Russische premier: economie groeit ondanks sancties
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in de eerste zes maanden van dit jaar gegroeid, ondanks de harde westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne. Volgens de Russische premier Michail Misjoestin kwam de groei in de eerste jaarhelft uit op een geschatte 1,5 procent.
In het tweede kwartaal ging het volgens hem om een groei met 4,6 procent. Daarmee lijkt de Russische economie op koers te liggen om in de loop van volgend jaar weer te herstellen tot het niveau van voor de oorlog. In 2022 kromp de economie van het land nog met meer dan 4 procent, onder meer vanwege de sancties en het vertrek van veel westerse bedrijven uit Rusland.
De Russische economie en industrie profiteren echter van de sterk toegenomen militaire uitgaven, terwijl de consumentenbestedingen een boost krijgen van hogere lonen en steunprogramma's van de overheid aan huishoudens. Ook verdient Rusland nog steeds veel geld met de export van fossiele brandstoffen naar met name India en China.
Maximale leeftijd voor dienstplicht verhoogd
Wel kampt Rusland met tekorten aan arbeidskrachten omdat veel mannen zijn gemobiliseerd om te vechten in Oekraïne of naar het buitenland zijn gevlucht om de dienstplicht te ontlopen. Volgens het Kremlin zijn er dit jaar al meer dan 230.000 extra militairen in het leger opgenomen. President Vladimir Poetin heeft onlangs een wet ondertekend waarbij de maximale leeftijd voor dienstplicht per 1 januari wordt verhoogd van 27 naar 30 jaar.
De Russische centrale bank verhoogde onlangs de groeiverwachting voor dit jaar naar 1,5 tot 2,5 procent. Voor volgend jaar zou het dan gaan om een plus van 0,5 tot 2,5 procent en 1 tot 2 procent groei in 2025.
Het Russische statistiekbureau Rosstat kwam vrijdag met een eigen voorlopige schatting over de groei in het tweede kwartaal. Volgens Rosstat bedroeg de groei 4,9 procent op jaarbasis, wat dus nog iets sterker is dan de premier had verwacht.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 14.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is tot 13.00 uur maar in "enkele" gevallen mogelijk, meldt een woordvoerder van Luchtverkeersleiding Nederland.
26 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 13.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is maar beperkt mogelijk, meldt de luchthaven.
51 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese financiële toezichthouder heeft de belangrijkste banken en kredietverstrekkers van het land gevraagd hun financiële risico's met betrekking tot Venezuela in kaart te brengen. Dat zeggen anonieme bronnen tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.
5 uur geleden