Russische oppositielid dient handtekeningen in voor verkiezingen
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Russische oppositielid Boris Nadezjdin heeft de handtekeningen ingediend die hij nodig heeft om zich als presidentskandidaat te registreren. De Centrale Kiescommissie (CEC) moet nu binnen tien dagen beslissen of hij mag meedoen aan de stembusgang in maart.
Nadezjdin heeft 100.000 handtekeningen nodig en zegt dat hij er woensdag 105.000 heeft overhandigd, op de dag van de deadline. De kiescommissie gaat nu de authenticiteit van de handtekeningen controleren. De CEC heeft eerder potentiële kandidaten van deelname uitgesloten om onregelmatigheden in de verzamelde handtekeningen.
Nadezjdin (60) is al zijn halve leven actief in de politiek en heeft zich opvallend kritisch uitgesproken tegen de Russische invasie in Oekraïne. Hij wil de "speciale militaire operatie", zoals het Kremlin de oorlog noemt, beëindigen. Volgens de politicus kan het geld voor de oorlog beter worden uitgegeven aan burgers.
President Vladimir Poetin is geregistreerd als kandidaat en het is vrijwel zeker dat hij opnieuw wordt verkozen. Rusland heeft al jaren geen echte oppositie meer. De andere deelnemers zijn Kremlingezind. Een overwinning voor Nadezjdin kan eigenlijk al worden uitgesloten, maar als hij veel stemmen krijgt kan dat worden beschouwd als een kleine nederlaag voor de 71-jarige Poetin.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de zware pijnstiller fentanyl, die verslavend is en ook als drug wordt gebruikt, bestempeld als massavernietigingswapen. "Want dat is het ook", zei Trump tijdens een evenement in het Witte Huis.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europese leiders willen Oekraïne na het einde van de oorlog tegen Rusland beschermen met een troepenmacht die ook in het land zelf kan opereren. De "multinationale troepenmacht" is een van de "robuuste" veiligheidsgaranties die Oekraïne zou krijgen, stellen premier Dick Schoof en zijn belangrijkste Europese collega's na overleg in Berlijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland "dichterbij is dan ooit". Zijn opmerking volgt na contact met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne kan alleen grondgebied opgeven als het verzekerd is van bescherming én van de instemming van het Oekraïense volk, vinden zijn Europese bondgenoten. Zo'n offer is aan Oekraïne zelf, onderstrepen de in Berlijn samengekomen leiders van de belangrijkste Europese landen, maar wel tegen voorwaarden.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije heeft maandag een drone neergeschoten die boven de Zwarte Zee vloog en het Turkse luchtruim naderde. Dat meldt het ministerie van Defensie na een reeks veiligheidsincidenten op de Zwarte Zee in verband met de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de Chinese ambassadeur in het land ontboden vanwege het proces tegen Jimmy Lai in Hongkong. De Brit is maandag schuldig bevonden aan het overtreden van een omstreden veiligheidswet.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïense onderwaterdrones hebben met succes een Russische duikboot aangevallen, meldt de Oekraïense binnenlandse veiligheidsdienst (SBOe). Dat is voor het eerst in de oorlog met Rusland. De duikboot lag op het moment van de aanval aangemeerd in de Zwarte Zeehaven van de Russische plaats Novorossiejsk. Volgens de Russen was de aanval op de marinebasis een mislukking.
4 uur geleden