Rutte: coronafonds voorgesteld in Europa
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in Europa voorgesteld een speciaal fonds op te richten om landen te helpen de coronacrisis te bestrijden. "Nederland wil daar substantieel aan bijdragen", zei premier Mark Rutte woensdag in de Tweede Kamer.
"We hebben het initiatief genomen richting de Europese Commissie en de lidstaten, voor een coronafonds met bijdragen uit lidstaten", aldus Rutte. Landen die er economisch slechter aan toe zijn, zouden met dat geld hun medische zorg overeind kunnen houden.
Sommige landen hebben voorgesteld het Europees noodfonds ESM te gebruiken voor zwaar getroffen landen. Maar geld "uit het ESM is een lening", benadrukte Rutte. Met een apart coronafonds zoals het kabinet dat voor zich ziet, zouden landen de steun niet terug hoeven te betalen.
Felle kritiek
Nederland kreeg de afgelopen week felle kritiek te verduren in Europa. Diverse landen vinden dat het kabinet zich te star opstelt waar het financiële steun aan hard getroffen landen zoals Italië en Spanje betreft.
Minister van Financiën Wopke Hoekstra erkende dinsdag al dat Nederland zich weinig empathisch had getoond. "Wat hij zei, was ook 100 procent namens mij", aldus Rutte. De toon was volgens hem niet effectief.
Ook coalitiepartners D66 en ChristenUnie waren kritisch over de opstelling van Rutte en Hoekstra in Europa. Rob Jetten (D66) zei nu blij te zijn met het voorstel voor een coronafonds. Hij wil dat het kabinet er snel mee aan de slag gaat.
Italië en Spanje
Rutte wil dat ook, maar zegt afhankelijk te zijn van landen als Italië en Spanje die iets anders voor ogen hebben. "Het lastige daarbij is dat ik dat wel wil, maar dat Zuid-Europa heel erg blijft inzetten op eurobonds." Hij hoopt dat die discussie over eurobonds "geparkeerd" kan worden.
Het kabinet staat niet alleen in zijn verzet tegen eurobonds. "Die eurobonds zijn ook in creatieve vormen echt een no-go in Wenen, in Berlijn, in Helsinki en daarmee blijft de discussie ook klem zitten", aldus Rutte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) krijgt "in toenemende mate twijfel" bij zijn wetsvoorstel over het tijdelijk afschaffen van dwangsommen rond WIA-aanvragen. Dat zei de bewindsman zondag in Buitenhof. Mensen hebben recht op geld als het UWV te lang doet over hun aanvraag, maar vanwege grote achterstanden wilde Vijlbrief tijdelijk van de bestuurlijke boetes af.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn, VVD) heeft moeite met onverdoofd slachten, vanwege het effect op dierenwelzijn. Hij vindt het "wrang" dat er in Nederland wordt ingezet op het verbeteren van het welzijn van dieren, maar dat onverdoofd slachten nog wel mag. Dat bevestigt zijn woordvoerder na berichtgeving van RTL Nieuws.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Acht Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever moeten van Israël hun diplomatieke papieren inleveren. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar maakte zijn maatregel vorige week bekend, en de Nederlandse minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) heeft nu het aantal getroffen diplomaten bekendgemaakt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Stientje van Veldhoven van Klimaat en Groene Groei heeft er "alle vertrouwen in" dat de wet over het bijmengen van groen gas het haalt met een brede meerderheid in de Tweede Kamer. De D66-minister zei na de ministerraad wel dat ze "nog volop in gesprek" is met de Kamer om de steun rond te krijgen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De komst van een medicijnfabriek in Katwijk is goed nieuws voor de lokale en de Nederlandse economie, vindt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Voorafgaand aan de ministerraad noemde ze het ook goed dat "we in Nederland en Europa geneesmiddelen blijven maken".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz klaagt over "ruis", "beeldvorming" en "commotie" over het Belastingplan. Om die reden was het volgens de VVD-leider "geen makkelijke week".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel herhaalde vrijdag dat de Europese begrotingssteun aan Sierra Leone is gestopt omdat het Afrikaanse land de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ook bekend als Bolle Jos) niet wil uitleveren. Hij zei dat donderdag ook, maar later op de dag kwam vanuit de Europese Commissie het geluid dat de steun om technische redenen is stopgezet.
2 dagen geleden