Russische fiscus verdiende in 2023 kwart minder aan olie en gas
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische belastinginkomsten uit olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald. Dat kwam vooral door lagere olieprijzen en een enorme daling van de gasexport via pijpleidingen.
De staat verdiende vorig jaar 8,82 biljoen roebel (90 miljard euro) aan belastingen uit de olie- en gasindustrie, een daling van 24 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Russische ministerie van Financiën die donderdag zijn gepubliceerd.
Oliedollars zijn voor het Kremlin een belangrijke financieringsbron voor de oorlog in Oekraïne. Lagere staatsinkomsten uit olie en gas zorgen voor extra druk op de begroting, net nu Rusland dit jaar zijn defensie-uitgaven met bijna 70 procent wil gaan verhogen.
Beperking gasimport
Door de invasie van Oekraïne hebben verscheidene westerse landen de import van Russische olie helemaal verboden of verregaand beperkt. Ook werd een prijsplafond van kracht. Sinds medio oktober heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën het toezicht op de naleving van de prijsplafonds aangescherpt.
Het besluit van Rusland om het grootste deel van zijn gasleveringen via pijpleidingen naar Europa af te sluiten, leidde eveneens tot een forse daling van de inkomsten. Het Internationaal Energieagentschap schat dat de gasexport van Rusland naar de Europese Unie met 65 procent is afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.
9 uur geleden