Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische centrale bank verhoogt rente om inflatie te bestrijden

Russische centrale bank verhoogt rente om inflatie te bestrijden

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land weer verhoogd, na een rentepauze in de afgelopen maanden. De beleidsmakers hopen daarmee de hoge inflatie te bestrijden en de oververhitte economie af te koelen.

"De inflatie is versneld en ligt aanzienlijk boven de prognose van april", stelde de centrale bank in een verklaring. De consumentenprijzen in Rusland zijn flink gestegen sinds Moskou in februari 2022 een oorlog in Oekraïne begon. De enorme overheidsuitgaven en de hogere lonen hebben de vraag in de hele economie fors doen toenemen en geleid tot hogere prijzen.

De rente werd nu verhoogd tot 18 procent. Dat is het hoogste niveau in twee jaar. In juni liet de centrale bank de rente nog onveranderd op 16 procent. De renteverhoging komt overeen met de verwachting van economen.

Inflatieverwachting

De inflatie in Rusland bedraagt momenteel ruim 9 procent. De centrale bank verhoogde dan ook de inflatieverwachting voor dit jaar naar een niveau van tussen 6,5 en 7,5 procent. Voor 2025 wordt gerekend op een afkoeling van de inflatie tot tussen 4 en 4,5 procent, in lijn met de doelstelling van de centrale bank van 4 procent.

De centrale bank begon in juni vorig jaar met het verhogen van de rente om de sterke prijsstijgingen aan te pakken. Sinds februari dit jaar hield de centrale bank de rente echter ongewijzigd om de impact van de eerdere verhogingen op de inflatie af te wachten. In totaal heeft Rusland de rente in een jaar tijd nu zes keer verhoogd.

Meer uit Financieel

Baksteenfabrikanten mogen samen statiegeldsysteem opzetten

DEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.

42 minuten geleden
ECB-president ziet beperkte impact op inflatie van heffingen VS

DAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.

1 uur geleden
AEX opent licht hoger na verliezen eerder deze week

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.

2 uur geleden
FNV wil dat EU handhaaft op invoering minimumlooneisen Nederland

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.

2 uur geleden
Techbedrijf Palantir: AI maakt arbeidsmigratie onnodig

DAVOS (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Kunstmatige intelligentie zal "grootschalige immigratie" om de economie en arbeidsmarkten van westerse landen te ondersteunen overbodig maken. Dat heeft topman Alex Karp van het Amerikaanse technologiebedrijf Palantir gezegd op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. "Er zullen meer dan genoeg banen zijn voor de burgers van uw land, vooral voor mensen met een beroepsopleiding."

3 uur geleden
Ex-topman Unilever Schumacher naar chocobedrijf Barry Callebaut

ZÜRICH (ANP) - Voormalig Unilever-topman Hein Schumacher gaat leiding geven aan de grote chocoladeproducent Barry Callebaut. Hij neemt op 26 januari de hoogste functie bij het in Zwitserland gevestigde bedrijf over van vertrekkend topman Peter Feld.

3 uur geleden
Meer werkenden leven in armoede, vooral zzp'ers

DEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden dat in armoede leeft is gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. In 2024 ging het om 175.000 mensen, zo'n 2 procent van alle werkenden. Bijna de helft van hen had niet het hele jaar werk, bijvoorbeeld door tijdelijke banen of perioden zonder inkomen. De toename volgt op jaren van daling, mede door het wegvallen van coronasteun en de energietoeslag.

5 uur geleden