Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische graanexport veel lager dan vorig jaar

Russische graanexport veel lager dan vorig jaar

NOVOROSSIEJSK (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft moeite om zijn recordoogst aan graan te exporteren. In juli en augustus, de eerste twee maanden van het nieuwe graanseizoen, voerde het land 6,3 miljoen ton graan uit. Dat was 22 procent minder dan een jaar eerder, stelt databedrijf Logistic OS op basis van scheepsgegevens. Oekraïne voerde sinds het opzetten van een veilige corridor 1,5 miljoen ton voedsel uit over de Zwarte Zee.

Het trage tempo van de Russische uitvoer zet de voedselprijzen verder onder druk, omdat in veel andere landen de oogsten last hadden van grote droogte. Voedsel is uitgezonderd van de sancties tegen Rusland, maar bankiers en verzekeraars zijn niet happig om zaken te doen met het land uit angst dat ze toch sancties overtreden.

Daarbij komt dat veel graan via de Zwarte Zee wordt uitgevoerd en rederijen niet veel zin hebben om hun schepen een oorlogsgebied in te sturen. "We hebben last van reputatierisico of informele sancties", legt directeur Dmitri Rylko van de Russische landbouwmarktonderzoeker IKAR uit.

Bovendien willen Russische boeren hun graan niet graag verkopen voor de uitvoer. Door de sterke roebel en een hoge exportbelasting is dat minder interessant geworden. Desondanks zal de Russische graanexport wel versnellen. In september verwacht IKAR een export van 4 miljoen ton graan.

Meer uit Financieel

Taiwan wil export AI-chips naar China beperken om handelsdeal VS

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan bereidt strengere controles voor op de export van AI-chips naar China om beter aan te sluiten bij het Amerikaanse beleid. Taipei is van plan AI-servers en geavanceerde halfgeleiders toe te voegen aan een lijst van gecontroleerde goederen. Dat heeft minister van Economische Zaken Kung Ming-hsin verteld aan persbureau Bloomberg.

2 minuten geleden
Italiaans vliegverkeer verstoord door technisch probleem

ROME (ANP) - Het vliegverkeer in Italië is verstoord door een technisch probleem bij de luchtverkeersleiding. De storing kwam in de nacht van donderdag op vrijdag aan het licht en wordt opgevangen met een noodsysteem, maar dat is niet in staat om de volledige vluchtcapaciteit af te handelen. Daardoor is het aantal vluchten verminderd, meldt de Italiaanse luchtverkeersleidingautoriteit ENAV.

1 uur geleden
Benzineprijs zakt bijna 5 cent na recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is deze week bijna 5 cent gedaald, nadat deze zaterdag een nieuwe recordhoogte had bereikt. De adviesprijs voor een liter Euro95 zakte van 2,732 euro op zaterdag naar 2,684 euro op vrijdag.

2 uur geleden
ASML en ASMI herstellen op Damrak na verkoopgolf in chipsector

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde vrijdag op na de verliesbeurt een dag eerder. Vooral de chipbedrijven werden weer opgepikt door geruststellende opmerkingen van topman Jensen Huang van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Hij wees de zorgen over mogelijke financieringsproblemen bij datacenterbedrijf CoreWeave van de hand. De zorgen over de hoge schuldenlast van CoreWeave, een belangrijke klant van Nvidia, veroorzaakten eerder deze week een wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen.

2 uur geleden
Ook vrijdag nog lege schappen bij Albert Heijns om cyberincident

DEN HAAG (ANP) - In winkels van Albert Heijn op verschillende plaatsen zijn vrijdagochtend nog lege schappen te zien door het cyberbeveiligingsincident bij de supermarktketen, ondanks dat AH donderdag aankondigde dat de winkels weer volledig worden bevoorraad. Verslaggevers van het ANP zien dat verschillende soorten producten uitverkocht zijn, zoals groenten en fruit. Wel worden de schappen aangevuld.

2 uur geleden
Fed-voorzitter Warsh verrast door 'veerkracht' van wereldeconomie

BANGKOK (ANP/AFP) - Voorzitter Kevin Warsh van de Amerikaanse Federal Reserve stelt verrast te zijn door de veerkracht van de wereldeconomie. Die houdt zich volgens hem goed staande, ondanks recente geopolitieke schokken en renteverhogingen door de centrale banken ter bestrijding van de inflatie.

2 uur geleden
Beurzen Azië herstellen na verkoopgolf in chipsector

TOKIO (ANP) - De beurzen in Azië wisten vrijdag deels te herstellen van de verkoopgolf in de chipsector een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan uitlatingen van topman Jensen Huang van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Hij wees de zorgen over mogelijke financieringsproblemen bij CoreWeave, een belangrijke klant van Nvidia, van de hand. Ook zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.

4 uur geleden