Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische toppolitici bezorgd over excessen bij mobilisatie

Russische toppolitici bezorgd over excessen bij mobilisatie

MOSKOU (ANP/RTR) - De voorzitters van het Russische lager- en hogerhuis hebben zondag hun zorgen geuit over de chaos die is ontstaan bij de door president Poetin afgekondigde mobilisatie. Het regent klachten over de campagne. De Poetingetrouwe voorzitters hebben regionale bestuurders opgedragen de "excessen" snel uit te bannen.

De eerste mobilisatie in Rusland sinds de Tweede Wereldoorlog heeft geleid tot een reeks protesten in het hele land, waarbij volgens mensenrechtenorganisaties meer dan 2000 mensen zijn opgepakt. Mannen van militaire leeftijd proberen massaal het land te ontvluchten. Berichten dat ook mensen zonder enige militaire ervaring worden opgeroepen, zorgen voor extra onrust.

De voorzitter van de Federatieraad, het hogerhuis van het Russische parlement, Valentina Matvijenko, gaf via Telegram aan ervan op de hoogte te zijn dat mannen die ongeschikt zijn, toch worden opgeroepen. "Zulke excessen zijn absoluut onacceptabel. En het is in mijn opinie terecht dat er in de maatschappij scherp op wordt gereageerd."

Verantwoordelijkheden

Ze stelt de regiogouverneurs verantwoordelijk voor het verloop van de mobilisatie, zo liet ze weten in een boodschap aan hen. "Zorg ervoor dat de gedeeltelijke mobilisatie wordt uitgevoerd in overeenstemming met de geschetste criteria, zonder één enkele fout."

Doemavoorzitter Vijatsjeslav Volodin heeft eenzelfde boodschap. "Als er een vergissing wordt begaan, is het nodig die recht te zetten. De autoriteiten op alle niveaus moeten zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheden."

Volgens de officiële lezing heeft president Poetin bij de mobilisatie 300.000 mensen opgeroepen. Berichten in onafhankelijke Russische media dat het in werkelijkheid zal gaan om meer dan een miljoen mannen, zijn tot twee keer toe door het Kremlin ontkend.

Meer uit Buitenland

Taiwanese president Lai belooft bescherming van soevereiniteit

TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.

10 minuten geleden
Mamdani beëdigd als burgemeester van New York

NEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Kim Jong-un prijst Noord-Koreaanse troepen in 'vreemd land'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.

6 uur geleden
Trump haalt hard uit naar George Clooney om Franse naturalisatie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.

8 uur geleden
Trump trekt Nationale Garde terug uit Chicago, LA en Portland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.

10 uur geleden
Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

10 uur geleden
Bolsonaro keert na succesvolle operatie terug naar gevangenis

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.

11 uur geleden