Russisch parlement komt met straffen voor negeren staat van beleg
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische parlement, de Doema, heeft straffen geformuleerd voor het overtreden van de staat van beleg zoals die bijvoorbeeld geldt in bezette gebieden in Oekraïne. De overtreder kan tot omgerekend 11 euro boete en/of dertig dagen hechtenis veroordeeld worden. De boete kan voor ambtenaren verdubbeld worden. Daarnaast kan het voertuig waarmee de overtreder zich verplaatste in beslag genomen worden, meldt het Russische staatspersbureau TASS.
De regelgeving geldt voor de hele Russische Federatie maar is momenteel alleen relevant voor de sinds februari 2022 door Rusland bezette delen van de Oekraïense regio's Cherson, Donetsk, Loehansk en Zaporizja. President Poetin lanceerde destijds "een speciale militaire operatie" tegen Oekraïne. De oorlog tegen Oekraïne wordt in het Kremlin nog steeds "militaire operatie" genoemd en lijkt te zijn vastgelopen in alle vier de genoemde Oekraïense regio's die Rusland op papier helemaal geannexeerd heeft.
President Poetin heeft zich kennelijk voorgenomen zoveel mogelijk 'speciale eenheden' naar het front te sturen. De Doema heeft er woensdag namelijk in eerste lezing mee ingestemd dat ook het ministerie van Defensie gevangenen mag gaan werven om naar het front in Oekraïne te gaan. Het huurlingenleger Wagner van Jevgeni Prigozjin ronselt al huurlingen in gevangenissen. Andere 'speciale eenheden' die aan het front vechten zijn Oost-Oekraïense milities en Tsjetsjeense strijders.
Meer uit Buitenland
GENT (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft in Blankenberge twee criminelen aangehouden die vrijdag waren ontsnapt uit een psychiatrisch centrum in Gent. Het gaat om de 28-jarige Jason D'Herdt en de 41-jarige Wesley Hanff. Zij zaten vast voor zware geweldsdelicten en ontsnapten vrijdagochtend.
1 uur geledenDAR ES SALAAM (ANP/AFP/RTR) - De huidige president van Tanzania, Samia Suluhu Hassan, heeft de verkiezingen in het land ruimschoots gewonnen. Volgens het stembureau kreeg zij 98 procent van de stemmen. De staatstelevisie meldt dat Hassan in alle kiesdistricten zeker 95 procent van de stemmen kreeg. Er zijn in het land massale gewelddadige protesten over de gang van zaken. Daarbij zijn volgens de oppositie al zeker zevenhonderd doden gevallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering-Trump tijdelijk verboden voedselhulp voor miljoenen Amerikanen op te schorten tijdens de aanhoudende gedeeltelijke sluiting van de overheid (shutdown). Steden, organisaties en een vakbond hadden geklaagd. Ook de rechter vindt het illegaal dat het ministerie van Landbouw wil stoppen met het uitdelen van voedselbonnen.
17 uur geledenCHISINAU (ANP/RTR/AFP) - Het parlement van Moldavië heeft ingestemd met de pro-Europese econoom en zakenman Alexandru Munteanu als nieuwe premier van het land. De eveneens pro-Europese president Maia Sandu had hem voorgedragen nadat haar partij vorige maand de parlementsverkiezingen had gewonnen.
17 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Het Houthi-bewind in Jemen vervolgt 43 VN-medewerkers die vastzitten in dat land. Dat meldt de Houthi-minister van Buitenlandse Zaken aan persbureau Reuters. De medewerkers worden verdacht van betrokkenheid bij een Israëlische luchtaanval gericht tegen de Houthi-top in augustus. Daarbij vielen meerdere doden, onder wie de Houthi-premier en enkele ministers van die groepering.
22 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft elf mensen tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld voor een hotelbrand in het skigebied Kartalkaya. Door de brand van begin dit jaar kwamen 78 mensen om het leven. Er vielen 137 gewonden.
23 uur geledenEL-FASHER (ANP/AFP) - De paramilitaire groepering Rapid Support Forces (RSF) in Soedan zegt meerdere strijders te hebben gearresteerd voor misdrijven gepleegd tijdens de inname van el-Fasher. Die stad in het westen van Soedan werd anderhalf jaar lang belegerd. Daarbij werd veelvuldig gebombardeerd en was er sprake van hongersnood onder de bevolking. Ongeveer 260.000 inwoners zouden vastzitten, meldde de VN-Veiligheidsraad, die de inname donderdag sterk veroordeelde vanwege berichten van onder meer etnische zuiveringen en massamoord.
23 uur geleden