Russische nationalist Igor Girkin wil president worden
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische nationalist Igor Girkin, die in Nederland tot levenslang is veroordeeld voor de MH17-ramp, wil president worden. Hij verklaart op Telegram een beter staatshoofd te zullen zijn dan Vladimir Poetin, die volgens hem "extreem goedgelovig" en "te aardig" is.
Girkin leidde pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne en was volgens een Nederlandse rechtbank betrokken bij het neerhalen van de vlucht MH17. Door die ramp in juli 2014 kwamen alle 298 inzittenden om het leven, vooral Nederlanders.
Op Telegram, waar hij meer dan 700.000 volgers heeft, stelt de gevangen Girkin onder meer op militair gebied beter te zullen presteren dan Poetin. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB steunt de invasie in Oekraïne, maar uit herhaaldelijk kritiek op de manier waarop Rusland oorlog voert. De verantwoordelijke functionarissen "blijven ons verbazen met hun incompetentie", staat in zijn laatste Telegramboodschap.
Proces
Poetin werd aan het begin van de invasie geleid door Oekraïne, het Westen en de bazen van de Russische veiligheidsdiensten en wapenindustrie, stelt Girkin. Volgens hem was Rusland niet klaar voor oorlog en werd onterecht gedacht dat Oekraïne snel kon worden verslagen. Girkin verklaart verder zelf in tegenstelling tot Poetin niet aan de "wensen van vrienden toe te zullen geven ten kosten van de economie", verwijzend naar beschuldigingen van corruptie.
Girkin werd in juli opgepakt en aangeklaagd voor extremisme vanwege zijn kritiek op het Russische leiderschap. Hij kan tot wel vijf jaar celstraf krijgen. Bij een veroordeling mag hij volgens de Russische wet niet meedoen aan verkiezingen. Het is niet bekend hoelang het proces tegen Girkin duurt en of hij tijdens zijn voorarrest campagne kan voeren. De Russische presidentsverkiezingen vinden naar verwachting in maart volgend jaar plaats.
Meer uit Buitenland
ADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.
28 minuten geledenRABAT (ANP/AFP) - Een Marokkaanse rechtbank heeft een cartoonist veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het "beledigen van de koning", zo laat zijn advocaat weten. De 22-jarige Yasser Mounbir had karikaturen van de Marokkaanse koning Mohammed VI gemaakt en deze op Instagram geplaatst. Hij kreeg ook een boete van 40.000 Marokkaanse dirham (ongeveer 3650 euro).
32 minuten geledenJUNEAU (ANP) - De Republikeinse senator Dan Sullivan heeft zondag tegen de zender CNN gezegd dat hij het resultaat van de verkiezingen van dinsdag zal accepteren. Ook al heeft zijn opponent "valsgespeeld" en is zij volgens hem "niet geschikt" om senator te worden namens de Amerikaanse staat Alaska. Sullivan hoopt dinsdag een derde termijn als senator te winnen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst FSB heeft een minderjarige opgepakt voor het dreigen met een grote terreuraanslag in Moskou. Rusland greep in nadat het informatie had ontvangen van de Verenigde Staten, melden Russische persbureaus.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Bij de rellen in Frankfurt zijn meer dan honderd politieagenten gewond geraakt. Een van hen raakte ernstig gewond, aldus binnenlandminister van de deelstaat Hessen, Roman Poseck. De agent verloor zijn tanden nadat er een steen in zijn gezicht werd gegooid.
3 uur geledenKEULEN (ANP) - Bij rellen in Keulen zaterdagavond zijn 23 agenten gewond geraakt, meldt de politie in een persbericht. Rond demonstraties zijn grote hoeveelheden steekwapens, hamers, molotovcocktails en zelfgemaakt vuurwerk in beslag genomen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie heeft in Frankrijk een onderzoek ingesteld nadat bij een protest in Parijs een molotovcocktail werd gegooid naar agenten. Het Openbaar Ministerie (OM) spreekt over een "poging tot moord op personen met openbaar gezag". Er is nog geen arrestatie voor verricht. In totaal werden door heel Frankrijk 779 mensen opgepakt voor de rellen van zaterdag.
4 uur geleden