Russische huurlingen naar Oost-Oekraïne, zeggen ingewijden
MOSKOU (ANP/RTR) - Russische huurlingen worden naar Oost-Oekraïne gestuurd om daar separatistische opstandelingen bij te staan. Dat bericht persbureau Reuters, dat sprak met meerdere huursoldaten die zijn benaderd om naar het gebied te gaan. Daar staan de pro-Russische rebellen tegenover Oekraïense regeringstroepen.
De spanning in de regio liep de afgelopen tijd al op doordat Rusland bezig is aan een troepenopbouw aan de grens met Oekraïne. Westerse landen vrezen voor een Russische invasie van het buurland. Moskou heeft berichten over een mogelijke inval afgedaan als een poging om voor onrust te zorgen. Het Kremlin zegt ook niets te hebben vernomen over de vermeende inzet van huurlingen.
Reuters sprak vier bronnen, van wie er drie zeggen te zijn benaderd door rekruteerders. Die vertelden niet wie ze vertegenwoordigen. Er zou op grote schaal een beroep worden gedaan op huurlingen. "Ze verzamelen iedereen met gevechtservaring", zei een van de bronnen. Die wilden niet met naam genoemd worden vanwege zorgen over hun veiligheid.
Taken
Het is onduidelijk wat voor taken de huursoldaten moeten uitvoeren. Een van de bronnen, die al in Oost-Oekraïne is aangekomen, zei dat ze voor defensieve doeleinden naar het gebied zijn gestuurd. Een andere bron zei niet direct betrokken te zijn bij de operatie, maar wel mensen ter plaatse hebben gesproken die speciale training krijgen. Het doel zou zijn om de stabiliteit van Oekraïne via sabotage te ondermijnen.
De relatie tussen Rusland en Oekraïne is al jaren zeer gespannen. De Russen annexeerden in 2014 het Oekraïense schiereiland De Krim. Ook steunde Moskou de Oekraïense separatisten die eigen ministaatjes uitriepen in het oosten van hun land en de strijd aangingen met de prowesterse regering in Kiev.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
7 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
14 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
15 uur geleden