Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische zakenman erkent oprichten The Wagner Group

Russische zakenman erkent oprichten The Wagner Group

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische zakenman Jevgeni Prigozjin, een bondgenoot van president Vladimir Poetin, heeft voor het eerst toegegeven achter The Wagner Group te zitten. Zijn huurlingenbedrijf wordt ervan beschuldigd een verlengstuk van de Russische staat te zijn.

Prigozjin laat weten de paramilitaire groep in 2014 te hebben opgericht om mensen naar Oost-Oekraïne te sturen, nadat daar een oorlog uitbrak tussen pro-Russische separatisten en de Oekraïense staat. Later werden ook huurlingen naar Latijns-Amerika en Afrika gestuurd, staat in de verklaring van de 61-jarige Rus.

De zakenman staat vanwege zijn nauwe banden met de Russische staat bekend als 'de kok van Poetin', een verwijzing naar de cateringscontracten die hij met het Kremlin heeft. Eerder ontkende hij banden te hebben met The Wagner Group, waar onder meer de Verenigde Staten en de Europese Unie melding van hadden gemaakt. Die hebben Prigozjin sancties opgelegd.

Gevangenen rekruteren

Poetin stelt dat The Wagner Group de Russische staat niet vertegenwoordigt, maar wel overal op de wereld kan werken zolang het bedrijf de Russische wet niet overtreedt. De huurlingen worden al jaren door mensenrechtengroeperingen en de Oekraïense regering beschuldigd van oorlogsmisdaden in Syrië en Oost-Oekraïne.

Het Britse ministerie van Defensie meldde afgelopen zomer dat Rusland de Wagner-huurlingen inzet om zijn troepen in Oekraïne te versterken. Het Russische leger kampt met verliezen sinds het eind februari buurland Oekraïne binnenviel.

Ook The Wagner Group lijdt grote verliezen in Oekraïne, zei een Amerikaanse functionaris vorige week. De defensiemedewerker verklaarde dat is geprobeerd 1500 veroordeelde criminelen te rekruteren voor de oorlog in Oekraïne, maar dat velen weigeren. De functionaris verwees naar beelden die rondgingen op sociale media, waarop te zien zou zijn dat Prigozjin onder anderen Russische gevangenen probeerde te rekruteren.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

56 minuten geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

1 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

1 uur geleden
Poolse premier Tusk: Oekraïne moet weer prioriteit EU worden

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."

1 uur geleden
Veel ontheemden in noorden van Syrië door gevechten

DAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.

2 uur geleden
Macron blijft 'uiterst waakzaam' op dreiging na Groenland-crisis

BRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan ​​te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.

2 uur geleden
Merz dankbaar dat Trump plan Groenland te annexeren laat varen

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.

3 uur geleden