Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte belooft Zelensky steun: nu en in de toekomst

Rutte belooft Zelensky steun: nu en in de toekomst

DEN HAAG/MÜNCHEN (ANP) - Nederland blijft Oekraïne steunen, nu en in de toekomst. Die boodschap heeft demissionair premier Mark Rutte zaterdag overgebracht tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op de veiligheidsconferentie in München.

Die hulp zal ook doorgaan als er een nieuw kabinet is, benadrukte de minister-president. Hij zei tijdens een paneldiscussie "veilig te kunnen voorspellen" dat aan die miljardensteun onder een nieuwe Nederlandse regering niets zal veranderen.

Rutte verduidelijkte later tegen media dat hij zo stellig is omdat "een kabinet zonder de VVD niet te vormen is. Dat lijkt me heel lastig". De VVD sprak de afgelopen weken met PVV, NSC en BBB over de vorming van een nieuw kabinet.

PVV

De grote winnaar van de verkiezingen, de PVV, is tegen militaire en financiële hulp aan Kyiv. Maar de PVV staat met dat standpunt in de Kamer vrijwel alleen. Deze week nam een ruime Kamermeerderheid nog een motie aan om Oekraïne langjarig te blijven steunen.

Intussen zit de oorlog in Oekraïne in een impasse. Oekraïne heeft meer munitie en luchtafweersystemen nodig, herhaalde president Zelensky in het overleg met Rutte. Daar zaten ook Kajsa Ollongren (Defensie) en Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) bij.

Steun VS

Een nieuw steunpakket van de Verenigde Staten voor Oekraïne ligt nog bij het Huis van Afgevaardigden. De Republikeinen gaan nog niet akkoord. Rutte zei op basis van gesprekken in München "voorzichtig optimistisch" te zijn dat de partijen er uit gaan komen.

"We moeten meer doen om ze (Oekraïne) te helpen", verklaarde Rutte tijdens de paneldiscussie. Dat betekent volgens hem veel meer uitgeven aan de strijdkrachten en veel meer wapens en munitie gaan produceren. "Het is ook onze oorlog, het gaat om onze waarden."

Hij zei verder dat er gestopt moet worden met "zeuren en klagen" over de waarschijnlijke Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump. We moeten investeren in defensie omdat dat "in ons belang is" niet om wat Trump zegt, aldus Rutte. "We moeten werken met wie dan ook op de dansvloer staat."

Uitspraken Trump

Trump schudde vorige maand de NAVO-bondgenoten hard wakker door te zeggen dat Rusland mag "doen wat het maar wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Volgens de NAVO ondermijnde hij het bondgenootschap met die uitspraak.

Rutte is kandidaat om Jens Stoltenberg op te volgen als secretaris-generaal van de NAVO. Rutte wilde hier niet op ingaan. Er valt vermoedelijk nog dit voorjaar een besluit. Het feit dat Rutte goed met Trump kan opschieten zouden zijn kansen op de post vergroten.

Meer uit Politiek

Kabinet gaat op zoek naar meer ruimte voor windparken op zee

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.

4 uur geleden
Berendsen: Oekraïne op duidelijke koers naar EU-lidmaatschap

BREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan ​​klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.

7 uur geleden
Kamer schaart zich achter plan voor vuurwerk vanaf 18 jaar

DEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.

7 uur geleden
Sjoerdsma maakt 6 miljoen extra vrij voor hulp aan Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.

7 uur geleden
BBB zet senator uit fractie na opzeggen lidmaatschap

DEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.

10 uur geleden
Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

1 dag geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden