Russische wet moet 'extremisten' uit alle verkiezingen weren
MOSKOU (ANP/DPA) - Aanhangers en leden van "extremistische en terroristische" organisaties mogen in Rusland binnenkort aan geen enkele verkiezing meer meedoen. Dat staat volgens het Russische staatspersbureau TASS in een gewijzigd wetsvoorstel van de partij van president Vladimir Poetin.
De gewijzigde wet heeft als gevolg dat aanhangers van de gevangen oppositieleider Aleksej Navalni zich helemaal niet verkiesbaar mogen stellen. De oppositie beschuldigt de regeringspartij ervan de nieuwe wet voor eigen gewin in te voeren, als een manier om aan de macht te blijven.
Het lagerhuis ging dinsdag nog akkoord met een eerdere versie van het wetsvoorstel waarin het alleen ging om parlementsverkiezingen.
Een rechtbank zou volgende maand bepalen of Navalni's organisaties als extremistisch aangemerkt mogen worden. Maar de autoriteiten hebben eind april zijn regionale netwerk van campagnekantoren al zonder tussenkomst van een rechter op de lijst van extremistische en terroristische organisaties gezet. Navalni leidt ook een anticorruptiebeweging die zich richt op hoge regeringsfunctionarissen.
Bij de invoering van de wet kunnen niet alleen leden van Navalni's organisaties worden geweerd van deelname aan verkiezingen, maar ook Russen die hun steun aan de prominente tegenstander van Poetin hebben uitgesproken of geld hebben gedoneerd aan een van zijn organisaties.
De eerstvolgende Russische parlementsverkiezingen vinden in september plaats.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
3 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
4 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
7 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
9 uur geledenSPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.
10 uur geleden