Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische doping-klokkenluiders vrezen VS te moeten verlaten

Russische doping-klokkenluiders vrezen VS te moeten verlaten

BERLIJN (ANP) - Klokkenluiders Vitali Stepanov en Joelia Stepanova, die een door de Russische staat ondersteund dopingprogramma onthulden in 2014, vrezen dat ze de Verenigde Staten moeten verlaten. Ze wachten al jaren op asiel. Dat zegt Stepanov, een voormalig official van het Russische antidopingbureau Rusada, in een bericht van de Duitse tv-zender ARD.

Stepanov vertelt dat verzoeken om steun bij grote sportbonden en het wereldantidopingbureau WADA niets hebben opgeleverd en dat hij vreest te worden teruggestuurd naar zijn vaderland.

Stepanov leverde met zijn vrouw Stepanova, een voormalige 800 meterloopster die zelf ook doping had gebruikt, in een ARD-documentaire het bewijs dat er in Rusland voor de Winterspelen van Sotsji sprake was van een door de staat aangestuurd dopingsysteem. Dat leidde ertoe dat Russische atleten jarenlang niet of slechts onder voorwaarden mochten deelnemen aan sportevenementen. Het gezin Stepanov leeft sindsdien op een geheime locatie in de VS.

Trump

In het ARD-bericht staat dat vier regeringen hen geen asiel hebben verleend en dat ze nu vrezen terug te moeten keren naar Rusland. Onder president Donald Trump is de stemming tegen immigranten vijandiger geworden. "Helaas voor ons is de wereld in tien jaar tijd verder gegaan en hebben we geen rechten, geen documenten. We hebben geen idee of we ooit weer als normale mensen kunnen leven", zegt Stepanov, die verwijten maakt naar organisaties als het IOC en WADA. "Dit is hoe ze je bedanken voor het aan het licht brengen van valsspelen en dopinggebruik."

Hun geval verschilt van dat van Grigori Rodsjenkov, het voormalige hoofd van hetantidopinglaboratorium in Moskou, die als klokkenluider in een officieel getuigenbeschermingsprogramma van de VS zit.

Meer uit Sport

Tennisster Sabalenka wint eerste partij na sof op Roland Garros

BERLIJN (ANP/AFP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft twee weken na haar verrassende uitschakeling in de kwartfinale van Roland Garros een succesvolle comeback gemaakt. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won op het grastoernooi van Berlijn van de Russin Ekaterina Aleksandrova en plaatste zich daarmee voor de kwartfinale.

10 uur geleden
Pogačar wint eerste etappe Ronde van Zwitserland na lange solo

SONDRIO (ANP) - Tadej Pogačar heeft de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland op overtuigende wijze gewonnen. De wereldkampioen van UAE Team Emirates begon op 70 kilometer van de eindstreep aan een solo die hij tot het einde volhield. Richard Carapaz uit Ecuador werd tweede op 2.13 minuten van de Sloveen. De Italiaan Andrea Bagioli werd derde op 2.28. Wilco Kelderman was de beste Nederlander op de 7e plaats. Hij kwam binnen op ruim vier minuten van de winnaar.

11 uur geleden
Verhoeven wil snelle rematch tegen Usyk na uitspraak commissie

AMSTERDAM (ANP) - Bokser Rico Verhoeven wil zo snel mogelijk een rematch tegen Oleksandr Usyk uit Oekraïne. Dat schrijft de 37-jarige voormalige kickbokser op Instagram. De Middle East Professional Boxing Commission, bij wie de Nederlander bezwaar had aangetekend na de recente nederlaag in Caïro, heeft erkend dat de bel na het verstrijken van de elfde ronde al had geklonken voordat de scheidsrechter het gevecht beëindigde.

11 uur geleden
Van Aert mist Tour de France door elleboogblessure

DEN BOSCH (ANP) - Wielrenner Wout van Aert ontbreekt in de komende Tour de France. De 31-jarige Belg van Visma-Lease a Bike heeft te veel last van een elleboogblessure die hij eerder deze maand opliep. De wond is ontstoken en om die reden moest de winnaar van Parijs-Roubaix deze week een nacht ter observatie in het ziekenhuis blijven.

18 uur geleden
Tennisster Williams verliest in Berlijn tweede partij na rentree

BERLIJN (ANP) - Tennisster Serena Williams heeft haar tweede wedstrijd na haar rentree niet weten te winnen. De 44-jarige Amerikaanse strandde met haar Tsjechische partner Karolína Muchová in de eerste ronde van het dubbelspel op het grastoernooi van Berlijn. Het duo verloor met 6-4 6-4 van de Mexicaanse Giuliana Olmos en Erin Routliffe uit Nieuw-Zeeland.

1 dag geleden
Broeders-Bol tweede bij outdoordebuut 800 meter in Ostrava

OSTRAVA (ANP) - Femke Broeders-Bol is bij haar outdoordebuut op de 800 meter in het Tsjechische Ostrava tweede geworden in een tijd van 1.57,13. De wedstrijd werd gewonnen door de Zwitserse Audrey Werro in een razendsnelle 1.54,45. Met haar tijd is Bol ruim anderhalve seconde langzamer dan het Nederlands record dat Ellen van Langen tijdens haar gouden olympische race in Barcelona in 1992 noteerde.

1 dag geleden
NOC*NSF wil dat 'sporticonen' rouleren als chef de mission

ARNHEM (ANP) - De functie van chef de mission is een tijdelijke rol voor Nederlandse iconen in de sport. Dat benadrukte directeur topsport André Cats van NOC*NSF tijdens een persmoment op sportcentrum Papendal. Daar werd oud-schaatsster Ireen Wüst gepresenteerd als de nieuwe chef de mission van de olympische equipe op de Zomerspelen van Los Angeles in 2028 en handbiker Jetze Plat als chef de mission van de paralympische ploeg.

1 dag geleden