Russische vlag geschilderd op sokkel standbeeld Kleine Zeemeermin
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Onbekenden hebben een Russische vlag geschilderd op de sokkel van het standbeeld van de Kleine Zeemeermin in Kopenhagen. Het wereldberoemde kunstwerk is volgens de lokale politie het doelwit geworden van vandalisme.
Wie achter de actie zit, is niet duidelijk. Ook het motief is niet bekend. De sokkel, een grote steen, werd in maart vorig jaar ook al beklad. Op de steen stond toen dat Z gelijkstaat aan het hakenkruis. Die letter wordt als symbool gebruikt door voorstanders van de Russische inval in Oekraïne. Denemarken is tegen de oorlog en behoort tot de groep westerse landen die het Oekraïense leger zullen voorzien van Leopard-tanks.
De Kleine Zeemeermin stelt het hoofdpersonage voor uit het gelijknamige sprookje van de Deense schrijver en dichter Hans Christian Andersen. Het standbeeld uit 1913 is vaker met opzet beklad, soms met activistische leuzen. De Kleine Zeemeermin verloor ook twee keer haar hoofd en één keer een arm.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance waarschuwt Europese leiders zijn chef, president Donald Trump, serieus te nemen. Hij zei dit op een vraag over Groenland, dat volgens Trump beter onderdeel van de VS kan zijn dan een autonoom deel van het Deense koninkrijk. In Washington wordt gesproken over mogelijkheden het grootste eiland ter wereld, met 57.000 inwoners, te kopen of gewoon in te nemen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
6 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
10 uur geleden