Russische rechtbank verwerpt hoger beroep Kremlincriticus Navalni
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni heeft zijn hoger beroep verloren tegen een veroordeling voor extremisme. Hij kreeg daar eerder negentien jaar cel voor opgelegd. Journalisten waren ondanks protesten van Navalni en zijn advocaten niet welkom tijdens het grootste deel van de beroepszaak. Ze mochten alleen de uitspraak bijwonen.
De 47-jarige Navalni zit al vast sinds 2021. Hij belandde in de cel toen hij terugkeerde uit Duitsland. Daar had hij een medische behandeling ondergaan nadat hij in eigen land was vergiftigd. Hij wordt vastgehouden in een zwaarbeveiligde strafkolonie op zo'n 250 kilometer ten oosten van Moskou. Navalni woonde zijn beroepszaak in de hoofdstad bij via een videoverbinding.
De bekende Kremlincriticus is herhaaldelijk veroordeeld in zaken die hij politiek gemotiveerd noemt. De veroordeling tot negentien jaar cel kwam bovenop een eerdere veroordeling tot een gevangenisstraf van meer dan elf jaar. De autoriteiten hebben zijn politieke beweging ondertussen verboden. Bekende medestanders van Navalni zijn opgepakt of naar het buitenland gevlucht.
Navalni voerde jarenlang politieke strijd tegen de Russische machthebbers. Hij organiseerde de inspanningen van de oppositie om de macht van het Kremlin te breken. Ook richtte hij een anticorruptiestichting op. Die deed onderzoek naar vermeende zelfverrijking binnen de politieke elite. Tijdens zijn gevangenschap zou de gezondheid van Navalni steeds verder zijn verslechterd.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
14 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
43 minuten geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.
45 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenTEL AVIV/BEIROET (ANP/AFP/DPA) - In Israël en Libanon zijn nieuwe aanvallen gemeld. In delen van Israël klonk vrijdagochtend vroeg het luchtalarm. Daar vielen voor zover bekend geen slachtoffers, maar volgens Israëlische media is zeker één projectiel neergehaald.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zal "absoluut geen" onafhankelijkheid voor Taiwan tolereren. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen de Taiwanese oppositieleider Cheng Li-wun tijdens een zeldzame ontmoeting. Taiwan is volgens Xi "de voornaamste boosdoener in het ondermijnen van de vrede in de Straat van Taiwan". Cheng is naar eigen zeggen in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
2 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie maken zich klaar voor hun terugkeer naar de aarde. Ze zijn al meer dan halverwege de terugreis en landen naar verwachting in de nacht van vrijdag op zaterdag in zee, voor de kust van San Diego.
3 uur geleden