Russische centrale bank houdt rekening met sterkere krimp
MOSKOU (ANP) - De Russische centrale bank houdt rekening met een sterkere krimp van de economie door de vele westerse sancties. In zijn basisscenario gaat de bank uit van een krimp van tussen de 8 en 10 procent dit jaar, maar er is een zeer grote onzekerheid of dit scenario uit zal komen. Geopolitieke factoren, zoals nieuwe sancties en de kosten van de door Rusland gevoerde oorlog in Oekraïne, spelen daarbij mee, maar ook in hoeverre de economie zich aan kan passen aan de nieuwe omstandigheden.
De sancties hebben alvast geleid tot veel minder import en export van goederen. Huishoudens kopen ook minder en zijn in de onzekere tijden meer gaan sparen. De consumptie van huishoudens werd ook beïnvloed door de inflatie, die dit jaar tussen de 18 en 23 procent uit gaat komen, denkt de Russische centrale bank. In maart was de inflatie 16,7 procent en dit jaar is die hoger, denken door persbureau Bloomberg gepeilde economen. Vrijdag komt de Bank Rossii met cijfers over april.
Volgend jaar neemt de inflatie flink af, al komt dat ook omdat het vergelijkingsjaar dan 2022 is waarin de prijzen al zijn gestegen. Datzelfde geldt voor de economische krimp. Die komt dan uit tussen een krimp van 3 procent krimp en stagnatie (0 procent).
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Amerikaanse olie is met ongeveer 17 procent gedaald na het bericht van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran voor twee weken opschort. Een vat West Texas Intermediate (WTI), de Amerikaanse benchmark, kostte dinsdagavond (Amerikaanse tijd) minder dan 95 dollar, meldt zakenzender CNBC. Eerder dinsdag was de prijs nog ruim 117 dollar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.
7 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.
8 uur geleden