Russische fiscus verdiende in 2023 kwart minder aan olie en gas
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische belastinginkomsten uit olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald. Dat kwam vooral door lagere olieprijzen en een enorme daling van de gasexport via pijpleidingen.
De staat verdiende vorig jaar 8,82 biljoen roebel (90 miljard euro) aan belastingen uit de olie- en gasindustrie, een daling van 24 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Russische ministerie van Financiën die donderdag zijn gepubliceerd.
Oliedollars zijn voor het Kremlin een belangrijke financieringsbron voor de oorlog in Oekraïne. Lagere staatsinkomsten uit olie en gas zorgen voor extra druk op de begroting, net nu Rusland dit jaar zijn defensie-uitgaven met bijna 70 procent wil gaan verhogen.
Beperking gasimport
Door de invasie van Oekraïne hebben verscheidene westerse landen de import van Russische olie helemaal verboden of verregaand beperkt. Ook werd een prijsplafond van kracht. Sinds medio oktober heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën het toezicht op de naleving van de prijsplafonds aangescherpt.
Het besluit van Rusland om het grootste deel van zijn gasleveringen via pijpleidingen naar Europa af te sluiten, leidde eveneens tot een forse daling van de inkomsten. Het Internationaal Energieagentschap schat dat de gasexport van Rusland naar de Europese Unie met 65 procent is afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
13 uur geleden