Russische wodka wordt zeldzamer bij slijter
DEN HAAG (ANP) - Russische wodka wordt steeds zeldzamer in de schappen van Nederlandse slijters. Waar de Russische merken Stolichnaya, Moskovskaya en Russian Standard eerder bij winkels van slijtersketen Mitra te vinden waren, zijn die flessen sterkedrank nu niet meer verkrijgbaar. Concurrent Gall & Gall laat ook weten dat Stolichnaya niet langer wordt geleverd.
Marketingmanager Stefan Caldenberg van Mitra vindt het stoppen van de verkoop van Russische merken "een gepaste reactie op recente ontwikkelingen". Daarmee verwijst hij naar de inval van Rusland in buurland Oekraïne.
"Dit is niet het moment om Russische wodka te verkopen. Maar het is niet per se zo dat wij verwachten hiermee de ontwikkelingen in Oekraïne te veranderen", voegt hij daaraan toe. De beslissing is volgens Caldenberg in goed overleg met een leverancier genomen. Franchisenemers van Mitra hebben vooralsnog geen klachten of oproepen van klanten gekregen om Russische merken uit de winkels te verbannen.
Stolichnaya
Op de webshop van Gall & Gall is het Russische merk Stolichnaya ook niet meer te vinden. Een woordvoerder laat per e-mail weten dat dit niet meer geleverd wordt, maar was niet direct bereikbaar voor verdere toelichting. Ook op de site van slijtersketen Dirck III ontbreekt het merk in het assortiment, terwijl de keten er in het verleden nog wel veel mee adverteerde. Dirck III was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Ook bij kleinere slijters droogt de voorraad echte Russische wodka waarschijnlijk op, zegt voorzitter Petra de Boevere van branchevereniging Koninklijke SlijtersUnie. Binnen het bestuur van de organisatie zeiden leden, die net als De Boevere zelf slijterijen hebben, geen nieuwe voorraden Russische wodka meer in te slaan wegens de oorlog in Oekraïne. Het ging daarbij om een principeoverweging. "Dat is het minste wat je kunt doen. Ik vind het gewoon niet kunnen wat daar gebeurt."
Moskovskaya
De merkrechten voor Stolichnaya en Moskovskaya zijn in veel landen in handen van de Russische staat, zo ook in Nederland. Voor die merkrechten procedeert de Russische overheid al jaren tegen Spirits International van de Russische zakenman Joeri Sjefler. Veel andere 'Russische' merken zijn in werkelijkheid in handen van westerse drankenconcerns, zoals Smirnoff van het Britse Diageo.
De Boevere waarschuwt ook voor verwarring over vermeend Russische wodka: "Russische wodka is ook een kwaliteitsaanduiding. Het gaat dan om heel zuivere wodka, maar kan bijvoorbeeld ook uit Letland komen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
7 uur geleden