Russische ambassadeur: D66-Kamerlid blijft op sanctielijst staan
DEN HAAG (ANP) - D66'er Sjoerd Sjoerdsma blijft op de sanctielijst van Rusland staan. Dat bleek woensdag na een gesprek tussen de Russische ambassadeur en de commissie Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer.
Ambassadeur Aleksandr Sjoelgin kwam op verzoek van de commissie tekst en uitleg geven over de weigering om het Tweede Kamerlid toe te laten tot de Russische Federatie. De Kamercommissie wilde later deze maand een werkbezoek aan het land brengen. Dat gaat niet door omdat de D66'er niet welkom is.
"Het is goed dat de ambassadeur de dialoog met de Tweede Kamer wilde aangaan. We zijn helaas niet dichter bij elkaar gekomen", zei Sjoerdsma na afloop. Ook is er niet meer begrip voor elkaar ontstaan, zegt hij. "Helaas niet." De Kamercommissie vroeg de diplomaat Sjoerdsma van de sanctielijst te halen. Ook is gevraagd of er nog meer Kamerleden op de lijst staan.
Onvriendelijke verklaringen
Sjoelgin was duidelijk: "De schuld ligt bij de Nederlanders." Hij heeft de Kamercommissie wel uitgenodigd op de ambassade voor een gesprek. Daar gaat Sjoerdsma in elk geval op in. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken liet vorige maand weten dat hij niet welkom is wegens zijn "onvriendelijke en openlijk agressieve verklaringen" richting Rusland.
De zaak kan volgens de ambassadeur worden opgelost als de Europese Unie zijn sanctielijst schrapt. Die kwam er na de Russische annexatie van de Krim. Daarna zal Rusland ook zijn sanctielijst kunnen verwijderen, maakte Sjoelgin duidelijk. Maar "de eerste stap moet van de EU komen."
Opening
Joël Voordewind (ChristenUnie) meent dat de Rus "een opening" heeft geboden. Er zou volgens Voordewind een gesprek moeten komen om te zien of het mogelijk is tot "een uitruil" te komen van mensen op beide sanctielijsten. Personen die ernstige misdaden hebben begaan, komen daar niet voor in aanmerking.
Sjoerdsma vindt niet dat er een opening is. Er is geen perspectief geboden voor een discussie tussen het Nederlandse en Russische parlement, stelt hij in dit verband vast.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.
13 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geleden