Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte blij met asieldiscussie VVD, Van der Burg voelt zich gesteund

Rutte blij met asieldiscussie VVD, Van der Burg voelt zich gesteund

ROTTERDAM (ANP) - Dat VVD-leden ondanks een felle discussie in ruime meerderheid de asielwet steunen, zorgt voor opluchting bij verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg. Volgens partijleider en premier Mark Rutte is het "vooral belangrijk dat er een goede discussie is geweest" en dat die strijd ook zichtbaar was op het congres van de partij.

Dat laat volgens Rutte zien dat de partij "allesbehalve een applausmachine" is. Veelgehoorde kritiek is dat VVD-leden de partijtop vrij spel geven. De laatste tijd roeren leden zich steeds vaker. Er was dan wel een duidelijke meerderheid voor de wet van Van der Burg, volgens Rutte was het toch spannend. "Ik wist ook niet hoe het zou aflopen. Er waren natuurlijk heel veel mensen." Fractievoorzitter Sophie Hermans was stelliger. "Een andere uitspraak had ons niet gepast", zei zij tegenover haar partijgenoten.

Tijdens de discussie op het congres in Rotterdam, werd het Van der Burg wel duidelijk dat er genoeg steun was. "Maar het is fijn als tijdens de stemming blijkt dat de partij achter je staat." Meer dan driekwart van de VVD-leden heeft zich voor de wet uitgesproken. De tegenstanders waren dan met minder, maar waren wel fel in hun verzet. Daar is Van der Burg niet van geschrokken. "Ook dat had ik verwacht."

'Persoonlijke commitment'

Voor- en tegenstanders van de wet zijn het er wel over eens dat er minder asielzoekers naar Nederland moeten komen. "Dus het is duidelijk wat de VVD als totaal aan opdracht meegeeft aan mij en aan de andere leden van het kabinet", aldus Van der Burg. "Dus daar gaan we mee aan de slag."

Rutte beloofde leden ook zijn "persoonlijke commitment" om de instroom te beperken. Hij ziet dat niet alleen als inspanningsverplichting, maar ook als resultaatverplichting: "Ik wil het echt voor elkaar zien te boksen."

Steun

Asielwoordvoerder van de Tweede Kamerfractie Ruben Brekelmans voelt de uitspraak van de leden als "steun in de rug". Steun voor zowel de wet, als om "er alles aan te gaan doen die asielstroom omlaag te brengen".

Het probleem is dusdanig acuut dat met alles wat mogelijk is aan de slag moet worden gegaan. "We moeten proberen internationaal de druk te verhogen om afspraken te maken met landen buiten Europa en om binnen Europa landen aan afspraken te houden." Daarnaast moet de grensbewaking worden geïntensiveerd.

Ook moeten de procedures tegen het licht worden gehouden, vindt hij. In Nederland worden veel meer asielaanvragen ingewilligd dan in andere landen. Tevens moet worden gekeken of asielzoekers niet te veel recht hebben op zaken zoals leefgeld. "Is dat niet een stuk ruimer dan in andere landen waardoor we aantrekkelijker zijn?"

Meer uit Politiek

Karremans belooft landelijke aanpak fatbikes, inhoud onbekend

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.

7 uur geleden
Van Veldhoven: energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven

DEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.

9 uur geleden
Berendsen: militairen naar Straat van Hormuz nu niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.

9 uur geleden
D66 gaat toch praten met Hart voor Den Haag over coalitie

DEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.

10 uur geleden
ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

1 dag geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

1 dag geleden