Russische centrale bank houdt rente op 20 procent
MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank handhaaft het belangrijkste rentetarief op 20 procent. Sinds het land Oekraïne is binnengevallen gaat het gebukt onder zware economische sancties. Om de koersval van de Russische roebel en hogere inflatie tegen te gaan, werd de rente eind vorige maand ruim verdubbeld.
De Russische president Vladimir Poetin zei eerder deze week nog dat zijn land een "economische blitzkrieg" heeft overleefd van internationale sancties. Hij waarschuwde daarbij wel dat Rusland te maken krijgt met een oplopende werkloosheid en inflatie nu het land zich aan de nieuwe realiteit aanpast. De nieuwe situatie zal volgens Poetin "diepgaande structurele veranderingen" in de Russische economie vereisen.
Poetin erkende dat "stijgende prijzen het inkomen van mensen ernstig aantast". De regering heeft volgens hem voldoende middelen om de kosten te dekken zonder geld bij te drukken. Hij trad daarbij niet in detail.
Het Russische staatspersbureau TASS meldde vrijdag dat Russen tot het einde van het jaar geen aandelen in Russische bedrijven mogen kopen van buitenlanders zonder toestemming van de centrale bank. Het is onderdeel van een pakket maatregelen om de Russische economie te beschermen.
De Russische centralebankbaas Elvira Nabiullina komt vrijdagmiddag nog met een toelichting op het rentebesluit. Poetin wil de econome, die de centrale bank leidt sinds 2013, herbenoemen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Werkgevers in Nederland laten een hoop kansen op personeel liggen door niet buiten de landsgrenzen te werven. Daarop wijst uitkeringsorganisatie UWV na een nieuwe analyse van beroepen waar juist te veel of te weinig mensen voor zijn in Europa.
50 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Telecombedrijf KPN en het Duitse Schwarz Digits willen volgend jaar een Europese soevereine cloud in Nederland aanbieden. Daarmee willen ze een Europees alternatief bieden voor het opslaan van data, stellen de partijen. Europese organisaties zijn nu voor een groot deel afhankelijk van Amerikaanse bedrijven, zoals Amazon, Google en Microsoft.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn donderdagochtend flink omhooggegaan na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. Daarnaast zei de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) dat een Amerikaanse luchtmachtbasis is aangevallen. Daarmee lijkt een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten weer verder uit beeld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok brengt TikTok Shop naar Nederland. Vanaf 15 juni kunnen Nederlandse gebruikers van het socialemediaplatform producten die in filmpjes worden aangeprezen direct kopen, zonder dat ze daarvoor de app hoeven te verlaten. De Consumentenbond laat weten kritisch te zijn.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil haar belangrijke industriële sectoren beter beschermen tegen een "existentiële" bedreiging van Chinese import. Dat zegt Stéphane Séjourné, de vicevoorzitter van de Europese Commissie en Eurocommissaris voor Welvaart en Industriële Strategie, in de Financial Times.
1 uur geleden