Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische nationalist Igor Girkin wil president worden

Russische nationalist Igor Girkin wil president worden

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische nationalist Igor Girkin, die in Nederland tot levenslang is veroordeeld voor de MH17-ramp, wil president worden. Hij verklaart op Telegram een beter staatshoofd te zullen zijn dan Vladimir Poetin, die volgens hem "extreem goedgelovig" en "te aardig" is.

Girkin leidde pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne en was volgens een Nederlandse rechtbank betrokken bij het neerhalen van de vlucht MH17. Door die ramp in juli 2014 kwamen alle 298 inzittenden om het leven, vooral Nederlanders.

Op Telegram, waar hij meer dan 700.000 volgers heeft, stelt de gevangen Girkin onder meer op militair gebied beter te zullen presteren dan Poetin. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB steunt de invasie in Oekraïne, maar uit herhaaldelijk kritiek op de manier waarop Rusland oorlog voert. De verantwoordelijke functionarissen "blijven ons verbazen met hun incompetentie", staat in zijn laatste Telegramboodschap.

Proces

Poetin werd aan het begin van de invasie geleid door Oekraïne, het Westen en de bazen van de Russische veiligheidsdiensten en wapenindustrie, stelt Girkin. Volgens hem was Rusland niet klaar voor oorlog en werd onterecht gedacht dat Oekraïne snel kon worden verslagen. Girkin verklaart verder zelf in tegenstelling tot Poetin niet aan de "wensen van vrienden toe te zullen geven ten kosten van de economie", verwijzend naar beschuldigingen van corruptie.

Girkin werd in juli opgepakt en aangeklaagd voor extremisme vanwege zijn kritiek op het Russische leiderschap. Hij kan tot wel vijf jaar celstraf krijgen. Bij een veroordeling mag hij volgens de Russische wet niet meedoen aan verkiezingen. Het is niet bekend hoelang het proces tegen Girkin duurt en of hij tijdens zijn voorarrest campagne kan voeren. De Russische presidentsverkiezingen vinden naar verwachting in maart volgend jaar plaats.

Meer uit Buitenland

Yonhap: Noord-Korea vuurt zeker één ballistische raket af

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.

32 minuten geleden
Brazilië, Mexico en Spanje beloven extra hulp aan Cuba

MADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.

35 minuten geleden
Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

38 minuten geleden
Iran: elk schip in Straat van Hormuz is doelwit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.

2 uur geleden
Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

3 uur geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

4 uur geleden
Procureur: schutter Kyiv was 58-jarige man uit Moskou

KYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.

4 uur geleden