Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte bij aftrap NAVO-top: eensgezind op gevaarlijk moment

Rutte bij aftrap NAVO-top: eensgezind op gevaarlijk moment

DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte heeft de vergadering met alle leiders op de top in Den Haag afgetrapt met een waarschuwing en een belofte. "We komen samen op een gevaarlijk moment", zei Rutte, die ook benadrukte dat de alliantie eensgezind is.

De top gaat ervoor zorgen dat de kosten voor de verdediging van de alliantie niet meer vooral door de Verenigde Staten worden gedragen, zei Rutte. Dat is volgens hem te lang zo geweest. Verder blijft de NAVO Oekraïne steunen. "We roepen Rusland op een eind te maken aan zijn agressie tegen Oekraïne."

De vergadering van de 32 NAVO-leiders is de belangrijkste samenkomst van de top in Den Haag. Het hoofdthema van de Noord-Atlantische Raad is de verhoging van de defensie-uitgaven naar 5 procent van de economie.

Spanje

Alle landen leken het hierover eens tot Spanje zich vorige week tegen de nieuwe norm keerde. NAVO-baas Mark Rutte kreeg alle lidstaten uiteindelijk weer op één lijn, maar op deze vergadering wordt duidelijk of ook de Amerikanen het compromis accepteren.

De stijging komt er juist op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij pleitte voor 5 procent, wat Rutte vertaalde in 3,5 procent voor harde militaire uitgaven en 1,5 procent voor gerelateerde zaken zoals cyber en infrastructuur om het beter verteerbaar te maken.

Focus verlegd naar Azië

Washington ergert zich al jaren aan de lage defensie-uitgaven van de Europese landen. Pas dit jaar besteden ze na zware druk van de VS en de Russische dreiging allemaal de in 2014 afgesproken 2 procent aan het militaire apparaat. De Amerikanen willen zich minder op Europa en meer op Azië richten.

Voor Rutte vormt Rusland de grootste dreiging. Trump ziet dat anders. Er is met spanning uitgekeken naar de komst van Trump, die onvoorspelbaar is en in het weekend Iran nog liet bombarderen. In het vliegtuig op weg naar Nederland zaaide hij nog twijfel over zijn toewijding aan artikel 5 van de NAVO.

Meer uit Buitenland

Flávio Bolsonaro zegt dat hij het land niet mag verlaten

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.

31 minuten geleden
Jordanië voert luchtaanvallen uit op Syrië na aanslag op kerk

AMMAN (ANP/RTR/AFP) - Jordanië heeft luchtaanvallen uitgevoerd op wat het omschreef als schuilplaatsen van militanten in het zuiden van Syrië. De "terroristische organisaties" die daar actief zijn, zouden banden hebben met de verdachten van de dodelijke aanslag op een kerk in Jordanië.

53 minuten geleden
Trump looft 1 miljoen dollar uit aan melders van kiezersfraude

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat 1 miljoen dollar (bijna 895.000 euro) wordt uitgekeerd aan iedereen die kiezersfraude meldt met een arrestatie en veroordeling tot gevolg. In de Verenigde Staten worden volgende week belangrijke verkiezingen gehouden, de midterms.

1 uur geleden
Scholieren kondigen nieuwe protesten aan na gesprek met Lecornu

PARIJS (ANP/RTR/BELGA) - De Franse regering heeft een pakket onderwijshervormingen voorgesteld aan scholierenorganisaties, maar deze voldoen volgens deze groeperingen niet aan hun eisen. Daarom zullen de protesten voortgezet worden, aldus de organisaties na een gesprek met premier Sébastien Lecornu.

2 uur geleden
Verdachte van Franse schietpartij ontkent racistisch motief

PARIJS (ANP/AFP) - De verdachte van een dodelijke schietpartij in twee Parijse voorsteden heeft ontkend dat de daad racistisch gemotiveerd was. Bij de schietpartij van vrijdag vielen een dode en vijf gewonden. President Emmanuel Macron sprak eerder van een racistische terreurdaad en zei dat de schutter zijn slachtoffers op basis van geloof en huidskleur koos.

3 uur geleden
Doden en gewonden door Russische aanval op Oekraïens Charkiv

CHARKIV (ANP/RTR) - Door een Russische aanval op de tweede stad van Oekraïne, Charkiv, zijn twee doden en vier gewonden gevallen. Dit meldde burgemeester Ihor Terechov.

3 uur geleden
Bezoek van paus aan Zuid-Amerika gaat door

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De reis van paus Leo volgende maand naar Zuid-Amerika gaat door zoals gepland. Het Vaticaan heeft dat maandag bekendgemaakt, bijna twee weken nadat de religieuze leider werd geopereerd vanwege longkanker.

5 uur geleden