Rutte: berichten corruptie Europees Parlement zeer zorgwekkend
DEN HAAG (ANP) - De berichten over corruptie binnen het Europees Parlement zijn "zeer zorgwekkend", zegt minister-president Mark Rutte. Een van de verdachten is de Griekse sociaaldemocrate Eva Kaili. Zij was een van de veertien vicevoorzitters van het Europees Parlement.
Het is nu vooral een zaak van de Belgische justitie, aldus de premier tijdens een debat in de Kamer over de EU-top later deze week. Hij wilde niet verder op de zaak ingaan. Ook over mogelijke gevolgen van de zaak wilde hij niet speculeren. Qatar zou volgens mediaberichten mogelijk betrokken zijn bij de omkoping van een aantal Europarlementariƫrs.
Rutte steunt het plan van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie om een ethische instantie op te richten voor de EU-instellingen. "Zo'n instantie is nodig", aldus de premier. Die past binnen de manier van besturen van de EU en de Nederlandse transparantieagenda, zei hij.
Justitie in Belgiƫ doet al meer dan vier maanden onderzoek naar omkooppraktijken en witwassen in het parlement. Er zijn al verschillende huiszoekingen geweest. Ook zijn kantoren van medewerkers van het parlement uitgekamd. Er is honderdduizenden euro's aan cash in beslag genomen. Er zijn zes mensen opgepakt van wie twee weer zijn vrijgelaten.
Partijen in de Tweede Kamer pleiten voor meer openheid binnen het Europees Parlement. Een meerderheid wil dat het kabinet in Brussel gaat pleiten voor "grondige herziening van de integriteitssystemen" van de EU-instellingen om zo de transparantie te bevorderen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
36 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
48 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie onderzoekt nog eens negen sterfgevallen, die mogelijk verband houden met medicijnen besteld via website Funcaps. Dat bleek donderdag tijdens een tweede inleidende zitting tegen de twee verdachten, die de website zouden hebben gerund. Het totaal aantal is daarmee opgelopen tot 58. Volgens de officier van justitie zijn in totaal 68 gevallen onderzocht en bleek bij tien gevallen geen sprake van een link.
2 uur geledenBREDA (ANP) - No Waste Army heeft in drie weken tijd met een landelijke actie 916.000 kilo groenten 'gered' die dreigden te worden verspild. De groenten zijn onder meer naar de Voedselbank en noodhulp gegaan.
2 uur geleden