Russische leider ziet geen simpele oplossing voor Oekraïne-crisis
MOSKOU/KIEV (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Russische leider Vladimir Poetin ziet geen simpele oplossing voor de Oekraïne-crisis. De president van Rusland hamerde dinsdag in Moskou op veiligheidsgaranties van het Westen. Buurland Oekraïne met zijn pro-Russische rebellen in het oosten zou geen lid mogen worden van het westerse militaire bondgenootschap NAVO.
Het Kremlin-opperhoofd verwijt het Westen de veiligheidsbelangen van Rusland te negeren. Hij beschuldigde Washington er ook van Oekraïne te gebruiken als een "instrument" om Rusland in bedwang te houden. Oekraïne is slechts een middel "om ons bij een of andere gewapende strijd te betrekken", aldus de president op een persconferentie na urenlang overleg met de Hongaarse premier Viktor Orban in het Kremlin. Poetin hoopt uiteindelijk een oplossing te vinden, "hoewel het niet eenvoudig zal zijn".
De president klaagde dat het Westen geen rekening houdt met het principe van de "ondeelbaarheid van de veiligheid" in Europa. Hij bekritiseerde dat zijn eis om een einde te maken aan de uitbreiding van de NAVO richting Rusland is afgewezen. Poetin had de NAVO ook opgeroepen zich terug te trekken uit de landen die ooit deel uitmaakten van het communistische Oostblok en af te zien van het plaatsen van raketten bij de grenzen van Rusland.
Mark Rutte
Ondertussen zijn tal van westerse regeringsleiders, onder wie premier Mark Rutte, op bezoek in de Oekraïense hoofdstad Kiev om daar steun te betuigen. De Britse premier Boris Johnson sprak al met president Volodimir Zelenski. Zij herhaalden in een verklaring dat een Russische aanval een enorme fout zou zijn. Een militaire, politieke en humanitaire ramp, in de woorden van Johnson, die Rusland een "duidelijk gevaar" noemde.
Door een massale opbouw van Russische troepen bij de grenzen met Oekraïne is in het Westen de vrees dat het Kremlin een invasie plant. Moskou ontkent dat. Het wordt ook mogelijk geacht dat de Russen de angst aanwakkeren om de NAVO-staten te overtuigen concessies te doen.
Volgens premier Johnson houdt Poetin Europa een pistool tegen het hoofd. Hij zei dat Rusland nog altijd een stap terug kan zetten en stelde directe sancties tegen Rusland en Russische personen in het vooruitzicht bij een eventuele inval.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.
2 uur geleden