Russische fiscus verdiende in 2023 kwart minder aan olie en gas
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische belastinginkomsten uit olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald. Dat kwam vooral door lagere olieprijzen en een enorme daling van de gasexport via pijpleidingen.
De staat verdiende vorig jaar 8,82 biljoen roebel (90 miljard euro) aan belastingen uit de olie- en gasindustrie, een daling van 24 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Russische ministerie van Financiën die donderdag zijn gepubliceerd.
Oliedollars zijn voor het Kremlin een belangrijke financieringsbron voor de oorlog in Oekraïne. Lagere staatsinkomsten uit olie en gas zorgen voor extra druk op de begroting, net nu Rusland dit jaar zijn defensie-uitgaven met bijna 70 procent wil gaan verhogen.
Beperking gasimport
Door de invasie van Oekraïne hebben verscheidene westerse landen de import van Russische olie helemaal verboden of verregaand beperkt. Ook werd een prijsplafond van kracht. Sinds medio oktober heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën het toezicht op de naleving van de prijsplafonds aangescherpt.
Het besluit van Rusland om het grootste deel van zijn gasleveringen via pijpleidingen naar Europa af te sluiten, leidde eveneens tot een forse daling van de inkomsten. Het Internationaal Energieagentschap schat dat de gasexport van Rusland naar de Europese Unie met 65 procent is afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
8 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
9 uur geleden