Russische raketten niet gebruikt voor Europese ruimtemissies
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ruimteagentschap Roskosmos zegt dat ongeveer tien raketten die zouden worden gebruikt om Europese ruimtevaartuigen de ruimte in te schieten, nu worden gebruikt voor Russische bedrijven of bevriende landen. Rusland wil Europese landen dus niet meer helpen als reactie op de westerse strafmaatregelen na de Russische invasie in Oekraïne.
"De sancties kunnen de samenwerking tussen Rusland en het Westen in de ruimte verstoren", aldus de baas van Roskosmos, Dmitri Rogozin. Het Europese Ruimteagentschap ESA maakte vorige week bekend dat het voorlopig de samenwerking met Roskosmos bij een missie naar Mars heeft opgeschort. Een hernieuwde samenwerking is volgens Rogozin alleen mogelijk als "het Westen inziet wat het kapot heeft gemaakt en daar eerlijk over is".
Het Britse satellietbedrijf OneWeb zou ook Russische raketten gebruiken voor een lancering op 4 maart, maar heeft nu contact opgenomen met het Amerikaanse bedrijf SpaceX. Moskou had volgens OneWeb kort voor de lancering nog aanvullende eisen, waardoor het niet kon doorgaan.
Ruimtevaart was de laatste jaren een van de weinige gebieden waar Rusland en westerse landen met elkaar bleven samenwerken. Rusland, Europa, de Verenigde Staten, Canada en Japan beheren samen het internationale ruimtestation ISS. Veel bemanningsleden, onder wie de Nederlandse astronaut André Kuipers, zijn gelanceerd vanuit de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan.
Meer uit Buitenland
RWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
44 minuten geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
4 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
5 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
6 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
6 uur geleden