Rutte begint bezoek China bij Nederlandse ondernemers
BEIJING (ANP) - Premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) beginnen de eerste dag van hun bezoek aan China dinsdag met een gesprek en een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven.
Centraal staat het handels- en investeringsklimaat. In China zijn meer dan 860 Nederlandse bedrijven actief. Nederland is binnen de EU een grote speler in China. Het totale handelsvolume tussen beide landen bedroeg vorig jaar 96,4 miljard euro.
Voor de handel met China is corona een kantelpunt geweest. Toen is duidelijk geworden hoe afhankelijk Nederland op sommige vlakken was van China. Sindsdien wordt er ook anders gekeken naar zaken doen met China. Die afhankelijkheid moet minder worden, vindt het kabinet.
Daarbij speelt ook mee dat China volgens het Westen het spel niet eerlijk speelt. Staatsbedrijven profiteren van subsidies en kunnen zo makkelijker concurreren. De Chinese markt kent bovendien nog veel sectoren die gesloten zijn voor westerse bedrijven.
ASML zal voor de Chinezen een belangrijk gespreksonderwerp zijn. De chipmachinefabrikant mag niet meer alle machines aan China leveren. De VS willen nu ook dat ASML met het onderhoud van bepaalde machines stopt. Als dat gebeurt, kunnen deze dure machines al snel niet meer draaien.
Voor het bedrijfsleven is het een lastige tijd in China. De economie draait niet lekker. Het land kampt met een crisis in de vastgoedsector en overcapaciteit in de industrie. Maatregelen van de Chinese overheid zoals anti-spionagewetgeving maken het voor ondernemers niet makkelijker om zaken te doen.
De Chinese regering probeert intussen meer westerse investeringen aan te trekken. Beijing hoopt dit jaar nog een groeicijfer te laten zien van rond de 5 procent. Maar dat wordt door kenners gezien als ambitieus. De invoer en uitvoer van China groeide de eerste twee maanden van dit jaar wel meer dan verwacht.
Op de tweede dag van het bezoek gaan Rutte en Van Leeuwen langs bij president en partijleider Xi Jinping en premier Li Qiang. Van Leeuwen heeft dan ook een gesprek met de Chinese minister van Handel, Wang Wentao.
Meer uit Binnenland
SELLINGEN (ANP) - Het is nog niet bekend waar nieuwe asielzoekers de nacht kunnen doorbrengen als er in de nacht van woensdag op donderdag geen plek voor ze is in de opvang in Ter Apel. Daar is nog geen besluit over genomen, meldt de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel in ligt.
41 minuten geledenTER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Twee handhavers van de Nederlandse Spoorwegen hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is de start van een proef, die bedoeld is om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
14 uur geleden