Russische fiscus verdiende in 2023 kwart minder aan olie en gas
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische belastinginkomsten uit olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald. Dat kwam vooral door lagere olieprijzen en een enorme daling van de gasexport via pijpleidingen.
De staat verdiende vorig jaar 8,82 biljoen roebel (90 miljard euro) aan belastingen uit de olie- en gasindustrie, een daling van 24 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Russische ministerie van Financiën die donderdag zijn gepubliceerd.
Oliedollars zijn voor het Kremlin een belangrijke financieringsbron voor de oorlog in Oekraïne. Lagere staatsinkomsten uit olie en gas zorgen voor extra druk op de begroting, net nu Rusland dit jaar zijn defensie-uitgaven met bijna 70 procent wil gaan verhogen.
Beperking gasimport
Door de invasie van Oekraïne hebben verscheidene westerse landen de import van Russische olie helemaal verboden of verregaand beperkt. Ook werd een prijsplafond van kracht. Sinds medio oktober heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën het toezicht op de naleving van de prijsplafonds aangescherpt.
Het besluit van Rusland om het grootste deel van zijn gasleveringen via pijpleidingen naar Europa af te sluiten, leidde eveneens tot een forse daling van de inkomsten. Het Internationaal Energieagentschap schat dat de gasexport van Rusland naar de Europese Unie met 65 procent is afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
3 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
6 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
9 uur geleden