Russische troepen bij oude kernreactor Tsjernobyl vanuit Belarus
TSJERNOBYL (ANP/RTR) - Russische troepen hebben het gebied bij de voormalige Oekraïense kernreactor Tsjernobyl bereikt. Volgens Oekraïne kwamen de militairen het land in vanuit Belarus. Lokale media melden dat een opslagplek voor kernafval is getroffen door Russische beschietingen. Het gebied is radioactief sinds een kernreactor ontplofte in 1986. Dit werd de grootste kernramp ooit.
De Oekraïense president Volodimir Zelenski noemt de aanval op Tsjernobyl "een oorlogsverklaring aan heel Europa". Zelenski schrijft op Twitter dat "onze verdedigers hun levens geven zodat de tragedie van 1986 zich niet herhaalt".
Oekraïense functionarissen zeiden eerder op de dag dat Russische militairen in voertuigen vanuit Belarus de regio rond de Oekraïense hoofdstad Kiev waren binnengedrongen. Oekraïne vermoedde al voor de invasie dat Rusland via het noorden zou kunnen binnenvallen, met mogelijke gevechten bij Tsjernobyl als gevolg. Begin deze maand hadden Oekraïense militairen nog geoefend in het gebied rondom de reactor.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdag sancties opgelegd aan vijf Cubaanse bedrijven en een kleinzoon van voormalig president Raúl Castro. De Amerikaanse regering van Donald Trump wil zo de economische druk op het communistische eiland opvoeren.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner ergens in de komende dagen te ontmoeten in Kyiv. Zij kwamen nog niet eerder naar Oekraïne om daar te praten over het einde van de oorlog met Rusland.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Frankrijk beleefde afgelopen maanden de heetste zomer sinds het begin van de metingen in 1900, meldt weerdienst Météo France. Het was dag en nacht gemiddeld 24 graden. De maximumtemperaturen lagen 4,8 graden hoger dan normaal in dit seizoen.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië is begonnen met het vernietigen van de overblijfselen van een geheim chemisch wapenprogramma uit het Assad-tijdperk. Dat verklaarden een Syrische gezant en een VN-vertegenwoordiger donderdag bij de Veiligheidsraad.
2 uur geledenBELGRADO (ANP) - Het lichaam van de voor genocide veroordeelde oud-generaal Ratko Mladić is aangekomen in Servië, meldden Servische media als TV RTS. Zijn kist was bedekt met de Servische vlag.
3 uur geledenREMBANG (ANP/AFP) - Honderden leerlingen in Indonesië zijn afgelopen week ziek geworden na het eten van een gratis schoollunch. In Rembang op Java waren dat minstens 725 leerlingen en 25 docenten. Het is de tweede keer in een week dat honderden zieken in verband worden gebracht met het maaltijdprogramma dat gefinancierd wordt door de overheid.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Op treinstation Brussel-Zuid is donderdagmiddag een man aangehouden die een wapen bij zich had. Volgens de Belgische autoriteiten zou het gaan om een "oorlogswapen". Belgische media melden dat het gaat om een geladen kalasjnikov, verstopt onder een stapel babykleertjes in een tas.
4 uur geleden