Russische rechtbank beveelt arrestatie kritische scifi-schrijver
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Een Russische rechtbank heeft de arrestatie bevolen van sciencefictionschrijver Dmitri Gloechovski, meldt de 42-jarige schrijver zelf op berichtendienst Telegram. Hij kan tot vijftien jaar gevangenisstraf krijgen wegens kritiek op de militaire campagne van Moskou in Oekraïne. De schrijver bevindt zich naar verluidt in het buitenland.
Gloechovski, die onder meer de roman Metro 2033 schreef, heeft zich meermaals uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne, zowel in posts op sociale media als in opiniestukken voor westerse media. "Ik word ervan beschuldigd de Russische strijdkrachten in diskrediet te hebben gebracht voor een bericht op Instagram", zei hij op Telegram. "Ik ben bereid om alles te herhalen wat daar is gezegd: 'Stop de oorlog! Geef toe dat dit een oorlog is tegen de hele natie en stop ermee!'"
Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de schrijver op een lijst van gezochte personen geplaatst. Het arrestatiebevel jegens Gloechovski stoelt op een wet die een gevangenisstraf van maximaal vijftien jaar oplegt voor het publiceren van informatie over het leger die door de regering als onjuist wordt beschouwd.
Meer uit Buitenland
BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
1 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
7 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
17 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
17 uur geleden