Russische sporters onder neutrale vlag naar Spelen in Parijs
LAUSANNE (ANP) - Russische en Belarussische sporters mogen onder neutrale vlag meedoen aan de Olympische Spelen in Parijs. Dat heeft het IOC vrijdag bekendgemaakt. Het gaat om de individuele sporten. De landenteams zijn uitgesloten.
De deelname van atleten uit beide landen was lange tijd onzeker als gevolg van de Russische inval vorig jaar in Oekraïne. De sporters werden daarna geschorst voor deelname aan internationale toernooien. De inval gebeurde vlak voor het begin van de Olympische Winterspelen in Beijing. Aan de vooravond van de openingsceremonie kregen beide landen te horen dat ze werden uitgesloten. De paralympiërs waren aanvankelijk onder neutrale vlag wel welkom, maar na veel kritiek op het besluit van het Internationaal Paralympisch Comité, werden ook deze sporters geweerd. De IPC heeft in september al laten weten dat de paralympiërs welkom zijn in Parijs.
De discussie over de deelname aan de Spelen werd binnen het IOC al lange tijd gevoerd. Voorzitter Thomas Bach pleitte in maart al voor deelname van de atleten uit Rusland en Belarus. Hij bleef dit de afgelopen maanden herhalen en stelde dat sporters niet gediscrimineerd mogen worden op basis van hun nationaliteit. Diverse internationale sportbonden hebben ook de schorsing al opgeheven.
Geen volksliederen
Tijdens de Spelen mogen de deelnemers uit beide landen de invasie van Rusland niet openlijk steunen. Ook worden er geen volksliederen gespeeld en moeten de sporters neutrale kleding dragen. Als aanvullende voorwaarde eist het IOC dat ze het olympisch handvest schriftelijk ondertekenen en de "vredesmissie van de olympische beweging" moeten ondersteunen.
Er zijn op dit moment elf sporters uit Rusland en Belarus gekwalificeerd voor Parijs. Het gaat om acht Russische en drie Belarussische atleten. In totaal hebben zich tot nu toe zestig Oekraïense sporters geplaatst voor de Spelen.
Er is de afgelopen tijd veel discussie geweest over de olympische deelname van de twee landen. De burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, liet eerder dit jaar al weten dat ze geen Russische sporters op de Spelen wil als de oorlog nog bezig is.
Meer uit Sport
LONDEN (ANP) - Michael van Gerwen heeft na een moeizame partij de tweede ronde van het WK darts in Londen bereikt. De 36-jarige drievoudig wereldkampioen won in Alexandra Palace met 3-1 in sets van de Japanner Mitsuhiko Tatsunami.
11 uur geledenSIGULDA (ANP) - Skeletonster Kimberley Bos heeft bij de wereldbekerwedstrijd in het Letse Sigulda genoegen moeten nemen met de vijfde plaats. De regerend wereldkampioene moest de zege na twee runs laten aan de Belgische Kim Meylemans.
13 uur geledenVAL GARDENA (ANP/AFP) - Skiër Marco Odermatt heeft voor de vijftigste keer een wereldbekerwedstrijd gewonnen. De 28-jarige Zwitser deed dat in Val Gardena, waar hij in de mist de snelste was op de afdaling.
18 uur geledenCAREZZA (ANP) - Snowboardster Michelle Dekker is bij de wereldbekerwedstrijd in Carezza in Italië als zevende geëindigd op de parallelreuzenslalom. De 29-jarige Nederlandse strandde in de kwartfinales tegen de Tsjechische Zuzana Maderova, die 0,45 seconden sneller was.
19 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Suzanne Schulting blijft er vertrouwen in hebben dat ze zich op het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) kan plaatsen voor de Olympische Spelen van Milaan. De 28-jarige schaatsster van Team Essent slaagde er dit najaar niet in zich te kwalificeren voor de wereldbekerwedstrijden, maar denkt dat ze goed kan zijn als ze uitgerust is. "Het moet er alleen nog uitkomen in de wedstrijden."
20 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Joep Wennemars staat op het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) op drie afstanden aan de start. De 23-jarige schaatser van Team Essent gaat ervan uit voldoende fit te zijn om in Thialf op de 500, 1000 en 1500 meter te starten in de laatste week van december.
21 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Wereldkampioen snowboarden op de slopestyle Liam Brearley kan in februari niet meedoen aan de Olympische Spelen. De 22-jarige Canadees liep in november tijdens een training een knie- en enkelblessure op en laat zich nu opereren.
22 uur geleden