Rutte belooft in Oekraïne 150 miljoen euro extra voor munitie
CHARKIV (ANP) - Nederland trekt 150 miljoen euro extra uit voor een Tsjechisch plan om op zeer korte termijn 800.000 artilleriegranaten voor Oekraïne te kunnen kopen. Daarmee komt het totaal op een kwart miljard euro, maakte demissionair premier Mark Rutte bekend tijdens een bezoek aan de stad Charkiv in het oosten van Oekraïne.
De premier riep met nadruk andere landen van de NAVO en de EU op om ook meer geld te steken in het Tsjechische plan. Volgens Rutte kunnen de artilleriegranaten al de komende weken aan Oekraïne worden geleverd. Het land heeft momenteel een groot tekort aan dit type munitie. Ook krijgt Oekraïne meer dan twintig rubber-, patrouille- en gevechtsboten.
Rutte bezocht vrijdag de stad dicht bij het front samen met president Volodymyr Zelensky. Ze gingen onder meer langs bij een ondergrondse school en een ziekenhuis. Ook sprak hij met mensen die hebben geholpen na de ramp met vlucht MH17 en ondertekenden Rutte en Zelensky de vorige week aangekondigde tien jaar durende veiligheidsovereenkomst tussen beide landen.
Hulp bij wederopbouw
De langdurige veiligheidsovereenkomst is een "grote stap", zei Rutte. Hiermee verzekeren we volgens hem dat Oekraïne kan blijven rekenen op Nederlandse steun. De overeenkomst bevat afspraken over onder meer militaire steun op de middellange en lange termijn, samenwerking op het gebied van de defensie-industrie en hulp bij de wederopbouw.
Charkiv ligt veelvuldig onder vuur. De Russische president Vladimir Poetin wil met deze aanvallen Charkiv verwoesten, zei Rutte. "Maar de mensen in Charkiv zullen niet breken. Zij gaan door met hun leven." Volgens Rutte maakt het bezoek aan de stad voor hem "eens te meer duidelijk dat het onbestaanbaar is dat Poetin deze barbaarse oorlog wint".
Slachtoffers MH17
Samen met Zelensky ontmoette Rutte enkele mensen die betrokken waren bij de repatriëring van de slachtoffers van MH17. De stoffelijke resten werden in 2014 vanuit Charkiv teruggevlogen naar Nederland. De ramp waarbij 196 Nederlanders omkwamen, heeft ook de band versterkt tussen Nederland en Oekraïne, aldus Rutte.
Het is het vijfde bezoek van de minister-president aan Oekraïne dat iets meer dan twee jaar geleden werd aangevallen door buurland Rusland. Rutte was drie keer eerder in de hoofdstad Kyiv en de laatste keer in oktober in de havenstad Odesa in het zuiden van het land.
3 miljard euro
De Nederlandse militaire steun aan Oekraïne gaat inmiddels richting de 3 miljard euro. In de Tweede Kamer is er volop steun voor het beleid van het kabinet. De grootste partij, de PVV, was steeds tegen deze hulp, maar is daarin gedraaid in de hoop een nieuw kabinet dichterbij te brengen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden