Russisch parlement bespreekt erkenning republieken in Oekraïne
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Lagerhuis in Rusland besluit dinsdag of het president Vladimir Poetin zal verzoeken de separatistische regio's in Oost-Oekraïne te erkennen als onafhankelijke staten. Een stemming daarover is met 24 uur uitgesteld, meldt het Russische persbureau Interfax maandag.
De parlementariërs krijgen volgens een bron twee opties voorgeschoteld over de gebieden in de Donbas. In een daarvan wordt Poetin verzocht de zogenoemde volksrepublieken Donetsk en Loehansk direct te erkennen, terwijl volgens het andere voorstel eerst overleg moet plaatsvinden bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie en andere overheidsinstanties.
Het plan om de regio's als onafhankelijk te erkennen werd halverwege januari in het parlement gepresenteerd door elf parlementariërs, onder wie de leider van de Communistische Partij. Zij zeiden dat deze stap nodig is om de inwoners te beschermen tegen bedreigingen van buitenaf.
Uitstel
De voorzitter van het Lagerhuis zei vrijdag al dat de stemming mogelijk zou worden uitgesteld. Die zei toen ook dat alleen twee fracties willen dat Poetin de regio's direct als zelfstandige staten erkend. Zij hebben samen 85 van de 450 zetels in handen. Het voorstel voor consultatie met overheidsinstanties komt van leden van Verenigd Rusland. Deze partij heeft 325 zetels in het Lagerhuis.
De regering in Kiev is sinds 2014 verwikkeld in een burgeroorlog met pro-Russische separatisten in het oosten van Oekraïne. Moskou steunt de twee separatistische regio's zowel militair als financieel. De pogingen om daar vrede te realiseren worden naar verwachting bemoeilijkt als de Russen de republieken erkennen, op een moment waarop veel zorgen zijn over een mogelijke Russische inval in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
1 uur geledenBERLIJN/WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - Europese leiders reageren ook maandag verheugd op de uitslag van de parlementsverkiezingen in Hongarije. Daar versloeg de oppositie de partij van de langzittende rechts-nationalistische premier Viktor Orbán.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische gouverneurskandidaat in Californië Eric Swalwell heeft zijn campagne opgeschort vanwege beschuldigingen van seksueel misbruik. Vrijdag berichtten Amerikaanse media over het vermeende misbruik van minstens vier vrouwen. Hij kwam daarop onder druk te staan om een stap terug te doen.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - In Australië gaat voor het eerst een vrouw de landmacht leiden. Generaal Susan Coyle treedt in juli aan. Haar benoeming moet volgens de minister van Defensie worden gezien als een historisch moment. "Haar prestatie betekent dat zij de eerste vrouw zal zijn die een krijgsmachtonderdeel aanvoert in de Australische geschiedenis", aldus minister Richard Marles.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea en Polen hebben besloten hun banden te versterken, met een grote rol voor defensie. De Poolse premier Donald Tusk zei op bezoek bij de Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung dat Zuid-Korea nu na de Verenigde Staten de belangrijkste bondgenoot is van Polen, vooral in de defensie-industrie.
2 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft de Hongaarse oppositie gefeliciteerd met de verkiezingsoverwinning. Hij stuurde in een verklaring aan op samenwerking met de nieuwe regering.
2 uur geleden