Russische verkiezingen niet spannend, wel kans op protest
MOSKOU (ANP) - Dat Vladimir Poetin de Russische presidentsverkiezingen gaat winnen staat al vast. Toch kan dit een spannend moment zijn voor het Kremlin. De verkiezingen, die van vrijdag tot en met zondag plaatsvinden, bieden de Russen een kans om hun onvrede te uiten en te protesteren.
Poetin (71) is al 24 jaar aan de macht en wil daar zeker nog eens zes jaar aan toevoegen. Hij is nu al de langstzittende Russische leider sinds Jozef Stalin. Omdat hij de grondwet heeft laten aanpassen kan hij nog twee termijnen volmaken tot 2036. Dan zou Poetin zelfs langer regeren dan Catharina de Grote in de achttiende eeuw.
Poetin is officieel een onafhankelijke kandidaat. Er zijn drie tegenkandidaten, maar die zijn allemaal pro-Kremlin en vormen geen serieuze uitdaging. Alle oppositiekandidaten zijn uitgesloten van verkiezingen, gevlucht, gevangengenomen of overleden. Bovendien zijn er vrijwel geen vrije media meer over die een tegengeluid tegen het Kremlin laten horen. Er zijn geen internationale waarnemers van de OVSE uitgenodigd bij de verkiezingen.
Alleen Boris Nadezjdin leek als oppositielid mee te mogen doen aan de verkiezingen. De 60-jarige politicus had zich uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne en Poetin bekritiseerd. Toen zijn steun leek te groeien, maakte de kiescommissie bekend dat er fouten waren aangetroffen bij zijn registratie. Een deel van de benodigde 100.000 handtekeningen die hij had verzameld zou ongeldig zijn geweest. Nadezjdin werd vorige maand uitgesloten van deelname.
De dood van oppositieleider Aleksej Navalny toonde bovendien aan dat er nog een anti-Kremlinsentiment bestaat in Rusland. In de dagen na zijn overlijden waren er grote bijeenkomsten om hem te eren en duizenden kwamen op zijn begrafenis af.
Navalny had bedacht dat Russen legaal hun onvrede kunnen uiten over de verkiezingen door massaal zondag om 12.00 uur naar het stembureau te gaan. Ze zouden dan geen arrestatie riskeren, omdat ze niet van normale kiezers te onderscheiden zijn. Zijn weduwe Joelia Navalnaja heeft die oproep overgenomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben in Washington een Amerikaans plan besproken waarbij de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich terugtrekt uit een deel van Zuid-Libanon. Drie Israëlische functionarissen zeggen tegen persbureau Reuters dat het idee van de "pilot" is dat de Amerikanen het Libanese leger gaan trainen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Zeker 68.000 huishoudens in het westen van Frankrijk zitten zonder stroom door de hittegolf die het land teistert. Volgens de autoriteiten in het departement Finistère hebben de extreem hoge temperaturen gezorgd voor problemen met het elektriciteitsnetwerk.
2 uur geledenLIMA (ANP/AFP) - De rechtse presidentskandidaat Keiko Fujimori is als winnaar uit de Peruaanse presidentsverkiezingen gekomen. Nu de stemmentelling ten einde loopt, heeft ze een voorsprong opgebouwd op de linkse kandidaat Roberto Sánchez die niet meer in te halen is.
3 uur geledenSEBASTOPOL (ANP) - De stroomtoevoer in Sebastopol, op de door Rusland geannexeerde Krim, is uitgevallen na een Oekraïense aanval. Dat meldt de gouverneur van de stad, Michail Razvozjajev, op Telegram. Eerder op woensdag liet Razvozjajev weten dat de luchtafweer boven zijn stad negen drones had neergehaald.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft een herziene aanvraag ingediend om toe te treden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), meldde president Volodymyr Zelensky op Telegram. De OESO bestaat uit 38 voornamelijk ontwikkelde economieën, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en Japan. Ook Nederland is lid.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland is het treinverkeer hervat, nadat dinsdagavond landelijk al het treinverkeer was stilgelegd vanwege een radiostoring. Dat meldden Duitse media, waaronder Bild en Der Tagesspiegel.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz schat dat er nog 1150 schepen vastzitten in de Perzische Golf, ondanks de voorlopige overeenkomst die een einde moet maken aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. De schepen vertegenwoordigen volgens Allianz een waarde van ongeveer 125 miljard dollar.
8 uur geleden