Russische economie kromp slechts licht in eerste zes maanden
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische economie is in het eerste halfjaar met 0,4 procent gekrompen. Dat is veel minder dan verwacht door alle sancties tegen het land na de inval in Oekraïne. De sterk gestegen prijzen van olie en gas stutten echter de economie, die nu op weg lijkt naar een krimp van 3 procent in heel dit jaar.
Ook kapitaalinvesteringen gaven de Russische economie steun. Er werd zelfs meer geïnvesteerd dan een jaar eerder. Vooral in de mijnbouw en de productie van goederen werd meer geld gestoken.
Rond het begin van de oorlog in Oekraïne voorspelden Russische ambtenaren nog een krimp van 12 procent voor de economie door de sancties. Dat zou de grootste neergang zijn geweest sinds de economische crisis na het ineenstorten van de Sovjet-Unie.
Lonen
Toch zijn er ook wel tekenen van moeilijker tijden. Ondanks een historisch lage werkloosheid daalden de reële lonen, oftewel de lonen gecorrigeerd voor de inflatie, in juni met meer dan 3 procent op jaarbasis. Een maand later gingen de winkelverkopen met haast 9 procent omlaag en ook de consumentenprijzen blijven dalen, wat een teken kan zijn van afnemende vraag. Overigens waren vrijwel alle prijzen direct na de Russische inval omhoog geschoten, waardoor het leven ondanks de recente dalingen nog altijd duur is.
De dalende prijzen bieden de Russische centrale bank wel ruimte om de rente verder te verlagen. Daarmee kan de bank proberen de economie aan te jagen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van Nederlandse webwinkels is onvoldoende of helemaal niet toegankelijk voor mensen met een beperking. Dat ziet de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na tests bij ongeveer honderd van de grootste Nederlandse webshops en websites van telecom- en energieaanbieders. Sinds juni 2025 zijn onlinewinkels wettelijk verplicht om hun diensten zo in te richten dat mensen met een beperking er ook gebruik van kunnen maken.
2 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse ministerie van Landbouw neemt maatregelen om boeren financieel te ondersteunen na de sterke stijging van de brandstof- en kunstmestprijzen. De maatregelen maken het voor boeren mogelijk om hun sociale premies later te betalen, meer tijd te krijgen voor hun belastingaangifte en tijdelijk geld te lenen bij de Franse staatsbank Bpifrance.
9 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Het World Economic Forum (WEF), de organisatie achter de jaarlijkse economische top in het Zwitserse Davos, stelt een grote bijeenkomst in Saudi-Arabië uit vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Die top, de Global Collaboration and Growth Meeting, stond voor april gepland in de Saudische stad Jeddah.
14 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ballast Nedam heeft in 2025 een hogere omzet geboekt dan een jaar eerder. Ook nam het orderboek van het bouwbedrijf toe. Ballast Nedam werkt onder meer aan het Haagse bouwproject Waldorp Four. Daar bouwt het vier hoge woontorens vlak naast al bestaande lage woontorens. Ook houdt de bouwer zich veel bezig met infrastructuurprojecten. Ballast Nedam is daarnaast ook actief in het buitenland.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De groei van de economische bedrijvigheid in de eurozone is in maart bijna tot stilstand gekomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens marktonderzoeker S&P Global stagneerde de groei doordat nieuwe orders, een belangrijke indicator voor de vraag, voor het eerst in acht maanden daalden, voornamelijk door zwakte in de dienstensector.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Revolut heeft in 2025 een recordwinst geboekt. De onlinebank kreeg er het afgelopen jaar flink meer nieuwe klanten bij, onder meer in Nederland. Ook het geld dat zij samen op hun rekeningen hadden staan, steeg flink.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder voert overnamegesprekken met het Spaanse Puig Brands, het moederconcern van bekende merken als Jean Paul Gaultier, Nina Ricci en Charlotte Tilbury. Door een eventuele overname zou een gecombineerd bedrijf ontstaan met een totale jaaromzet van ongeveer 20 miljard dollar.
3 uur geleden