Russische nationalist Igor Girkin wil president worden
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische nationalist Igor Girkin, die in Nederland tot levenslang is veroordeeld voor de MH17-ramp, wil president worden. Hij verklaart op Telegram een beter staatshoofd te zullen zijn dan Vladimir Poetin, die volgens hem "extreem goedgelovig" en "te aardig" is.
Girkin leidde pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne en was volgens een Nederlandse rechtbank betrokken bij het neerhalen van de vlucht MH17. Door die ramp in juli 2014 kwamen alle 298 inzittenden om het leven, vooral Nederlanders.
Op Telegram, waar hij meer dan 700.000 volgers heeft, stelt de gevangen Girkin onder meer op militair gebied beter te zullen presteren dan Poetin. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB steunt de invasie in Oekraïne, maar uit herhaaldelijk kritiek op de manier waarop Rusland oorlog voert. De verantwoordelijke functionarissen "blijven ons verbazen met hun incompetentie", staat in zijn laatste Telegramboodschap.
Proces
Poetin werd aan het begin van de invasie geleid door Oekraïne, het Westen en de bazen van de Russische veiligheidsdiensten en wapenindustrie, stelt Girkin. Volgens hem was Rusland niet klaar voor oorlog en werd onterecht gedacht dat Oekraïne snel kon worden verslagen. Girkin verklaart verder zelf in tegenstelling tot Poetin niet aan de "wensen van vrienden toe te zullen geven ten kosten van de economie", verwijzend naar beschuldigingen van corruptie.
Girkin werd in juli opgepakt en aangeklaagd voor extremisme vanwege zijn kritiek op het Russische leiderschap. Hij kan tot wel vijf jaar celstraf krijgen. Bij een veroordeling mag hij volgens de Russische wet niet meedoen aan verkiezingen. Het is niet bekend hoelang het proces tegen Girkin duurt en of hij tijdens zijn voorarrest campagne kan voeren. De Russische presidentsverkiezingen vinden naar verwachting in maart volgend jaar plaats.
Meer uit Buitenland
HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
1 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo (DRC) is het aantal vermoedelijke ebolabesmettingen opgelopen naar bijna 750 en ligt het aantal verdachte overlijdens op 177, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Bij 82 personen is besmetting met ebola bevestigd. "Maar we weten dat de epidemie in de DRC veel groter is", aldus de topman op X.
2 uur geledenDEIR QANOUN EN-NAHR (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op twee plaatsen in het zuiden van Libanon zijn in totaal tien doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. In de plaats Deir Qanoun en-Nahr vielen zes slachtoffers, onder wie twee hulpverleners en een kind. Daarnaast kwamen vier hulpverleners om bij een aanval op Hanawiya, zegt het ministerie.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte voert een "intens" gesprek met de defensie-industrie om die aan te sporen de wapenproductie op te voeren. Dat gaat volgens hem lang niet snel genoeg.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.
5 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.
5 uur geleden