Rutte: aanslag op dam in Oekraïne is oorlogsmisdaad
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte gaat er "absoluut" van uit dat de Russen achter het opblazen van een stuwdam in het zuiden van Oekraïne zitten. "Dit is een schending van het humanitair oorlogsrecht, die zich rechtstreeks richt tegen de burgerlijke, civiele infrastructuur." Daarmee is het "echt een oorlogsmisdaad", zei Rutte voor aanvang van het Kamerdebat over de gaswinning in Groningen.
Volgens Rutte is er "geen enkele aanleiding" om te vermoeden dat Oekraïne hier achter zit. "Die hebben nul motieven."
Potentieel lopen tienduizenden mensen gevaar, zei Rutte. De premier hoopt dat Oekraïne in staat is om "de noodzakelijke gebieden te evacueren." Als Oekraïne hulp nodig heeft nu de Nova Kachovka-stuwdam is verwoest "zullen we vanzelfsprekend alle hulp die wordt gevraagd leveren", benadrukte Rutte. Er is nog geen hulpverzoek binnengekomen.
Overstromingen
Eerder dinsdagmiddag veroordeelde ook minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) het opblazen van de stuwdam. Hoekstra noemt het een "opzettelijke en roekeloze daad".
De dam ligt in door Rusland bezet gebied. De verwoesting leidt tot grote overstromingen in het gebied.
Meer uit Binnenland
2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 58-jarige Seyed A., verdacht van het doodschieten van zijn onderbuurvrouw in Rijswijk (Zuid-Holland), heeft maandag in de rechtbank verklaard dat hij niet "gekozen heeft" voor wat er is gebeurd. "Zij heeft dit zelf gedaan", zei A. over het 38-jarige slachtoffer.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Geert-Jan Knoops wordt voorwaardelijk geschorst voor vier weken. Dit heeft de Raad van Discipline Amsterdam, het tuchtcollege voor de advocatuur, besloten. Aan de advocaat is niet eerder een tuchtmaatregel opgelegd.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - De organisatoren achter de hardloopevenementen in Amersfoort, Groningen en Utrecht van zondag hadden de veiligheidsmaatregelen op orde. Dat zegt de Atletiekunie nadat meerdere hardlopers onwel waren geworden door de warmte.
5 uur geleden