Russische rechtbank verwerpt hoger beroep Kremlincriticus Navalni
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni heeft zijn hoger beroep verloren tegen een veroordeling voor extremisme. Hij kreeg daar eerder negentien jaar cel voor opgelegd. Journalisten waren ondanks protesten van Navalni en zijn advocaten niet welkom tijdens het grootste deel van de beroepszaak. Ze mochten alleen de uitspraak bijwonen.
De 47-jarige Navalni zit al vast sinds 2021. Hij belandde in de cel toen hij terugkeerde uit Duitsland. Daar had hij een medische behandeling ondergaan nadat hij in eigen land was vergiftigd. Hij wordt vastgehouden in een zwaarbeveiligde strafkolonie op zo'n 250 kilometer ten oosten van Moskou. Navalni woonde zijn beroepszaak in de hoofdstad bij via een videoverbinding.
De bekende Kremlincriticus is herhaaldelijk veroordeeld in zaken die hij politiek gemotiveerd noemt. De veroordeling tot negentien jaar cel kwam bovenop een eerdere veroordeling tot een gevangenisstraf van meer dan elf jaar. De autoriteiten hebben zijn politieke beweging ondertussen verboden. Bekende medestanders van Navalni zijn opgepakt of naar het buitenland gevlucht.
Navalni voerde jarenlang politieke strijd tegen de Russische machthebbers. Hij organiseerde de inspanningen van de oppositie om de macht van het Kremlin te breken. Ook richtte hij een anticorruptiestichting op. Die deed onderzoek naar vermeende zelfverrijking binnen de politieke elite. Tijdens zijn gevangenschap zou de gezondheid van Navalni steeds verder zijn verslechterd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
2 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
5 uur geleden