Russische raketten niet gebruikt voor Europese ruimtemissies
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ruimteagentschap Roskosmos zegt dat ongeveer tien raketten die zouden worden gebruikt om Europese ruimtevaartuigen de ruimte in te schieten, nu worden gebruikt voor Russische bedrijven of bevriende landen. Rusland wil Europese landen dus niet meer helpen als reactie op de westerse strafmaatregelen na de Russische invasie in Oekraïne.
"De sancties kunnen de samenwerking tussen Rusland en het Westen in de ruimte verstoren", aldus de baas van Roskosmos, Dmitri Rogozin. Het Europese Ruimteagentschap ESA maakte vorige week bekend dat het voorlopig de samenwerking met Roskosmos bij een missie naar Mars heeft opgeschort. Een hernieuwde samenwerking is volgens Rogozin alleen mogelijk als "het Westen inziet wat het kapot heeft gemaakt en daar eerlijk over is".
Het Britse satellietbedrijf OneWeb zou ook Russische raketten gebruiken voor een lancering op 4 maart, maar heeft nu contact opgenomen met het Amerikaanse bedrijf SpaceX. Moskou had volgens OneWeb kort voor de lancering nog aanvullende eisen, waardoor het niet kon doorgaan.
Ruimtevaart was de laatste jaren een van de weinige gebieden waar Rusland en westerse landen met elkaar bleven samenwerken. Rusland, Europa, de Verenigde Staten, Canada en Japan beheren samen het internationale ruimtestation ISS. Veel bemanningsleden, onder wie de Nederlandse astronaut André Kuipers, zijn gelanceerd vanuit de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft regeringsbeleid dat gericht was op ongeveer 5600 wettelijk erkende vluchtelingen in Minnesota tijdelijk geblokkeerd. De vluchtelingen wachten op een permanente verblijfsvergunning (greencard).
14 minuten geledenNIAMEY (ANP) - In de vroege ochtend van donderdag waren aanhoudende schotenwisselingen en luide explosies te horen nabij de internationale luchthaven van Niamey in Niger, aldus een getuige van persbureau Reuters. Op X verspreide video's tonen dat de nachtelijke skyline lijkt te worden verlicht door geweervuur, al is niet duidelijk hoe actueel die beelden zijn.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Mexico gaat door met het leveren van ruwe olie aan Cuba. President Claudia Sheinbaum beschouwt de olie-export naar Cuba als "humanitaire hulp", zei ze woensdag tegen verslaggevers. "Die hulp gaat door, net als aan andere landen", zei ze.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.
6 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - De FBI heeft een huiszoeking gedaan bij een verkiezingskantoor in Fulton County, Georgia. Deze zou verband houden met herhaalde beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump over verkiezingsfraude bij de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider heeft na een ontmoeting met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio uitgehaald naar de machtshebbers in Venezuela. "We hebben het over criminelen. Ze hebben opzettelijk mensen vermoord. Ze hebben ervoor gezorgd dat een derde van onze bevolking ons land heeft verlaten en is gevlucht", zei Nobelprijswinnares María Corina Machado in Washington tegen de pers.
6 uur geledenBERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
7 uur geleden