Russische aanklager eist 18 jaar tegen Amerikaanse 'spion'
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische aanklager heeft 18 jaar celstraf in een streng gevangeniskamp geëist tegen de Amerikaan Paul Whelan. Dat heeft zijn advocaat gezegd. De voormalige marinier werd in december 2018 aangehouden op verdenking van spionage. Op 15 juni doet de rechter uitspraak in de zaak.
De 50-jarige Whelan, die een Amerikaans, Brits, Canadees en Iers paspoort bezit, werd gearresteerd, omdat hij naar verluidt staatsgeheimen had ontvangen. Hij ontkent de beschuldigingen en zegt erin te zijn geluisd. Whelan zegt dat hij in Rusland was voor een bruiloft en een USB-stick kreeg van een kennis in de veronderstelling dat die vakantiefoto's bevatte.
De verdachte was "in shock vanwege de hoge strafeis", volgens zijn advocaat Vladimir Zherebenkov. "Ik hoop op een rechtvaardige beslissing." Whelan zei tegen de rechtbank dat hij niet heeft gespioneerd en dat hij geen geheime informatie heeft gezien.
Weinig bewijs
Zheberenkov zegt dat de aanklager denkt dat Whelan schuldig is, omdat hij een voormalige Amerikaanse marinier is. "De aanklager denkt dat Whelan opzettelijk Russische staatsgeheimen wilde stelen en wilde doorspelen aan de Verenigde Staten."
De maximumstraf voor spionage is 20 jaar cel. De advocaat van de Amerikaan zegt dat er weinig bewijs is tegen Whelan. Volgens Zherebenkov is de kennis die de USB-stick gaf de enige getuige tegen Whelan, terwijl de rest van zijn oude kennissen in Rusland getuigenverklaringen aflegde in zijn voordeel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties uitgevaardigd tegen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC). Ook voorzitter Tomoko Akane staat nu op de Amerikaanse sanctielijst.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk zijn meer dan tweehonderd personen besmet geraakt door een uitbraak van salmonella. Een van hen is overleden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse televisienetwerk ABC heeft een rechtszaak aangespannen tegen de licentiecommissie van de regering, omdat die mogelijk de uitzendlicentie van de zenders van het bedrijf zou willen afpakken. ABC spreekt van een "vergeldingsactie", die alleen maar zou worden uitgevoerd omdat de regering de inhoud van bepaalde uitzendingen afkeurt.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense nationalist die in 1938 in Rotterdam werd geliquideerd en daar werd begraven, is dinsdag in Oekraïne herbegraven. Zijn stoffelijke resten werden vorige week opgegraven en naar zijn thuisland gebracht.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Jevheni Chmara voorgedragen als minister van Defensie. Chmara is nu nog de tijdelijke opvolger van de in juli ontslagen minister Mychajlo Fedorov.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn niet in gesprek met Iran en hebben daar ook geen plannen voor, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn eigen socialemediaplatform Truth Social. Hij stelt ook dat de VS de Straat van Hormuz volledig onder controle hebben.
5 uur geledenKYIV (ANP/BELGA) - Het bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot aan Kyiv is verstoord door Russische droneaanvallen. Zijn Oekraïense ambtgenoot Andrii Sybiha schrijft op X dat de twee noodgedwongen zijn uitgeweken naar een schuilkelder voor hun overleg.
6 uur geleden