Russisch parlement bespreekt erkenning republieken in Oekraïne
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Lagerhuis in Rusland besluit dinsdag of het president Vladimir Poetin zal verzoeken de separatistische regio's in Oost-Oekraïne te erkennen als onafhankelijke staten. Een stemming daarover is met 24 uur uitgesteld, meldt het Russische persbureau Interfax maandag.
De parlementariërs krijgen volgens een bron twee opties voorgeschoteld over de gebieden in de Donbas. In een daarvan wordt Poetin verzocht de zogenoemde volksrepublieken Donetsk en Loehansk direct te erkennen, terwijl volgens het andere voorstel eerst overleg moet plaatsvinden bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie en andere overheidsinstanties.
Het plan om de regio's als onafhankelijk te erkennen werd halverwege januari in het parlement gepresenteerd door elf parlementariërs, onder wie de leider van de Communistische Partij. Zij zeiden dat deze stap nodig is om de inwoners te beschermen tegen bedreigingen van buitenaf.
Uitstel
De voorzitter van het Lagerhuis zei vrijdag al dat de stemming mogelijk zou worden uitgesteld. Die zei toen ook dat alleen twee fracties willen dat Poetin de regio's direct als zelfstandige staten erkend. Zij hebben samen 85 van de 450 zetels in handen. Het voorstel voor consultatie met overheidsinstanties komt van leden van Verenigd Rusland. Deze partij heeft 325 zetels in het Lagerhuis.
De regering in Kiev is sinds 2014 verwikkeld in een burgeroorlog met pro-Russische separatisten in het oosten van Oekraïne. Moskou steunt de twee separatistische regio's zowel militair als financieel. De pogingen om daar vrede te realiseren worden naar verwachting bemoeilijkt als de Russen de republieken erkennen, op een moment waarop veel zorgen zijn over een mogelijke Russische inval in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
N i e u w bericht, achtergrond in 3e alinea
1 uur geledenCARACAS (ANP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Venezuela zijn mogelijk veertig mensen om het leven gekomen. Dat melden anonieme Venezolaanse bronnen aan The New York Times. Verdere details zijn er niet.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Zo'n 50.000 huishoudens en ruim 2000 bedrijven in het zuidwesten van Berlijn zitten sinds zaterdagochtend zonder stroom. Een brand op een brug met stroomkabels zorgde voor de stroomuitval. Netbeheerder Stromnetz houdt er rekening mee dat het herstel van het stroomnet lang kan duren. Een deel van de huishoudens heeft mogelijk pas donderdag weer stroom.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegtuig met de opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote is aangekomen in New York. Dat berichten Amerikaanse media als MS Now, het voormalige MSNBC.
7 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez heeft haar land toegesproken na de arrestatie van president Maduro. Ze stelde op televisie dat haar land nooit meer de "kolonie" zal zijn van een rijk.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De aanhoudende protesten in Iran hebben tot nieuwe doden geleid. Dat schrijft het Duitse persbureau DPA op basis van verklaringen van ooggetuigen.
10 uur geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez bereid is "om te doen wat nodig is om Venezuela weer geweldig te maken". Buitenlandminister Marco Rubio heeft met haar gebeld, nadat de Venezolaanse president Nicolás Maduro was gevangengenomen door de Verenigde Staten.
11 uur geleden