Russische centrale bank houdt rente op 16 procent
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land onveranderd gelaten op 16 procent. Het is de eerste rentepauze sinds juni vorig jaar. Toen begon de centrale bank met het verhogen van de rente in vijf stappen tot het hoogste niveau sinds april 2022 om de hoge inflatie te bestrijden.
"De huidige inflatiedruk is afgenomen vergeleken met de herfstmaanden, maar blijft hoog", zegt de centrale bank in een verklaring. Bij het vorige rentebesluit in december gaf de centrale bank al aan dat de rente waarschijnlijk niet verder zal worden verhoogd. Economen gingen dan ook uit van een rentepauze in februari. De centrale bank herhaalde wel dat de hogere leenkosten "gedurende een lange periode gehandhaafd moeten blijven" om de inflatie terug te brengen naar het doel van rond de 4 procent.
Eerder deze week bleek al dat de inflatie in januari is opgelopen tot 7,4 procent op jaarbasis. Dat de consumentenprijzen in Rusland harder stijgen dan beleidsmakers willen, komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne.
Prijsstijgingen zijn een gevoelig onderwerp voor huishoudens in Rusland, bij wie de herinneringen aan de scherpe waardedaling van de Russische roebel en de hyperinflatie in de jaren negentig nog zeer levendig zijn. Het onderwerp krijgt ook de aandacht van het Kremlin in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van maart. Bij die verkiezingen zal president Vladimir Poetin naar verwachting een nieuwe termijn van zes jaar veiligstellen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
6 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
6 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
10 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
12 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
14 uur geleden