Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische leider ziet geen simpele oplossing voor Oekraïne-crisis

Russische leider ziet geen simpele oplossing voor Oekraïne-crisis

MOSKOU/KIEV (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Russische leider Vladimir Poetin ziet geen simpele oplossing voor de Oekraïne-crisis. De president van Rusland hamerde dinsdag in Moskou op veiligheidsgaranties van het Westen. Buurland Oekraïne met zijn pro-Russische rebellen in het oosten zou geen lid mogen worden van het westerse militaire bondgenootschap NAVO.

Het Kremlin-opperhoofd verwijt het Westen de veiligheidsbelangen van Rusland te negeren. Hij beschuldigde Washington er ook van Oekraïne te gebruiken als een "instrument" om Rusland in bedwang te houden. Oekraïne is slechts een middel "om ons bij een of andere gewapende strijd te betrekken", aldus de president op een persconferentie na urenlang overleg met de Hongaarse premier Viktor Orban in het Kremlin. Poetin hoopt uiteindelijk een oplossing te vinden, "hoewel het niet eenvoudig zal zijn".

De president klaagde dat het Westen geen rekening houdt met het principe van de "ondeelbaarheid van de veiligheid" in Europa. Hij bekritiseerde dat zijn eis om een ​​einde te maken aan de uitbreiding van de NAVO richting Rusland is afgewezen. Poetin had de NAVO ook opgeroepen zich terug te trekken uit de landen die ooit deel uitmaakten van het communistische Oostblok en af ​​te zien van het plaatsen van raketten bij de grenzen van Rusland.

Mark Rutte

Ondertussen zijn tal van westerse regeringsleiders, onder wie premier Mark Rutte, op bezoek in de Oekraïense hoofdstad Kiev om daar steun te betuigen. De Britse premier Boris Johnson sprak al met president Volodimir Zelenski. Zij herhaalden in een verklaring dat een Russische aanval een enorme fout zou zijn. Een militaire, politieke en humanitaire ramp, in de woorden van Johnson, die Rusland een "duidelijk gevaar" noemde.

Door een massale opbouw van Russische troepen bij de grenzen met Oekraïne is in het Westen de vrees dat het Kremlin een invasie plant. Moskou ontkent dat. Het wordt ook mogelijk geacht dat de Russen de angst aanwakkeren om de NAVO-staten te overtuigen concessies te doen.

Volgens premier Johnson houdt Poetin Europa een pistool tegen het hoofd. Hij zei dat Rusland nog altijd een stap terug kan zetten en stelde directe sancties tegen Rusland en Russische personen in het vooruitzicht bij een eventuele inval.

Meer uit Buitenland

Netanyahu hekelt Australische erkenning Palestijnse staat

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".

52 minuten geleden
Afschuw bij wereldleiders over aanslag Bondi Beach

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".

1 uur geleden
Duitse buitenlandminister: daad van haat tegen alle Joden

BERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.

1 uur geleden
Nog honderdduizenden Oekraïners zonder stroom

KYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.

1 uur geleden
Von der Leyen: walgelijke geweldsdaad tegen Joodse gemeenschap

BRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.

2 uur geleden
Persconferentie: schietpartij Bondi Beach vermoedelijk terrorisme

SYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.

2 uur geleden
Politie doet huiszoeking bij vermeende schutter Bondi Beach

SYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.

3 uur geleden