Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte belooft in Oekraïne 150 miljoen euro extra voor munitie

Rutte belooft in Oekraïne 150 miljoen euro extra voor munitie

CHARKIV (ANP) - Nederland trekt 150 miljoen euro extra uit voor een Tsjechisch plan om op zeer korte termijn 800.000 artilleriegranaten voor Oekraïne te kunnen kopen. Daarmee komt het totaal op een kwart miljard euro, maakte demissionair premier Mark Rutte bekend tijdens een bezoek aan de stad Charkiv in het oosten van Oekraïne.

De premier riep met nadruk andere landen van de NAVO en de EU op om ook meer geld te steken in het Tsjechische plan. Volgens Rutte kunnen de artilleriegranaten al de komende weken aan Oekraïne worden geleverd. Het land heeft momenteel een groot tekort aan dit type munitie. Ook krijgt Oekraïne meer dan twintig rubber-, patrouille- en gevechtsboten.

Rutte bezocht vrijdag de stad dicht bij het front samen met president Volodymyr Zelensky. Ze gingen onder meer langs bij een ondergrondse school en een ziekenhuis. Ook sprak hij met mensen die hebben geholpen na de ramp met vlucht MH17 en ondertekenden Rutte en Zelensky de vorige week aangekondigde tien jaar durende veiligheidsovereenkomst tussen beide landen.

Hulp bij wederopbouw

De langdurige veiligheidsovereenkomst is een "grote stap", zei Rutte. Hiermee verzekeren we volgens hem dat Oekraïne kan blijven rekenen op Nederlandse steun. De overeenkomst bevat afspraken over onder meer militaire steun op de middellange en lange termijn, samenwerking op het gebied van de defensie-industrie en hulp bij de wederopbouw.

Charkiv ligt veelvuldig onder vuur. De Russische president Vladimir Poetin wil met deze aanvallen Charkiv verwoesten, zei Rutte. "Maar de mensen in Charkiv zullen niet breken. Zij gaan door met hun leven." Volgens Rutte maakt het bezoek aan de stad voor hem "eens te meer duidelijk dat het onbestaanbaar is dat Poetin deze barbaarse oorlog wint".

Slachtoffers MH17

Samen met Zelensky ontmoette Rutte enkele mensen die betrokken waren bij de repatriëring van de slachtoffers van MH17. De stoffelijke resten werden in 2014 vanuit Charkiv teruggevlogen naar Nederland. De ramp waarbij 196 Nederlanders omkwamen, heeft ook de band versterkt tussen Nederland en Oekraïne, aldus Rutte.

Het is het vijfde bezoek van de minister-president aan Oekraïne dat iets meer dan twee jaar geleden werd aangevallen door buurland Rusland. Rutte was drie keer eerder in de hoofdstad Kyiv en de laatste keer in oktober in de havenstad Odesa in het zuiden van het land.

3 miljard euro

De Nederlandse militaire steun aan Oekraïne gaat inmiddels richting de 3 miljard euro. In de Tweede Kamer is er volop steun voor het beleid van het kabinet. De grootste partij, de PVV, was steeds tegen deze hulp, maar is daarin gedraaid in de hoop een nieuw kabinet dichterbij te brengen.

Meer uit Politiek

BBB-bestuur betreurt lekken kritische brief van prominente leden

DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.

1 uur geleden
Jetten ziet geen aanleiding om brandstofaccijnzen te verlagen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.

13 uur geleden
Jetten: nog veel te doen voor gelijkheid tussen mannen en vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.

1 dag geleden
Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

2 dagen geleden
Kabinet herhaalt: gas winnen uit Groningenveld gaat niet gebeuren

DEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.

3 dagen geleden
Zo'n 450.000 mensen lid politieke partij, hoogste sinds 1982

GRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.

3 dagen geleden
Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

3 dagen geleden