Russische voertuigen komen Baltische staten niet meer in
TALLINN/RIGA/VILNIUS (ANP/DPA) - Voertuigen met een Russisch kenteken komen Estland, Letland en Litouwen niet meer in. De maatregel is onderdeel van Europese sancties tegen Rusland, en volgt op een richtlijn van de Europese Commissie. De regels gelden ook voor voertuigen uit Belarus. Letland en Litouwen namen de maatregel als eerste, Estland volgde later pas.
Voertuigen die zich aan de grenzen van een van de drie landen melden, moeten rechtsomkeert maken. Als ze dat niet doen, kan het voertuig in beslag genomen worden. Er is wel een aantal uitzonderingen. Zo mogen Russische voertuigen wel nog naar Kaliningrad rijden. Dat is een Russische exclave aan de Baltische zee, ingeklemd tussen Polen en Litouwen.
Eind vorige week kwam de Europese Commissie met richtlijnen voor de lidstaten die moeten tegengaan dat Russen de Europese sancties kunnen omzeilen. Daaruit volgt dat Russische voertuigen de EU niet meer in mogen, of het nu gaat om zakelijke ritten of toeristen. Een woordvoerder van de Europese Commissie stelde dat de regels al langer gelden, maar dat er verduidelijking gewenst was. Russen mogen geen voertuigen uitvoeren naar Europa en door alle voertuigen tegen te houden, moet voorkomen worden dat dat via een omweg alsnog gebeurt. Eigenlijk geldt dit soort regels ook voor bijvoorbeeld de export van kleding of toiletartikelen, maar de commissie noemde het gezien de geringe waarde daarvan niet nodig om daarop te handhaven.
"We kunnen niet toelaten dat burgers uit een agressorstaat de voordelen en vrijheden van de democratie genieten, terwijl Rusland zijn volkerenmoord in Oekraïne voortzet", stelt de Estse minister van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft dinsdag beelden vrijgegeven van een gemaskerde en vermoedelijk gewapende persoon bij de voordeur van Nancy Guthrie in Arizona. De 84-jarige moeder van presentatrice Savannah Guthrie werd op 31 januari voor het laatst gezien.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met nieuwssite Axios gedreigd om een tweede vloot oorlogsschepen naar Iran te sturen. De Verenigde Staten en Iran onderhandelen over het Iraanse atoomprogramma en Trump wil dat er snel een deal wordt gesloten.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische internetwaakhond heeft aangekondigd beperkingen op te leggen aan de populaire berichtendienst Telegram. Volgens Moskou voldoet het platform niet aan de wet, omdat niet alle data in Rusland worden bewaard.
4 uur geleden