Russische oppositielid dient handtekeningen in voor verkiezingen
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische oppositielid Boris Nadezjdin heeft de handtekeningen ingediend die hij nodig heeft om zich als presidentskandidaat te registreren. De Centrale Kiescommissie (CEC) moet nu binnen tien dagen beslissen of hij mag meedoen aan de stembusgang in maart.
Nadezjdin heeft 100.000 handtekeningen nodig en zegt dat hij er woensdag 105.000 heeft overhandigd, op de dag van de deadline. De kiescommissie gaat nu de authenticiteit van de handtekeningen controleren. De CEC heeft eerder potentiële kandidaten van deelname uitgesloten om onregelmatigheden in de verzamelde handtekeningen.
Nadezjdin (60) is al zijn halve leven actief in de politiek en heeft zich opvallend kritisch uitgesproken tegen de Russische invasie in Oekraïne. Hij wil de "speciale militaire operatie", zoals het Kremlin de oorlog noemt, beëindigen. Volgens de politicus kan het geld voor de oorlog beter worden uitgegeven aan burgers.
President Vladimir Poetin is geregistreerd als kandidaat en het is vrijwel zeker dat hij opnieuw wordt verkozen. Rusland heeft al jaren geen echte oppositie meer. De andere deelnemers zijn Kremlingezind. Een overwinning voor Nadezjdin kan eigenlijk al worden uitgesloten, maar als hij veel stemmen krijgt kan dat worden beschouwd als een kleine nederlaag voor de 71-jarige Poetin.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
13 minuten geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
16 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
3 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
5 uur geleden