Russische voertuigen komen Baltische staten niet meer in
TALLINN/RIGA/VILNIUS (ANP/DPA) - Voertuigen met een Russisch kenteken komen Estland, Letland en Litouwen niet meer in. De maatregel is onderdeel van Europese sancties tegen Rusland, en volgt op een richtlijn van de Europese Commissie. De regels gelden ook voor voertuigen uit Belarus. Letland en Litouwen namen de maatregel als eerste, Estland volgde later pas.
Voertuigen die zich aan de grenzen van een van de drie landen melden, moeten rechtsomkeert maken. Als ze dat niet doen, kan het voertuig in beslag genomen worden. Er is wel een aantal uitzonderingen. Zo mogen Russische voertuigen wel nog naar Kaliningrad rijden. Dat is een Russische exclave aan de Baltische zee, ingeklemd tussen Polen en Litouwen.
Eind vorige week kwam de Europese Commissie met richtlijnen voor de lidstaten die moeten tegengaan dat Russen de Europese sancties kunnen omzeilen. Daaruit volgt dat Russische voertuigen de EU niet meer in mogen, of het nu gaat om zakelijke ritten of toeristen. Een woordvoerder van de Europese Commissie stelde dat de regels al langer gelden, maar dat er verduidelijking gewenst was. Russen mogen geen voertuigen uitvoeren naar Europa en door alle voertuigen tegen te houden, moet voorkomen worden dat dat via een omweg alsnog gebeurt. Eigenlijk geldt dit soort regels ook voor bijvoorbeeld de export van kleding of toiletartikelen, maar de commissie noemde het gezien de geringe waarde daarvan niet nodig om daarop te handhaven.
"We kunnen niet toelaten dat burgers uit een agressorstaat de voordelen en vrijheden van de democratie genieten, terwijl Rusland zijn volkerenmoord in Oekraïne voortzet", stelt de Estse minister van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - San Francisco is getroffen door een grote stroomstoring. Op het hoogtepunt van de storing kwamen 130.000 inwoners zonder stroom te zitten, meldt het grootste energiebedrijf van de stad. Inmiddels is de stroom voor ongeveer 90.000 mensen weer hersteld. Burgemeester Daniel Lurie riep inwoners op thuis te blijven en indien mogelijk wegen te vermijden.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten.
2 uur geledenPHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
10 uur geleden