Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte belooft Zelensky steun: nu en in de toekomst

Rutte belooft Zelensky steun: nu en in de toekomst

DEN HAAG/MÜNCHEN (ANP) - Nederland blijft Oekraïne steunen, nu en in de toekomst. Die boodschap heeft demissionair premier Mark Rutte zaterdag overgebracht tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op de veiligheidsconferentie in München.

Die hulp zal ook doorgaan als er een nieuw kabinet is, benadrukte de minister-president. Hij zei tijdens een paneldiscussie "veilig te kunnen voorspellen" dat aan die miljardensteun onder een nieuwe Nederlandse regering niets zal veranderen.

Rutte verduidelijkte later tegen media dat hij zo stellig is omdat "een kabinet zonder de VVD niet te vormen is. Dat lijkt me heel lastig". De VVD sprak de afgelopen weken met PVV, NSC en BBB over de vorming van een nieuw kabinet.

PVV

De grote winnaar van de verkiezingen, de PVV, is tegen militaire en financiële hulp aan Kyiv. Maar de PVV staat met dat standpunt in de Kamer vrijwel alleen. Deze week nam een ruime Kamermeerderheid nog een motie aan om Oekraïne langjarig te blijven steunen.

Intussen zit de oorlog in Oekraïne in een impasse. Oekraïne heeft meer munitie en luchtafweersystemen nodig, herhaalde president Zelensky in het overleg met Rutte. Daar zaten ook Kajsa Ollongren (Defensie) en Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) bij.

Steun VS

Een nieuw steunpakket van de Verenigde Staten voor Oekraïne ligt nog bij het Huis van Afgevaardigden. De Republikeinen gaan nog niet akkoord. Rutte zei op basis van gesprekken in München "voorzichtig optimistisch" te zijn dat de partijen er uit gaan komen.

"We moeten meer doen om ze (Oekraïne) te helpen", verklaarde Rutte tijdens de paneldiscussie. Dat betekent volgens hem veel meer uitgeven aan de strijdkrachten en veel meer wapens en munitie gaan produceren. "Het is ook onze oorlog, het gaat om onze waarden."

Hij zei verder dat er gestopt moet worden met "zeuren en klagen" over de waarschijnlijke Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump. We moeten investeren in defensie omdat dat "in ons belang is" niet om wat Trump zegt, aldus Rutte. "We moeten werken met wie dan ook op de dansvloer staat."

Uitspraken Trump

Trump schudde vorige maand de NAVO-bondgenoten hard wakker door te zeggen dat Rusland mag "doen wat het maar wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Volgens de NAVO ondermijnde hij het bondgenootschap met die uitspraak.

Rutte is kandidaat om Jens Stoltenberg op te volgen als secretaris-generaal van de NAVO. Rutte wilde hier niet op ingaan. Er valt vermoedelijk nog dit voorjaar een besluit. Het feit dat Rutte goed met Trump kan opschieten zouden zijn kansen op de post vergroten.

Meer uit Politiek

PVV en Groep Markuszower bij een op vijf moties oneens met elkaar

DEN HAAG (ANP) - Sinds de Groep Markuszower van de PVV is afgesplitst, was die groep het bij ruim één op de vijf moties oneens met de PVV. Dat blijkt uit gegevens die de Tweede Kamer heeft aangeleverd op verzoek van het ANP. Van de 679 moties waarover de Kamer stemde, was in 147 gevallen de PVV tegen en de Groep Markuszower voor, of andersom.

1 uur geleden
Ook excuses Van Weel om communicatie over dossier-Lisa

DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.

19 uur geleden
Asielminister verscherpt toezicht op straat in Emmen na overlast

TER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.

22 uur geleden
Nieuwe asielminister wil 'rust, reinheid, regelmaat' in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."

23 uur geleden
Heinen: te vroeg voor maatregelen tegen stijgende energieprijzen

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.

1 dag geleden
Vijlbrief 'kijkt uit naar samenwerking' met nieuwe FNV-voorzitter

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."

1 dag geleden
BBB-bestuur betreurt lekken kritische brief van prominente leden

DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.

1 dag geleden