Russische voertuigen komen Baltische staten niet meer in
TALLINN/RIGA/VILNIUS (ANP/DPA) - Voertuigen met een Russisch kenteken komen Estland, Letland en Litouwen niet meer in. De maatregel is onderdeel van Europese sancties tegen Rusland, en volgt op een richtlijn van de Europese Commissie. De regels gelden ook voor voertuigen uit Belarus. Letland en Litouwen namen de maatregel als eerste, Estland volgde later pas.
Voertuigen die zich aan de grenzen van een van de drie landen melden, moeten rechtsomkeert maken. Als ze dat niet doen, kan het voertuig in beslag genomen worden. Er is wel een aantal uitzonderingen. Zo mogen Russische voertuigen wel nog naar Kaliningrad rijden. Dat is een Russische exclave aan de Baltische zee, ingeklemd tussen Polen en Litouwen.
Eind vorige week kwam de Europese Commissie met richtlijnen voor de lidstaten die moeten tegengaan dat Russen de Europese sancties kunnen omzeilen. Daaruit volgt dat Russische voertuigen de EU niet meer in mogen, of het nu gaat om zakelijke ritten of toeristen. Een woordvoerder van de Europese Commissie stelde dat de regels al langer gelden, maar dat er verduidelijking gewenst was. Russen mogen geen voertuigen uitvoeren naar Europa en door alle voertuigen tegen te houden, moet voorkomen worden dat dat via een omweg alsnog gebeurt. Eigenlijk geldt dit soort regels ook voor bijvoorbeeld de export van kleding of toiletartikelen, maar de commissie noemde het gezien de geringe waarde daarvan niet nodig om daarop te handhaven.
"We kunnen niet toelaten dat burgers uit een agressorstaat de voordelen en vrijheden van de democratie genieten, terwijl Rusland zijn volkerenmoord in Oekraïne voortzet", stelt de Estse minister van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
KRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
40 minuten geledenTOEAPSE (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne heeft de olieterminal in de haven van het Russische Toeapse weer aangevallen, aldus de lokale autoriteiten. Dit was de vierde aanval op de olie-installaties in de afgelopen twee weken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.
3 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.
4 uur geledenHUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
12 uur geleden