Russische kosmonaut moet halsoverkop terug naar ISS om defect pak
WASHINGTON (ANP) - De Russische kosmonaut Oleg Artemjev is tijdens een ruimtewandeling halsoverkop teruggekeerd naar het internationale ruimtestation ISS door een probleem met zijn ruimtepak. De kosmonaut nam "schommelende spanningen" waar in de accu van zijn pak, waarna hem werd gevraagd onmiddellijk terug te keren.
Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA was de gezondheid van Artemjev op geen enkel moment in gevaar. Wel werd hem meermaals gevraagd "alles uit de handen te laten vallen en direct terug te keren" vanwege de spanningsproblemen. De 51-jarige Rus zei dat hij dat begreep en zich "geen zorgen maakte" voordat hij terugkeerde naar het ISS. Daar werd zijn pak aangesloten op de stroomvoorziening van het ruimtestation.
Tijdens de ruimtewandeling was Artemjev bezig om twee camera's te installeren op een robotarm buiten het ISS. Deze European Robotic Arm (ERA) is in Nederland ontwikkeld.
Eerdere wandelingen
Het is niet de eerste keer dat een ruimtewandeling moest worden afgebroken. In 2013 verdronk de Italiaanse astronaut Luca Parmitano bijna toen hij buiten het ISS aan het werk was. Door een lek liep zijn helm vol koelwater uit het ruimtepak. Het water kwam tot boven zijn ogen, dus hij moest met zijn ogen dicht, op de tast, de weg terug naar de ingang van het ISS vinden. Dat lukte hem net op tijd. Bij de eerstvolgende ruimtewandeling kregen de astronauten voor de zekerheid een snorkel mee.
Tijdens een ruimtewandeling in 1991 prikte een metalen staaf een gat in een handschoen van de Amerikaan Jerome Apt. Het vel van zijn hand sloot het gaatje zonder dat hij het merkte. Pas na afloop zag Apt wat er was gebeurd. In 2001 raakte de Canadees Chris Hadfield verblind tijdens een ruimtewandeling. Een stof die moest voorkomen dat het vizier van zijn ruimtehelm zou beslaan, kwam in zijn ogen terecht. Hadfield loste het op door het ventiel van zijn helm open te zetten.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
3 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
9 uur geleden