Russische huurlingen naar Oost-Oekraïne, zeggen ingewijden
MOSKOU (ANP/RTR) - Russische huurlingen worden naar Oost-Oekraïne gestuurd om daar separatistische opstandelingen bij te staan. Dat bericht persbureau Reuters, dat sprak met meerdere huursoldaten die zijn benaderd om naar het gebied te gaan. Daar staan de pro-Russische rebellen tegenover Oekraïense regeringstroepen.
De spanning in de regio liep de afgelopen tijd al op doordat Rusland bezig is aan een troepenopbouw aan de grens met Oekraïne. Westerse landen vrezen voor een Russische invasie van het buurland. Moskou heeft berichten over een mogelijke inval afgedaan als een poging om voor onrust te zorgen. Het Kremlin zegt ook niets te hebben vernomen over de vermeende inzet van huurlingen.
Reuters sprak vier bronnen, van wie er drie zeggen te zijn benaderd door rekruteerders. Die vertelden niet wie ze vertegenwoordigen. Er zou op grote schaal een beroep worden gedaan op huurlingen. "Ze verzamelen iedereen met gevechtservaring", zei een van de bronnen. Die wilden niet met naam genoemd worden vanwege zorgen over hun veiligheid.
Taken
Het is onduidelijk wat voor taken de huursoldaten moeten uitvoeren. Een van de bronnen, die al in Oost-Oekraïne is aangekomen, zei dat ze voor defensieve doeleinden naar het gebied zijn gestuurd. Een andere bron zei niet direct betrokken te zijn bij de operatie, maar wel mensen ter plaatse hebben gesproken die speciale training krijgen. Het doel zou zijn om de stabiliteit van Oekraïne via sabotage te ondermijnen.
De relatie tussen Rusland en Oekraïne is al jaren zeer gespannen. De Russen annexeerden in 2014 het Oekraïense schiereiland De Krim. Ook steunde Moskou de Oekraïense separatisten die eigen ministaatjes uitriepen in het oosten van hun land en de strijd aangingen met de prowesterse regering in Kiev.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.
54 minuten geledenDEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.
59 minuten geledenLONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
2 uur geleden