Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische centrale bank houdt rente op 16 procent

Russische centrale bank houdt rente op 16 procent

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land onveranderd gelaten op 16 procent. Het is de eerste rentepauze sinds juni vorig jaar. Toen begon de centrale bank met het verhogen van de rente in vijf stappen tot het hoogste niveau sinds april 2022 om de hoge inflatie te bestrijden.

"De huidige inflatiedruk is afgenomen vergeleken met de herfstmaanden, maar blijft hoog", zegt de centrale bank in een verklaring. Bij het vorige rentebesluit in december gaf de centrale bank al aan dat de rente waarschijnlijk niet verder zal worden verhoogd. Economen gingen dan ook uit van een rentepauze in februari. De centrale bank herhaalde wel dat de hogere leenkosten "gedurende een lange periode gehandhaafd moeten blijven" om de inflatie terug te brengen naar het doel van rond de 4 procent.

Eerder deze week bleek al dat de inflatie in januari is opgelopen tot 7,4 procent op jaarbasis. Dat de consumentenprijzen in Rusland harder stijgen dan beleidsmakers willen, komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne.

Prijsstijgingen zijn een gevoelig onderwerp voor huishoudens in Rusland, bij wie de herinneringen aan de scherpe waardedaling van de Russische roebel en de hyperinflatie in de jaren negentig nog zeer levendig zijn. Het onderwerp krijgt ook de aandacht van het Kremlin in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van maart. Bij die verkiezingen zal president Vladimir Poetin naar verwachting een nieuwe termijn van zes jaar veiligstellen.

Meer uit Financieel

Nederlanders geven meer uit aan eten en drinken buiten de deur

EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.

33 minuten geleden
Schiphol verwacht geen gestrande slapers meer, bedden weggehaald

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.

8 uur geleden
Maleisië beperkt toegang tot Grok om seksuele beelden

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.

8 uur geleden
Duitse minister wil meer samenwerking rond zeldzame grondstoffen

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.

9 uur geleden
Egypte sluit duurzame energiedeals ter waarde van 1,8 miljard

CAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.

9 uur geleden
Ook zondag boerenblokkades in België tegen Mercosur-deal

NAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.

11 uur geleden
China wil zich in 2026 richten op verbeteren exportcontroles

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.

12 uur geleden