Russische centrale bank verhoogt rente om inflatie te bestrijden
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land weer verhoogd, na een rentepauze in de afgelopen maanden. De beleidsmakers hopen daarmee de hoge inflatie te bestrijden en de oververhitte economie af te koelen.
"De inflatie is versneld en ligt aanzienlijk boven de prognose van april", stelde de centrale bank in een verklaring. De consumentenprijzen in Rusland zijn flink gestegen sinds Moskou in februari 2022 een oorlog in Oekraïne begon. De enorme overheidsuitgaven en de hogere lonen hebben de vraag in de hele economie fors doen toenemen en geleid tot hogere prijzen.
De rente werd nu verhoogd tot 18 procent. Dat is het hoogste niveau in twee jaar. In juni liet de centrale bank de rente nog onveranderd op 16 procent. De renteverhoging komt overeen met de verwachting van economen.
Inflatieverwachting
De inflatie in Rusland bedraagt momenteel ruim 9 procent. De centrale bank verhoogde dan ook de inflatieverwachting voor dit jaar naar een niveau van tussen 6,5 en 7,5 procent. Voor 2025 wordt gerekend op een afkoeling van de inflatie tot tussen 4 en 4,5 procent, in lijn met de doelstelling van de centrale bank van 4 procent.
De centrale bank begon in juni vorig jaar met het verhogen van de rente om de sterke prijsstijgingen aan te pakken. Sinds februari dit jaar hield de centrale bank de rente echter ongewijzigd om de impact van de eerdere verhogingen op de inflatie af te wachten. In totaal heeft Rusland de rente in een jaar tijd nu zes keer verhoogd.
Meer uit Financieel
IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel onderzoekt met een cementbedrijf of het meer soorten slak kan laten verwerken in bouwmaterialen. De staalfabrikant hoopt op die manier bij te dragen aan duurzamere bouwmaterialen. Voor Tata Steel is het ook zaak om nieuwe toepassingen van het restproduct van staal te vinden. In Nederland gelden tijdelijk strenge beperkingen voor het gebruik van staalslak in of op de bodem, omdat dit voor milieu- en gezondheidsschade kan zorgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een fors verlies begonnen. Beleggers namen geen risico's door de onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hangt het bestand "aan een zijden draadje" nadat Teheran een onaanvaardbaar antwoord had gegeven op het voorstel van Washington om het conflict te beëindigen.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Douglas had het afgelopen kwartaal last van consumenten die beter op de prijs letten. De cosmetica- en parfumerieketen boekte mede daardoor minder winst. Wel steeg de omzet van de Duitse keten licht, vooral dankzij de verkoop van exclusieve merken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL is het niet eens met de miljoenenboete van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor te laat bezorgde post in 2023. Volgens het bedrijf brengt de boete van bijna 7 miljoen euro "de continuïteit van de postdienstverlening alleen maar verder in gevaar". PostNL gaat daarom in bezwaar.
3 uur geledenESSEN (ANP) - Industrieconcern Thyssenkrupp is somberder geworden over de verkopen in het lopende boekjaar. De staaldivisie van het Duitse bedrijf boekte het afgelopen kwartaal minder omzet door lagere prijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topman Larry Fink van BlackRock is optimistisch over de investeringsmogelijkheden in Venezuela. Het olierijke Zuid-Amerikaanse land zou volgens de baas van de grootste vermogensbeheerder ter wereld "teruggebracht kunnen worden naar zijn oude glorie", na de hervormingen die zijn ingezet na de val van president Nicolás Maduro. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie in New York.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft een boete van bijna 7 miljoen euro gekregen voor te trage postbezorging in 2023. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voldeed PostNL niet aan de kwaliteitsnormen voor tijdige postbezorging in dat jaar. Het bedrijf bezorgde 89,48 procent van de brievenbuspost op tijd en dat was onder de wettelijke eis van minimaal 95 procent, laat de toezichthouder weten. PostNL reageerde dinsdag boos op de boete en liet weten bezwaar te maken.
4 uur geleden