Rutte aangekomen op klimaattop in Glasgow
GLASGOW (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte is maandagochtend aangekomen in het conferentiecentrum in Glasgow waar de VN-klimaattop wordt gehouden. Rutte werd welkom geheten door de Britse premier Boris Johnson en VN-chef António Guterres. Hij blijft één dag in de Schotse stad. Op zijn programma staan ontmoetingen met diverse andere regeringsleiders, onder wie de Australische premier Scott Morrison.
Rutte wil op de top "actie en implementatie" zien, zei hij bij aankomst. Samen met de Nederlandse ambassadeur in het Verenigd Koninkrijk, Karel van Oosterom, wandelde hij naar het paviljoen van de Benelux-landen. Daar begroette hij medewerkers en delegatieleden, onder wie delegatieleider Bastiaan Hassing en klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme.
Na het officiële deel van de top heeft Rutte een diner waar hij in gesprek zal gaan met Nederlandse jongeren. Zij vertelden vooraf dat ze hem willen vertellen dat de Nederlandse inzet om klimaatverandering tegen te gaan tot nog toe onvoldoende is. "De ambities zijn nog te laag om de opwarming te beperken tot 1,5 graad", zei jongerenvertegenwoordiger Aoife Fleming daarover.
De premier toonde zich vooraf optimistisch, mede door de gesprekken die hij afgelopen weekend met andere leiders over het klimaat voerde tijdens de G20-top in Rome. Die verliepen "veel positiever" dan hij had gedacht, zei hij eerder.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rechts-extremisten proberen hun denkbeelden acceptabel te maken voor een grotere groep mensen door een "zachtere versie" hiervan te presenteren. Daarvoor waarschuwen de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). "Sommigen proberen politieke partijen van binnenuit te beïnvloeden", schrijven de veiligheidsdiensten in een gezamenlijke analyse.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag twaalf jaar cel geëist tegen Jim B. (48). De oud-ambtenaar van de gemeente Amsterdam zou gegevens uit de gemeentelijke systemen hebben verkocht die gebruikt zouden zijn bij ten minste 95 geweldsincidenten. Daarnaast eist het OM een beroepsverbod voor vijftien jaar.
57 minuten geledenLOENEN (ANP) - Nationaal Ereveld Loenen krijgt vanaf donderdag ruimte voor ongeveer vijfhonderd nieuwe oorlogsgraven. De uitbreiding is nodig omdat de huidige grafvakken vrijwel vol zijn en er ieder jaar nog oorlogsslachtoffers worden herbegraven. Het is voor het eerst sinds halverwege de vorige eeuw dat een Nederlands ereveld op deze manier wordt uitgebreid.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Staatsbosbeheer neemt meer tijd voor een definitief besluit over de toekomst van zijn zeven buitencentra. De overheidsorganisatie kondigde in juli aan de bezoekerscentra per 1 januari 2027 te willen sluiten, maar heeft nu toch besloten ze langer open te houden. Die tijd wordt gebruikt om "mogelijkheden te verkennen en per locatie gesprekken te voeren met partners en andere stakeholders".
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft Mark I. (54) dinsdag conform de eis van het Openbaar Ministerie twintig jaar cel opgelegd voor het wurgen van zijn partner Nelleke (64) half december vorig jaar in het Gelderse Beuningen.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het gerechtsgebouw in Zwolle is dinsdagmiddag kort ontruimd geweest nadat brand was ontstaan in de parkeergarage onder het gebouw, meldt de veiligheidsregio. De brand ontstond in een technische ruimte.
2 uur geleden