Russische centrale bank houdt rente op 16 procent
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land onveranderd gelaten op 16 procent. Het is de eerste rentepauze sinds juni vorig jaar. Toen begon de centrale bank met het verhogen van de rente in vijf stappen tot het hoogste niveau sinds april 2022 om de hoge inflatie te bestrijden.
"De huidige inflatiedruk is afgenomen vergeleken met de herfstmaanden, maar blijft hoog", zegt de centrale bank in een verklaring. Bij het vorige rentebesluit in december gaf de centrale bank al aan dat de rente waarschijnlijk niet verder zal worden verhoogd. Economen gingen dan ook uit van een rentepauze in februari. De centrale bank herhaalde wel dat de hogere leenkosten "gedurende een lange periode gehandhaafd moeten blijven" om de inflatie terug te brengen naar het doel van rond de 4 procent.
Eerder deze week bleek al dat de inflatie in januari is opgelopen tot 7,4 procent op jaarbasis. Dat de consumentenprijzen in Rusland harder stijgen dan beleidsmakers willen, komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne.
Prijsstijgingen zijn een gevoelig onderwerp voor huishoudens in Rusland, bij wie de herinneringen aan de scherpe waardedaling van de Russische roebel en de hyperinflatie in de jaren negentig nog zeer levendig zijn. Het onderwerp krijgt ook de aandacht van het Kremlin in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van maart. Bij die verkiezingen zal president Vladimir Poetin naar verwachting een nieuwe termijn van zes jaar veiligstellen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
3 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
8 uur geleden