Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische inval Oekraïne zorgt voor dieprode beurzen

Russische inval Oekraïne zorgt voor dieprode beurzen

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen stonden donderdag diep in het rood. Beleggers dumpten hun aandelen en gingen op zoek naar veiligere havens zoals goud in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne. De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben al aangekondigd met nieuwe "zware sancties" tegen Rusland te komen. De olieprijzen schoten daardoor verder omhoog.

Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zal de EU de toegang van Russische banken tot de Europese markt bevriezen. Grote Europese banken als ING, BNP Paribas en Deutsche Bank zakten daardoor tot ruim 8 procent.

De AEX-index op Beursplein 5 leed rond het middaguur een verlies van 3,4 procent tot 703,23 punten. De hoofdindex dreigt daarmee onder de 700 punten te zakken. Dat zou voor het eerst sinds mei vorig jaar zijn. De MidKap zakte 3,7 procent tot 990,40 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen raakten tot 4,5 procent kwijt.

Moskou

In Moskou, waar de beurshandel enige uren werd opgeschort, daalde de RTSI-graadmeter ruim een derde in waarde. Het Russische staatsoliebedrijf Rosneft verloor 35 procent. Aardgasbedrijf Gazprom zakte dik 30 procent en de Russische bank Sberbank kelderde 45 procent. De Russische roebel zakte tot het laagste niveau ooit ten opzichte van de dollar.

Voor olie werd voor het eerst sinds 2014 meer dan 100 dollar per vat betaald. Brentolie werd 8,7 procent duurder op 105,26 dollar per vat en Amerikaanse olie kostte 8,6 procent meer op 100,06 dollar per vat. Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen. Ook de gasprijs ging hard omhoog aangezien Rusland een belangrijke leverancier is.

Shell

Olie- en gasconcern Shell was de enige stijger in de AEX met een winst van dik 2 procent dankzij de sterk gestegen olieprijzen. Naast ING (min 7 procent) behoorden fintechbedrijf Adyen en de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi tot de grootste dalers, met verliezen tot 6,8 procent.

In de MidKap was flitshandelaar Flow Traders, die juist profiteert van grote koersbewegingen op de beurzen, een schaarse winnaar met een winst van 0,9 procent. De kwartaalcijfers van bedrijven als metalengroep AMG (min 1,5 procent) en industrieel toeleverancier Aalberts (min 5,5 procent) werden ondergesneeuwd door de militaire actie van Rusland in Oekraïne.

Rolls-Royce

Rolls-Royce zakte 18 procent in Londen na tegenvallende vooruitzichten. Topman Warren East kondigde tevens aan eind dit jaar op te stappen bij de Britse fabrikanten van vliegtuigmotoren. Het Britse defensieconcern BAE Systems won daarentegen 6 procent. Carlsberg verloor 3,8 procent in Kopenhagen. Het Deense bierconcern staakt de activiteiten in twee brouwerijen in Oekraïne.

De goudprijs bereikte het hoogste niveau in meer dan een jaar tijd. Het edelmetaal werd dik 3 procent duurder op 1972 dollar per troy ounce, of 31,1 gram. De euro was 1,1175 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Wall Street herstelt deels na uitspraak Trump over aanval op Iran

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.

3 uur geleden
Schiphol onzeker over wachttijden na wijziging beveiligingsaanpak

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.

3 uur geleden
Elon Musk verliest rechtszaak tegen OpenAI

OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.

5 uur geleden
Petrogas begint arbitragezaak tegen Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.

5 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

6 uur geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.

7 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

8 uur geleden