Rutte betreurt onrust rond richtlijn mondkapjes in ouderenzorg
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte betreurt de onrust die is ontstaan bij zorgmedewerkers over de wijziging van de richtlijn over medische mondkapjes in de verpleeghuizen. Het RIVM adviseerde in het voorjaar die niet te gebruiken bij vluchtige contacten met patiënten binnen de 1,5 meter, maar trok die richtlijn op 17 augustus stilletjes in. De oppositie in de Tweede Kamer was daar woedend over.
Rutte zei aan het eind van het debat dat het RIVM al heeft gezegd dat dit "niet bewust is nagelaten, maar dat het niet zo had moeten gebeuren. Er is ook gezegd in de briefing dat dit buitengewoon ongelukkig was. En ik denk dat dat ook zo is, Dat had niet zo gemoeten", aldus Rutte. Deze wijziging heeft bij mensen in de zorg onnodig geleid tot onrust. "Ik realiseer me dat en betreur dat."
Het motiveert volgens de premier extra om met het RIVM samen te kijken hoe "betekenisvolle wijzigingen van richtlijnen in de toekomst expliciet onder de aandacht worden gebracht."
Eerder in het debat had Rutte de Kamer bezworen dat de richtlijn om geen medische mondkapjes te gebruiken bij 'vluchtige contacten' was gebaseerd op een medische beoordeling en niet op de schaarste aan mondkapjes die er toen was. De hele oppositie meende dat het toch door het tekort aan beschermingsmiddelen kwam en dat het kabinet niet eerlijk was op dit punt. De premier bleef dat tegenspreken.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
10 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
11 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
12 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
16 uur geleden