikt om Oekraïense steden dagelijks te bestoken.

Volgens Rutte staan Nederland en andere Europese landen klaar om op het Amerikaanse aanbod in te gaan. Het ministerie van Defensie liet vrijdag weten "welwillend" te kijken naar eventuele nieuwe mogelijkheden om Amerikaanse wapens voor Oekraïne aan te schaffen.

Meer uit Buitenland

Vliegverkeer Bremen uur lang verstoord door mogelijke drone

BREMEN (ANP) - Het vliegverkeer op de Duitse luchthaven Bremen is zondagavond korte tijd stilgelegd nadat een drone boven het terrein werd waargenomen, meldt de politie van de Noord-Duitse stad. De drone werd rond 19.30 uur gezien "in de directe nabijheid van de luchthaven", aldus een politiewoordvoerder. Uit voorzorg werd het vliegverkeer bijna een uur stilgelegd.

1 uur geleden
Trump overweegt leveren Tomahawks aan Oekraïne 'niet echt'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat hij er niet werkelijk over nadenkt Oekraïne te voorzien van Tomahawks. Op de vraag van een journalist of hij de levering van de langeafstandsraketten overweegt, antwoordde Trump: "Nee, niet echt."

1 uur geleden
Zware aardbeving treft noorden van Afghanistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Het noorden van Afghanistan is in de nacht van zondag op maandag (plaatselijke tijd) getroffen door een aardbeving met een kracht van 6,3, meldt het Amerikaanse geologische instituut USGS. De beving vond plaats op een diepte van 28 kilometer in de omgeving van de plaats Choelm, niet ver van de stad Mazar-i-Sharif. Eerder sprak USGS nog van een diepte van 10 kilometer.

5 uur geleden
Premier Soedan wil internationale berechting voor RSF-gruweldaden

KHARTOEM (ANP) - De Soedanese premier Kamil Idris wil dat de wreedheden die zijn begaan in de stad el-Fasher, die is ingenomen door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), voor internationale rechtbanken worden gebracht. Dat zegt hij in een interview met de Zwitserse krant Blick.

6 uur geleden
Hamas draagt stoffelijke resten over van drie gijzelaars

TEL AVIV (ANP/AFP) - Hamas heeft de stoffelijke resten van drie gijzelaars via het Rode Kruis overgedragen aan Israël, maakte het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond bekend. Hamas had al aangekondigd zondagavond de lichamen over te dragen.

8 uur geleden
Britse politie: er is één verdachte van steekpartij in trein

HUNTINGDON (ANP/AFP) - De Britse politie heeft bekendgemaakt dat er één man van 32 jaar wordt verdacht van de bloedige steekpartij zaterdagavond in een trein ten noorden van Huntingdon, circa 80 kilometer ten noorden van Londen. Een tweede man van 35 jaar die was aangehouden als mogelijke dader is vrijgelaten. De verdachte wordt van pogingen tot moord beschuldigd. Over zijn motieven is niets bekendgemaakt.

9 uur geleden
China en VS gaan directe militaire communicatielijn opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China en de VS gaan een directe militaire communicatielijn opzetten om te voorkomen dat spanningen uit de hand lopen. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gezegd dat de twee mogendheden met de directe communicatie willen voorkomen dat problemen escaleren en uitmonden in grote conflicten.

11 uur geleden