'Russisch vaccin wordt zo niet op Nederlandse markt toegelaten'
GRONINGEN (ANP) - Het vaccin tegen corona waarop Rusland een patent heeft verworven, zal niet zomaar op de Nederlandse markt worden toegelaten. Daarvoor is het veel te weinig getest, zegt Anke Huckriede, hoogleraar vaccinologie in Groningen.
De Russische nieuwszender Sputnik meldde het patent dinsdag en het bericht werd door media in de hele wereld overgenomen. Vanaf 18 juni zijn er proeven gedaan met 38 mensen die volgens de Russische berichtgeving allemaal immuun zijn geworden. Maar volgens Huckriede moet een dergelijk middel op wel 10.000 mensen zijn getest.
"Die 38 zijn er veel te weinig om zo'n vaccin op de markt te brengen. In Nederland zal het zo zeker niet worden toegelaten. In Rusland is bij mijn weten alleen de onderzoeksfase 1 geweest, die je uitvoert om een beetje een eerste idee te krijgen van de werking, maar die onvoldoende is om een conclusie te trekken. Ze hebben kennelijk de fases 2 en 3 overgeslagen, die voor toelating in Nederland noodzakelijk zijn, en nemen gewoon een shortcut. Ze zijn ook al gewaarschuwd door de wereldgezondheidsorganisatie WHO, die de Russen gevraagd heeft zich aan de gebruikelijke procedures te houden."
De hoogleraar begrijpt dat de wereld snakt naar een vaccin. "Wij vaccinologen krijgen telkens de vraag: waarom duurt het allemaal zo lang, maar dat heeft met de veiligheid te maken."
De Russische president Vladimir Poetin lijkt het volste vertrouwen te hebben in het nieuwe middel. Hij zei dat een dochter van hem het vaccin heeft gehad.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bob Vylan is het Openbaar Ministerie dankbaar dat het de uitlatingen van het duo tijdens een optreden in Paradiso in september niet strafbaar achtte. Dat schrijft de Britse formatie woensdagavond op Instagram.
28 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Paulien Cornelisse heeft voor het eerst de NS Publieksprijs gewonnen. De schrijfster kreeg met haar boek De verwarde cavia - Terug op kantoor de meeste stemmen van het publiek, werd bekendgemaakt in het programma EenVandaag op NPO 1.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisscholen moeten vanaf 2030 de norm halen voor digitale veiligheid van de leersystemen. Demissionair staatssecretaris Koen Becking (basisonderwijs) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de scholen daarvoor in 2027 duidelijk moeten hebben hoe het met de digitale veiligheid is gesteld.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Presentator Jan Roos van het YouTube-kanaal RoddelPraat is door de rechtbank in Leeuwarden vrijgesproken van opruiing. Het Openbaar Ministerie maakte in november vorig jaar bekend dat er een strafrechtelijk onderzoek naar Roos was gestart, omdat in een uitzending van hem zou zijn "opgeroepen tot geweld en een suggestie werd gedaan hoe om te gaan met journalisten op Ameland op en rond het Sunneklaasfeest".
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het woensdagmiddag 18,0 graden geworden en daarmee is het officieel de warmste 5 november ooit, meldt Weeronline. Het gaat hier om een lokaal warmterecord dat is gemeten door het weerstation van het KNMI in De Bilt. Door de centrale ligging is het representatief voor heel Nederland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vogelgriep breidt zich uit naar steeds meer provincies. Het ministerie van Landbouw meldde woensdag dat de ziekte is vastgesteld bij een dierenpark in Born in Limburg. Alleen de besmette dieren worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
3 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft dinsdag twee mannen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij een schietincident in Tilburg, meldt de politie woensdag. Het gaat om een 22-jarige Tilburger en een 30-jarige man uit die stad.
4 uur geleden