Russische tv-activiste neemt ontslag, weigert politiek asiel
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische vrouw die maandag het journaal van de Russische staatstelevisie verstoorde met een protest tegen de oorlog in Oekraïne, heeft ontslag genomen. Ze weigert het politiek asiel dat Frankrijk haar heeft aangeboden en zegt in Rusland te blijven, ondanks het feit dat ze "het leven van haar gezin heeft verruïneerd met haar actie".
De vrouw, Marina Ovsjannikova, werd de afgelopen dagen wereldwijd bewonderd voor haar uitzonderlijke protest. Ze onderbrak een live-uitzending van de belangrijkste Russische staatszender door al schreeuwend "stop de oorlog" de studio binnen te lopen. "Geloof de propaganda niet, ze liegen je voor" stond op een protestbord dat ze gedurende enkele seconden achter de nieuwslezeres kon laten zien.
Aan de televisiezender France 24 vertelt Ovsjannikova, die voor de staatszender werkte, donderdag dat ze haar ontslag heeft ingediend. "Het is een juridische procedure", stelt ze. Na haar actie werd ze gevangengezet en veertien uur lang verhoord, waarna ze een boete van 30.000 roebel (bijna 260 euro) kreeg. Ze is inmiddels op vrije voeten, maar kan vijftien jaar gevangenisstraf krijgen voor het verspreiden van "valse informatie".
Patriot
Het gezinsleven van Ovsjannikova, die twee jonge kinderen heeft, is door haar protest "verruïneerd", zegt ze tegen France 24. Vooral haar zoon kampt met angstaanvallen. "Maar we moeten een einde maken aan deze oorlog met ons broedervolk, zodat deze waanzin niet ontaardt in een nucleaire oorlog. Ik hoop dat mijn zoon, als hij ouder is, begrijpt waarom ik dit deed", aldus Ovsjannikova.
In een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel vertelde de Russin donderdag dat ze het politiek asiel in Frankrijk weigert omdat ze een patriot is. "Wij willen niet vertrekken, we willen nergens naartoe gaan", verklaarde zij, ondanks een voorstel van de Franse president Emmanuel Macron om de zaak te bespreken met zijn Russische ambtsgenoot Vladimir Poetin.
Hooliganisme
Ovsjannikova zei tegen Der Spiegel dat ze alleen handelde. Wel gelooft ze dat veel collega's van de staatszender "in stilte" met haar sympathiseren. "De meeste mensen die voor de staatstelevisie werken, begrijpen heel goed wat er aan de hand is. Ze weten maar al te goed dat ze iets verkeerd doen", legde zij uit.
Het Kremlin omschrijft de actie van Ovsjannikova als een vorm van hooliganisme. De Russische invasie is volgens het televisiekanaal een speciale operatie om Oekraïne te denazificeren, conform de verplichting van het Russische regime.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - Turkije heeft een ambassadeur aangesteld voor Syrië. Hakan Fidan, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn plaatsvervanger Nuh Yilmaz aangewezen als nieuwe ambassadeur voor het land. Turkije heeft sinds de val van het dictatoriale regime van Bashar al-Assad de interimregering van interimpresident Ahmed al-Sharaa gesteund.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat de bondgenoten in de zogenoemde coalitie van bereidwilligen nog voor kerst een oplossing moeten bereiken over leningen voor Oekraïne. "We moeten ervoor zorgen dat we vóór kerstavond een oplossing hebben, zodat we Oekraïne de komende jaren kunnen financieren", zei ze tijdens een persconferentie samen met andere Europese leiders.
26 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zal een manier moeten vinden om zijn eigen luchtverdediging op orde te krijgen. Dat zei president Volodymyr Zelensky vrijdag tijdens een gezamenlijke persconferentie met de zogenoemde coalition of the willing. Hoewel het land zo'n 60 procent van de benodigde wapens inmiddels zelf produceert, is het in de oorlog tegen Rusland nog altijd sterk afhankelijk van westerse wapensystemen, zoals de Amerikaanse Patriot-luchtafweersystemen en -raketten.
53 minuten geledenLONDEN (ANP) - Andere landen moeten de komende tijd veel meer steun gaan leveren aan Oekraïne om het land de winter door te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van een overleg van de zogenoemde Coalition of the Willing in Londen. Bij dat overleg van bereidwillige landen, georganiseerd door de Britse premier Keir Starmer, sloten ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en NAVO-chef Mark Rutte aan.
54 minuten geledenNORFOLK (ANP/BLOOMBERG) - De New Yorkse procureur Letitia James heeft in de rechtbank gezegd onschuldig te zijn aan de fraudedelicten waarvoor ze wordt aangeklaagd. James, die te boek staat als fel opponent van president Donald Trump, zou vijf jaar geleden documenten hebben vervalst om een hypotheek te krijgen op een woning in Norfolk, in de staat Virginia. Volgens de aanklager in de zaak zou James de woning hebben gekocht als investeringsobject om te verhuren aan familie, en niet als tweede woning.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Premier Dick Schoof vindt dat de Europese Unie de Amerikaanse en Britse sancties tegen Russische oliebedrijven moet kopiëren om de druk op de Russische president Vladimir Poetin op te voeren de oorlog in Oekraïne te beëindigen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte heeft gezegd dat hij de eventuele levering van Tomahawk-raketten aan Oekraïne met de Amerikaanse president Donald Trump heeft besproken en dat de kwestie nog steeds wordt onderzocht.
1 uur geleden