Russische nationalist Igor Girkin wil president worden
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische nationalist Igor Girkin, die in Nederland tot levenslang is veroordeeld voor de MH17-ramp, wil president worden. Hij verklaart op Telegram een beter staatshoofd te zullen zijn dan Vladimir Poetin, die volgens hem "extreem goedgelovig" en "te aardig" is.
Girkin leidde pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne en was volgens een Nederlandse rechtbank betrokken bij het neerhalen van de vlucht MH17. Door die ramp in juli 2014 kwamen alle 298 inzittenden om het leven, vooral Nederlanders.
Op Telegram, waar hij meer dan 700.000 volgers heeft, stelt de gevangen Girkin onder meer op militair gebied beter te zullen presteren dan Poetin. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB steunt de invasie in Oekraïne, maar uit herhaaldelijk kritiek op de manier waarop Rusland oorlog voert. De verantwoordelijke functionarissen "blijven ons verbazen met hun incompetentie", staat in zijn laatste Telegramboodschap.
Proces
Poetin werd aan het begin van de invasie geleid door Oekraïne, het Westen en de bazen van de Russische veiligheidsdiensten en wapenindustrie, stelt Girkin. Volgens hem was Rusland niet klaar voor oorlog en werd onterecht gedacht dat Oekraïne snel kon worden verslagen. Girkin verklaart verder zelf in tegenstelling tot Poetin niet aan de "wensen van vrienden toe te zullen geven ten kosten van de economie", verwijzend naar beschuldigingen van corruptie.
Girkin werd in juli opgepakt en aangeklaagd voor extremisme vanwege zijn kritiek op het Russische leiderschap. Hij kan tot wel vijf jaar celstraf krijgen. Bij een veroordeling mag hij volgens de Russische wet niet meedoen aan verkiezingen. Het is niet bekend hoelang het proces tegen Girkin duurt en of hij tijdens zijn voorarrest campagne kan voeren. De Russische presidentsverkiezingen vinden naar verwachting in maart volgend jaar plaats.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
4 uur geleden