Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische verkiezingen niet spannend, wel kans op protest

Russische verkiezingen niet spannend, wel kans op protest

MOSKOU (ANP) - Dat Vladimir Poetin de Russische presidentsverkiezingen gaat winnen staat al vast. Toch kan dit een spannend moment zijn voor het Kremlin. De verkiezingen, die van vrijdag tot en met zondag plaatsvinden, bieden de Russen een kans om hun onvrede te uiten en te protesteren.

Poetin (71) is al 24 jaar aan de macht en wil daar zeker nog eens zes jaar aan toevoegen. Hij is nu al de langstzittende Russische leider sinds Jozef Stalin. Omdat hij de grondwet heeft laten aanpassen kan hij nog twee termijnen volmaken tot 2036. Dan zou Poetin zelfs langer regeren dan Catharina de Grote in de achttiende eeuw.

Poetin is officieel een onafhankelijke kandidaat. Er zijn drie tegenkandidaten, maar die zijn allemaal pro-Kremlin en vormen geen serieuze uitdaging. Alle oppositiekandidaten zijn uitgesloten van verkiezingen, gevlucht, gevangengenomen of overleden. Bovendien zijn er vrijwel geen vrije media meer over die een tegengeluid tegen het Kremlin laten horen. Er zijn geen internationale waarnemers van de OVSE uitgenodigd bij de verkiezingen.

Alleen Boris Nadezjdin leek als oppositielid mee te mogen doen aan de verkiezingen. De 60-jarige politicus had zich uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne en Poetin bekritiseerd. Toen zijn steun leek te groeien, maakte de kiescommissie bekend dat er fouten waren aangetroffen bij zijn registratie. Een deel van de benodigde 100.000 handtekeningen die hij had verzameld zou ongeldig zijn geweest. Nadezjdin werd vorige maand uitgesloten van deelname.

De dood van oppositieleider Aleksej Navalny toonde bovendien aan dat er nog een anti-Kremlinsentiment bestaat in Rusland. In de dagen na zijn overlijden waren er grote bijeenkomsten om hem te eren en duizenden kwamen op zijn begrafenis af.

Navalny had bedacht dat Russen legaal hun onvrede kunnen uiten over de verkiezingen door massaal zondag om 12.00 uur naar het stembureau te gaan. Ze zouden dan geen arrestatie riskeren, omdat ze niet van normale kiezers te onderscheiden zijn. Zijn weduwe Joelia Navalnaja heeft die oproep overgenomen.

Meer uit Buitenland

Interim-leiding Iran aan het werk volgens strijdbare president

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het tijdelijke bestuur van het land aan het werk is en dat het leger van Iran alle vijandelijke bases in de regio zal verwoesten. De bases zijn in zijn ogen grondgebied van de vijand en niet van het betrokken land zelf. De boodschap van de president is op tv verspreid.

32 minuten geleden
Doden in Abu Dhabi gemeld na Iraanse aanval

ABU DHABI (ANP) - Bij aanvallen op hoofdstad Abu Dhabi van de Verenigde Arabische Emiraten zijn drie mensen omgekomen. Dat meldt het ministerie van Defensie op X. Het zou gaan om een Pakistaanse, een Nepalese en een Bengaalse burger. Ook zouden 58 mensen (licht)gewond zijn geraakt.

1 uur geleden
Koeweit: 97 Iraanse raketten en bijna 300 drones onderschept

KOEWEIT (ANP) - Koeweit heeft 97 Iraanse raketten en 283 drones onderschept. Dat meldt het ministerie van Defensie in de golfstaat volgens de krant Alanba. Als gevolg van die interventie vielen er in meerdere delen van het land brokstukken neer, die resulteerden in kleinschalige materiële schade.

1 uur geleden
Doden in Israël na raketaanval

BEIT SHEMESH (ANP) - Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen door een Iraanse raketaanval in het Israëlische Beit Shemesh, berichten Israëlische media als Times of Israel en Haaretz. Ook raakten tientallen mensen gewond.

1 uur geleden
Veel gewonden in Israël na aanval

BEIT SHEMESH (ANP/AFP) - Zeker twintig mensen zijn in het Israëlische Beit Shemesh gewond geraakt door een aanval. Een Iraanse raket zou er een gebouw hebben geraakt, berichten media als de krant Haaretz.

2 uur geleden
Israël brengt uit voorzorg Dode Zeerol naar veilige locatie

JERUZALEM (ANP) - Een van de bekendste van de Dode Zeerollen, de grote Jesajarol, is in veiligheid gebracht na de wederzijdse beschietingen tussen enerzijds Israël en de VS en anderzijds Iran. Dat meldt de Times of Israel.

2 uur geleden
Paus wil einde aan 'spiraal van geweld' in Midden-Oosten

ROME (ANP/AFP) - De paus heeft opgeroepen tot een einde aan het geweld in het Midden-Oosten. "Geconfronteerd met de mogelijkheid van een tragedie van enorme omvang, doe ik een beroep op de betrokken partijen om de morele verantwoordelijkheid te nemen om de spiraal van geweld te stoppen voordat het een onoverbrugbare kloof wordt", zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk tegen een menigte op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.

3 uur geleden