'Russisch vaccin wordt zo niet op Nederlandse markt toegelaten'
GRONINGEN (ANP) - Het vaccin tegen corona waarop Rusland een patent heeft verworven, zal niet zomaar op de Nederlandse markt worden toegelaten. Daarvoor is het veel te weinig getest, zegt Anke Huckriede, hoogleraar vaccinologie in Groningen.
De Russische nieuwszender Sputnik meldde het patent dinsdag en het bericht werd door media in de hele wereld overgenomen. Vanaf 18 juni zijn er proeven gedaan met 38 mensen die volgens de Russische berichtgeving allemaal immuun zijn geworden. Maar volgens Huckriede moet een dergelijk middel op wel 10.000 mensen zijn getest.
"Die 38 zijn er veel te weinig om zo'n vaccin op de markt te brengen. In Nederland zal het zo zeker niet worden toegelaten. In Rusland is bij mijn weten alleen de onderzoeksfase 1 geweest, die je uitvoert om een beetje een eerste idee te krijgen van de werking, maar die onvoldoende is om een conclusie te trekken. Ze hebben kennelijk de fases 2 en 3 overgeslagen, die voor toelating in Nederland noodzakelijk zijn, en nemen gewoon een shortcut. Ze zijn ook al gewaarschuwd door de wereldgezondheidsorganisatie WHO, die de Russen gevraagd heeft zich aan de gebruikelijke procedures te houden."
De hoogleraar begrijpt dat de wereld snakt naar een vaccin. "Wij vaccinologen krijgen telkens de vraag: waarom duurt het allemaal zo lang, maar dat heeft met de veiligheid te maken."
De Russische president Vladimir Poetin lijkt het volste vertrouwen te hebben in het nieuwe middel. Hij zei dat een dochter van hem het vaccin heeft gehad.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
44 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
5 uur geleden